Agora nedir? Kent yaşamındaki önemi neydi?

20.12.2019
Agora nedir? Kent yaşamındaki önemi neydi?

Agora nedir? sıkça arama motorlarında aranıyor. Agora ne demek? Antik Dünya’da Agora, Agora ve, Kent yaşamındaki önemi, hangi antik kentlerde görülebilir, Agora arkeoloji terimi hakkında, gibi sorularınıza yorumguncel.com’un Antik Dünya Sözlüğü’nde bulabilirsiniz!

Agora hakkında bilgi

Antik Kentleri gezerken bir çok bilmediğimiz daha önce görmediğimiz terimlerle karşılaşıyoruz. Elbette bu terimler bir zamanlar gezdiğimiz kentlerinin kalbinin attığı yerlerdi. Her yapının kendine özgü bir adı ve bir yapılış amacı vardı. Her ne kadar en popüler eserler tiyatrolar, stadyumlar olsa da bu gün hayatımızda bulunan birçok mimari eserin temeli antik dönemde atılmıştır. Bunlardan biri de aranan bir kelime olarak Agora. Peki günümüzde mimarlığın önemli sembollerinden biri olan Agora nedir?

Agora nedir?

Antik Yunan Şehir Devletlerinde ‘toplanma yeri’ olarak açıklanabilecek olan Agora, kentlerin kalbinin attığı yerdi. Agorastis kelimesinden türeyen Agora, ‘ Alıcı, alıcının geldiği yer, pazara gelen müşteri’ anlamına da gelir.  Politik, Ticari, Dini, Sanatsal ve Felsefi tartışmaların, konuşmaların ve gösterilerin yapıldığı geniş alanlardan oluşan bir yapının da adıdır. Türkiye’de bir çok antik kentte de örneklerine rastlanmaktadır. Yunanca’da toplanma yeri olarak çevrilen Agora, daha çok bugünkü pazaryerlerinin öncülü olarak düşünebilir. Zira Antik dönemde pazaryerleri sadece alışveriş için değil, bir çok insanın alışveriş için toplandığı önemli yerlerden biri olması nedeniyle kentin geleceği ile ilgili tartışmaların yapıldığı, dini konuşmaların insanlara aktarıldığı, politik meselelerin tartışıldığı yerler olarak ön plana çıkmaktaydı.

Agora hangi Antik kentlerde görülebilir?

Agoralara Ephesus(Efes), Pergamon (Bergama), Aizonai, Nysa, Asos, Kibyra, Laodikeia gibi antik kentlerde örneklerine rastlanabilir.

Agora ile ilgili film önerisi:

Agora hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve iyi bir film izlemek için Rachel Weisz’in başrolünde yer aldığı ‘Agora’ adlı filmi izleyebilirsiniz.

YORUMLAR