Aigai Antik Kenti: Ege’ye adını veren Antik Kent - Yorum Güncel

Aigai Antik Kenti: Ege’ye adını veren Antik Kent

26.10.2019
Aigai Antik Kenti: Ege’ye adını veren Antik Kent

Aigai Antik Kenti nerededir? Aigai Antik Kenti’ne nasıl gidilir? Hangi şehirdedir? Nasıl gidilir? Giriş ücreti ne kadar? Ziyaret saatleri Aigai Antik Kenti hakkında kısa bilgi gibi aramalarınıza yorumguncel.com’da yanıt bulabilirsiniz.

Aigai Antik Kenti hakkında

Aigai Antik Kenti, Manisa’nın Yunusemre ilçesine bağlı, Köseler Köyü’nde bulunmaktadır. Antik Dönemde Aspordeme olarak adlandırılan bugün Yunt Dağı olarka bilinen dağın yamaçlarında yer alan Antik Kent Aiolis kentleri arasında yer alır. Antik kenti “Nemrutkale” ya da “Köseler Kalesi” adıyla da bilinmektedir. Aigai eski Yunanca’da keçi anlamına da gelmektedir. Yapılan Araştırmalarda da Antik kentin geçim kaynağının da keçiler olduğu hatta ‘satry’ adı verilen keçi adam heykeli de bulunmuştur. Bugün İzmir ve Manisa sınırları arasında kalan kent, aynı zamanda bugün Ege olarak adlandırdığımız bölgenin ‘Ege’ adını da bu kentin adından aldığı da iddia edilmektedir. İzmir’in Aliağa ilçesine de komşu olan Antik kenti’n adının Aliağa ilçesinin adına da ilham verdiği savları da bulunmaktadır. Bölgedeki dönemin en önemli Antik kentlerinden biri olan Aigai, 2200 yıllık geçmişi ile bugün yapılan araştırmalarla tarihe ışık tutmaktadır.

Aigai Antik Kenti’nin Tarihçesi

Aigai Antik Kenti, ilk olarak Fransız araştırmacı 1881 yılında Reinach tarafından keşfedilmiştir. Ancak kentte asıl kazı çalışmaları kapsamlı olarak 2004 yılından bu yana yapılmaktadır. Bugün Louvre Müzesi’nde Aigai Kenti’nden taşınan 450 parçaya yakın eserin olduğu sanılmaktadır. Herodotos’e göre Aigai Aiollerin Aiolis bölgesinde kurduğu 12 kentten biriydi. Herodotos’e göre Aioller bölgeye ilk olarak M.Ö 1100 yıllarında gelmiştir. Ancak bugüne kadar Aigai’de yapılan çalışmalarda en geç M.Ö 8.yüzyıla kadar geriye gidilebilmiştir. Aigai Antik Kenti’nin tarihi kaynaklarda adı bir çok değişik şekilde kaydedilmiştir.  Herodotos’ta Aigaiai, Polybius’ta Aigaieon, Tacitus’da Aegaeates, Plinius’da Aegaeae olarak bahsedilen  kentin bastığı sikkelerde ise, Aigeaion, Aigaion ve Aigeon olarak geçtiği görülmektedir.

Aigai Antik Kenti’nde bulunan yapılar

Kent komşusu olan Temnos ile birlikte M.Ö 547 yılında Pers istilasına karşı mücadele etmiş ve kendini korumayı başarabilmiştir. Aigai, Seleukos Krallığı ile Pergamon Krallığı arasında paylaşılamamış bir kent olmuştur. Ancak kent kültürel be ekonomik zirvesini Pergamon Krallığı’nda bulunduğu dönemde yaşamıştır. Antik kent bu dönemde Tiyatro, Kent Meclisi Binası (Bouleuterion) ve Agora gibi ihtişamlı eserler inşa edilmiştir. Ayrıca kentte dikkat çeken diğer yapılar ise teras duvarlı stadium, Gimnasium, Macellum, ve Demeter Tapınağı bulunmaktadır. Kentin Pergamon Antik Kenti örnek alınarak yeniden inşa edildiği de düşünülmektedir.

Aigai Antik Kenti ne zaman yıkıldı?

M.Ö 133 yılında Pergamıon Krallığı tarafında  Roma İmparatorluğuna hediye edilen kent, tarihini bundan sonraki süreçte Roma İmparatorluğu egemenliği altında kalmıştır. Milattan sonra 17 yılında Ege bölgesinin tamamını sarsan büyük deprem ile bu antik kentte de yıkılmıştır.

Aigai Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Manisa’nın merkezine 49 kilometre mesafede bulunan Aigai, Yunusemre ilçesinde Köseler Köyü’nde yer alır.

Aigai Antik Kenti’ne Giriş Ücreti ne kadar?

Aigai Antik Kenti’ne giriş ücretsizdir.

Aigai Antik Kenti’nin ziyaret saatleri?

Aigai Antik Kenti’ne yaz dönemi 08:00 – 17:00, kış dönemi ise 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Buna benzer içeriklere Antik Dünya Rehberi kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.