92. Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu | Ödüller Üzerine Tahmin ve Yorumlar..

10.02.2020
92. Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu | Ödüller Üzerine Tahmin ve Yorumlar..

Bu yıl 92.si düzenlenen Akademi Ödülleri Oscar 2020 dün gece gerçekleşen ödül töreni ile sahiplerini buldu. Türkiye saati ile 04.00’da başlayan ödül töreni büyük ilgi gördü. Bu yıl herkesin çokça ismini andığı Güney Kore filmi olan Parasite En İyi Film Ödülü’ne layık görüldü.  

Sinema dünyasının en önemli ödüllerinden biri olan Oscar (2020) Ödülleri bu yıl ki sahiplerini buldu. Oscar 2020 Ödülleri’nde bu yıl akademi kuşkusuz herkesi şaşırtmayı başardı. Sinema ve Oscar meraklıları, Oscar Ödülleri öncesi verilen ve Oscar 2020 Ödülleri için bir adım olarak görülen YGA ve BAFTA gibi ödüller üzerinden tahminlerde bulunuldu. Ancak Oscar bu yıl herkesi ters köşe yaptı. Ödül törenlerinde film, belgesel ve oyunculuklarda kime göre, neye göre en iyi kısmı biraz teknik bir kısım olsa da daha önceki Oscar Ödülleri’nin nelere dikkat ettiği üzerinde varsayımlarda bulunularak herkes bir tahminde bulundu. Ancak birçok kategoride beklenenden farklı şekilde ödüller verildi. Kuşkusuz bunlardan biri de En iyi Film kategorisinde ödülün Güney Kore yapımı Parasite dizisi oldu..

Şimdi sizlere bu yılın ödül kategorilerinde Oscar 2020 Ödülleri kazananlarını, Yorum Güncel’in Oscar öncesi tahminlerini sıralayacağız. Ardından ödüller üzerine fikirlerimizi aktaracağız.

En İyi Film Kategorisi| Oscar 2020 Ödülleri

Parasite (Parazit) – Güney Kore

Yorum Güncel tahmini – 1917

Bu yıl Oscar Ödülleri’nde en çok merak edilen ve dolayısıyla en son takdim edilen ödül olan En İyi Film kategorisinde biz Yorum Güncel’in tahmini Sam Mendes imzalı 1917 filmi olmuştu. Filmin konusu, tek plan çekimi, prodüksiyonu gibi etkenleri göz önüne aldığımızda kazananın 1917 filmi olacağına inandık. Ancak Parasite filmine gitmesi bizi biraz şaşırtmış olsa da başarılı ve farklı bir iş olduğu için elbette ki sevindik. Oscar Ödülleri bu kez sürpriz bir kararla herkesi şaşırttı doğrusu.

En İyi Yönetmen | Oscar 2020 Ödülleri

Bong Joon- Ho – Parasite

Yorum Güncel Tahmini – Sam Mendes ( 1917)

Bu yıl Oscar’ın bir diğer sürprizi de en iyi yönetmen kategorisinde yarışan baba yönetmenleri bir kenara bırakıp Bong Joon-Ho’ya bu yılın en iyi yönetmen ödülünü vermesi oldu. Bu kategoride Bong Joon-Ho ile birlikte Sam Mendes, Quentin Tarantino, Martin Scorsese ve Todd Phillips yarışıyordu.

En İyi Erkek Oyuncu | Oscar 2020 Ödülleri

Joaquin Phoenix – Joker

Yorum Güncel Tahmini – Joaquin Phoenix

Joker filmi bu yıl vizyona girmeden öncesinde merak edilip konuşulsa da vizyona girmesinin ardından çoğunluk tarafından çok sevilen bir film oldu. Haftalarca konuşuldu. Konusu müzikleri bir yana en çok beğenilen şey kuşkusuz Joaquin Phoenix’in efsane oyunculuğu oldu. Bu kategoride baba isimler yarışıyor olsa da kesinlikle hak eden Joaquin Phoenix’ti, hak eden kazandı.

En İyi Kadın Oyuncu | Oscar 2020 Ödülleri

Renée Zellweger – Judy

 En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu | Oscar 2020 Ödülleri

Brad Pitt – Once Upon a Time… in Hollywood

Yorum Güncel Tahmini – Brad Pitt

Bu kategoriyi incelediğimizde başta aklımıza The Irishman filmi ile aday olan Al Pacino ve Joe Pesci gibi isimler gelmiş olsa da ilk kez Oscar ödül sahibi olmasını umduğumuz Brad Pitt’in kazanması gerektiğini ve hak ettiğini düşünmüştük. Oscar bizi yanıltmadı.

 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu | Oscar 2020 Ödülleri

Laura Dern – Marriage Story

En iyi Özgün Senaryo

Bong Joon-ho ve Han Jin Won – Parasite

Yorum Güncel Tahmini – Parasite

Bize göre Parasite gerçekten bu kategorinin en başarılısıydı diyebiliriz. Bir sonraki adımı asla tahmin edemediğiniz, diğer yapımlardan farklı, sürprizlerle dolu bir senaryo.

En İyi Uyarlama Senaryo

Jojo Rabbits – Taika Waititi

Yorum Güncel Tahmini – The Irishman

Bu yıl Oscar filmleri arasında yerini alan Martin Scorsese imzalı Netflix yapımı The Irishman’i 10 kategoride Oscar adayı olarak gördük. Severek ve keyifle izlediğimiz ve tabi usta oyuncuları yer aldığı bu filmin bu yıl Oscar kazanamadığını görmek bizi biraz şaşırttı doğrusu. Dip not: Martin Scorsese The Irishman’ın yaptığı son proje olduğunu açıklamıştı.

En İyi Uluslararası Film

Parasite (Güney Kore)

Yorum Güncel Tahmini – Parasite

En İyi Animasyon Film

Toy Story 4

En İyi Yapım Tasarımı

Once Upon a Time in Hollywood

Yorum Güncel Tahmini – The Irishman

Bizi yanıltan bir kategori daha En İyi Yapım Tasarımı. Ancak sonra Once Upon a Time in Hollywood kazanınca hakkını teslim ettik.

En iyi Kostüm Tasarımı

Little Women

Yorum Güncel Tahmini – Little Women

Büyük bir uğraş kostüm tasarımı bu kategoride kuşkusuz hak eden kazandı.

En İyi Görüntü Yönetimi

1917

En iyi Kurgu

Yorum Güncel Tahmini – Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

En İyi Görsel Efekt

1917

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı

Bombshell

Yorum Güncel Tahmini – Bombshell

En İyi Müzik

Joker

Yorum Güncel Tahmini – Joker

En İyi Şarkı

(I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman

Yorum Güncel Tahmini – Roketman

En İyi Ses Kurgusu

Ford v Ferrari

En İyi Ses Miksajı

1917

En İyi Kısa Animasyon

Hair Love

En İyi Kısa Film

The Neighbors Window | Oscar 2020 Ödülleri

En İyi Kısa Belgesel

Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)

Oscar 2020 Adayları Tam Listesi

ETİKETLER:
YORUMLAR

canlı tv izle