56 Yıl Kimliğini Gizleyen Dünyanın İlk Kadın Doktoru Dr. James Barry Kimdir?

30.01.2020
56 Yıl Kimliğini Gizleyen Dünyanın İlk Kadın Doktoru Dr. James Barry Kimdir?

Her geçen gün dünyada tıp ve teknoloji alanında gelişmelere tanık oluyoruz. Her yeni bilim insanı tıbbın gelişmesi için yeni bir taş ekliyor, ekledikçe sağlık alanında günden güne yeni gelişmeleri görüyoruz. Şimdilerde tıp sektöründe binler hatta yüzbinlerce kadın doktor görmek elbette mümkün. Ancak bu durum 1800’lü yıllarda mümkün olamayacak kadar uzak bir fikirdi. Öyle ki o dönemde kadınların tıp fakültelerinde eğitim alması dahi yasaktı yalnızca erkekler tıp eğitimi alabiliyordu. İşte bu dönemde Margeret Bulkley ya da bilinen ve değişen ismiyle James Barry bu durumu fırsata çevirdi. Tıpta birçok yeniliğe ve başarıya sahip olan bu adam, yani kadın, dünyanın ilk kadın doktoru aslında ancak bu gerçek tam 56 yıl sonra ortaya çıkacaktır.

Tıp Eğitimi için Kılık Değiştirip James Barry İsmini Alan İlk Kadın Doktoru!

1700’lü yılların sonunda İngiltere’nin Victoryen döneminde yoksul bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi Margaret. Yoksulluk yüzünden zor zamanlar geçiren ailesi ile Londra’ya taşınan Margaret o dönemlerde tıp ile ilgilenmeye başladı. Ancak 1800’lü yılların İngiltere’sinde o zamanlar tıp fakültelerine yalnızca erkekler gidebiliyordu ve kadınlar için kariyer oldukça uzak bir hayaldi. Öyle ki kadınların resmi bir belge alabilmesi dahi imkansızdı.

Margeret’in tıbba olan ilgisini farkeden amcası James Barry onun tıp eğitimi alması için destek olmaya hazırdı. Kendisi Londra Kraliyet Akademisi’nde ressam olarak çalışıyordu. Ancak Margaret 18 yaşına geldiğinde amcası öldü, tam olarak olayların nasıl geliştiği bilinmese de bu dönemde Margaret amcası James Barry’nin ismini almaya karar verdi. Vücut şekli belli olmaması için havlular sardı, erkek kıyafetleri giydi ve Edinburg tıp fakültesine kaydoldu. Okul yılları onun için kolay geçmedi, sakal ve bıyığı olmadığı için arkadaşları tarafından sürekli alay konusu oldu ancak yılmadı.  Yaşında tıp fakültesini tamamladı.

O Artık İlk Kadın Doktoru ve Tıp Fakültesi Mezunu Dr. James Barry..

Tıp eğitimini başarıyla tamamlayan Margaret, James Barry Londra’da cerrah olarak çalışmaya başladı böylece dünyanın ilk kadın doktoru oldu, ancak bu gerçek yıllar sonra ortaya çıkacaktı.  1 yıl sonra orduya katılıp ordu hastanesinde görev aldı. 45 yıl boyunca başarılı bir erkek cerrah imajı ile İngiltere’nin birçok sömürge bölgesinde çalıştı. 1856 yılında Güney Afrika’da cezaevlerinde bulunan suçlular ile ilgilendi. Yaptıkları üst yönetim tarafından hoş karşılanmadı ve bu sebeple mahkemelik oldu.

Güney Afrika’da İlk Başarılı Sezaryen Doğumunu Gerçekleştirdi

Başarılı ve oldukça deneyimli hale gelen Margaret ya da bilinen ismi ile Dr. James Barry Güney Afrika’da bulunduğu sırada Afrikalı bir kadının sezaryen doğumunu gerçekleştirdi. İlk kez İngiliz bir doktor sezaryen doğum gerçekleştirmiş ve aynı anda hem anne hem bebeği kurtarmayı başarmıştı.

Görev aldığı süre boyunca birçok hapishane, baraka, yetimhane ve akıl hastanelerinde çalıştı James Barry. Bu sırada bu yerlerdeki hijyen ve yönetimsel sıkıntıların giderilmesi için de çaba gösterirdi. Zengin, fakir, köle ayırt etmeden herkes ile ilgilenir ve hizmet aşkıyla tutuşurdu. Yaşamı boyunca tüm hayatını sağlık için adadı. Hastalıkların önlenebilmesi adına temizlik ile ilgili bilgiler verir ve kendisi de bizzat uygulardı. Çalıştığı dönemde Cape Town’da hastanede ölüm oranlarının %90 azalmasını sağladı ve İngiltere’den önce Afrika’da insanları çiçek hastalığına karşı aşıladı.

Hastalanan ve yorulan Barry uzun yıllar boyunca çalıştığı askeri doktorluk mesleğinden 1859 yılında emekli olarak 1864’te İngiltere’ye döndü. Unutulmuş ve yalnız bir şekilde 1865 yılında, Londra’da dizanteriden hayatını kaybetti. Böylece tam 56 yıl sonra gerçek kimliği ortaya çıkmış oldu. Hatta araştırmaların ardından Barry’nin karnında onun geçmişte hamile olduğunu gösteren çizikleri olduğu ortaya çıktı.  

**Bugün hastanelerde uygulanan hijyen kurallarını ve sezaryen ameliyatlarının illaki ölümcül olmak zorunda olmadığı gerçeğini Dr. James Barry’ye borçluyuz.

Benzer içeriklerimiz için Meraklıların Tarihi kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

*Yüzyılın Casusu Çiçero | İlyas Bazna (Elyasa Bazna) Kimdir

**Şahmeran | Yılanların Anası Efsanesi Nedir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.