Aizonai: Borsacılığın temelinin atıldığı kent - Yorum Güncel

Aizonai: Borsacılığın temelinin atıldığı kent

17.10.2019
Aizonai: Borsacılığın temelinin atıldığı kent

Aizonai Antik Kenti nerededir? Sorusu arama motorlarında aranıyor. Antik Kenti’ne nasıl gidilir? hangi şehirde? Zeus Tapınağı hakkında bilgi? Kamp Alanına nasıl gidilir? Kütahya Antik Kenti kamp alanına nasıl gidilir? Gibi sorularınıza yorumguncel.com’dan cevap bulabilirsiniz.

Aizonai’nin tarihi

Aizonai Antik Kenti, Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Frigyalılardan kalma bir antik kenttir. Ege Bölgesinde bulunan Kütahya şehir merkezine 50 km mesafede bulunan antik kentin adı Frigya mitolojisinde Azan adlı mit kahramanının Erato adlı su perisi ile Friglerin önemli krallarından biri olan Arkas’ın adının birleşiminden adını aldığı düşünülmektedir.

Aizonai Antik Kenti, 1824 yılında o dönemin Avrupalı gezginleri tarafından bulunmuş, 1830-1840’lı yıllarda kent ile ilgili ilk bilgiler literatüre geçmiştir. Cumhuriyet Dönemi ile birlikte bölgede kazı çalışmaları başlamış ve bu günkü konumuna erişmiştir. Bu antik kent, Roma döneminde özellikle Milattan sonra 2. Yüzyılda en parlak dönemini yaşamıştır. O yıllarda kentte 80.000 civarı nüfusun olduğu tahmin edilmektedir. Bu nüfus o yüzyıl için bir kentte ciddi bir yoğunluk anlamına gelmektedir.

Aizonai Antik Kenti Cumhuriyet Döneminde Alman arkeologlar tarafından kazılmaya başlanmıştır. 1970’li yıllardan sonra kademeli olarak kazı çalışmaları devam etmektedir. Günümüzde Antik Kenti’nde kazı çalışmaları, Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji bölümünden Doç.Dr Elif Özer tarafından yürütülmektedir.

Aizonai Antik Kenti Zeus Tapınağı ve İlk ticaret borsası hakkında bilgi

Aizonai Antik Kenti, Türkiye toprakları içerisinde bulunan Antik kentler içerisinde en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na sahiptir. Antik Kentte bu eserin yanı sıra Tiyatro, 13.500 kişilik stadyum, iki gymnasium, iki hamam, agora, nekropoller ve sütunlu caddelere sahiptir. Ancak Zeus Tapınağı dışında Aizonai Antik Kenti’ni özel kılan bir başka şey ise Dünya’nın ilk ticaret borsası’na sahip olmasıdır. Bu antik kent, çağ bakımından İzmir’de bulunan Ephesus ve Bergama Antik kentleri ile aynı dönemin parlak kentleridir.

Aizonai Antik Kentine nasıl gidilir?

Aizonai Antik Kenti, Türkiye’de keşfedilmesi gereken önemli antik dönemin şahidi olan bir kenttir. Bu gün bu Antik Kentte kamp alanı da bulunmaktadır. Gençler için hem tarih hem doğa ile bütünleşen bir güzellik sunan Burası ideal bir kamp alanı olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca bu antik kente gitmek oldukça zahmetsizdir. Kütahya Şehir merkezinden Çavdarhisar ilçesine giden şehir içi araçlarına binerek Aizonai’ye 3 km yakınlıkta olan yol ayrımında inerek Antik Kente yürüyebilirsiniz. Ya da Çavdarhisar ilçesinde bulunan Antik kente giden şehir içi araçlarını da tercih edebilirsiniz.

Giriş ücreti ne kadar?

Aizonai Antik Kenti’ne giriş ücreti 5 TL’dir. Müzekart sahibi olanlar ise antik kente ücretsiz olarak girebilmektedir.

Buna benzer antik kent içeriklerimize Antik Dünya Rehberi kategorimizden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.