Alp Er Tunga’nın Torunu ve İlk Türk Kadın Hükümdar: Tomris Hatun - Yorum Güncel

Alp Er Tunga’nın Torunu ve İlk Türk Kadın Hükümdar: Tomris Hatun

22.12.2019
Alp Er Tunga’nın Torunu ve İlk Türk Kadın Hükümdar: Tomris Hatun

Alp er Tunga’nın torunu ve ilk Türk kadın hükümdarı Tomris Hatun kimdir soruları arama motorlarında sıkça aranıyor. Tomris Hatun hikayesi, izle, filmi, eşi, filmi izle, imdb, fragman, nerede çekildi? ilk türk kadın hükümdar kimdir? gibi sorularınızın yanıtı için yorumguncel.com’da kalın.

Sakalar olarak da bildiğimiz İskitler tarih sahnesine ilk kez M.Ö. 8.yy ile M.Ö. 3.yy arasında çıkmış göçebe bir Türk topluluğudur. Doğudan batıya kavimlerin birbirleri ile olan sıkıştırmaları sonucunda Çin Seddi’den Tuna Nehri’ne kadar göç etmiş ve yayılmışlardır. 7000 kilometrelik bir alana yayılan İskitler bu sayede birçok kavim tarafından tanınmış ve bu kavimlerin yazılı metinlerinde de adından söz ettirmişlerdir. Bugün bu yazılı metinler İskitler (Sakalar) hakkında bilgilere ulaşabilmekteyiz.

İskitler (Sakalar) Hakkında

İskitler (Sakalar) ismine ve bu topluluk hakkında bilgilere bir ok topluluğun yıllıklarında rastlanmaktadır. Kavimler arasındaki anlaşmazlıklar, hava ve coğrafi koşullar sebebiyle sürekli göç eden bu topluluğa dair izlere Çin, Asur, Pers ve Grek kaynaklarında rastlanmaktadır. Her kaynakta İskit adı dil, kültür ve coğrafya bakımından farklılıklar sebebiyle birçok farklı isimle anılmaktadır. Grek kaynaklarında Skythai, Çin kaynaklarında Sai, Pers kaynaklarında Saka, Asur kaynaklarında ise  Aşguzai olarak isimlendirilmişlerdir.

İskitlere dair en belirgin özellikleri atlı bir kavim olmasıdır. Sürekli göç eden ve bozkır kavmi olması sebebiyle atları ile bilinen İskitlerin bilinen en belirgin özelliklerinden bir diğeri ise ok ve yay silahlarıdır. Korunma ve avlanma için kullandıkları ok ve yaylarının yanı sıra kılıç ve mızrak da kullanmışlardır.

Bozkır kavmi olan İskitler altın ve gümüş işçiliğinin de önde gelen isimlerinden biridir. Bu sebeple Bozkırın kuyumcuları olarak bilinirler.

En önemli liderleri İskitlerin en parlak dönemlerini yaşadığı lider Alp Er Tunga’dır. Onun yönetimi sırasında Asya’nın batısından doğusuna kadar toplulukların en çekindiği güç haline gelmişlerdir. Bu dönemde İskitler yazılı kaynaklarında ismi bulunan Perslerin yayılmacı politikalarına engel olmuştur. Alp Er Tunga’dan sonra İskitlerin en bilinen lideri Alp Er Tunga’nın da torunu olarak bildiğimiz ilk kadın lider Tomris Hatun’dur. 

Tomris Hatun Kimdir? – Hikayesi

Alp Er Tunga’nın torunu ve bir İskit kadını olan Tomris Hatun, bugün Yakutlar, Sakalar olarak da anılan İskitlerin ilk kadın hakanıdır. İskitlerin hakanı olan eşi ölünce yerine geçen Tomris Hatun’un birçok kaynakta ilk kadın hükümdar olduğu yazmaktadır. Tomris Hatun’un Türkçe isminin anlamı ise temir olarak bilinen demir sözcüğünden gelmektedir. Tıpkı Şerife Bacı, Nene Hatun ve Kara Fatma gibi o da ismini tarih sayfalarına altın harflerle yazdırmıştır.

İskitler ve İskit Kadınları

İskitlere dair yazılan kaynaklara göre İskit kadınları tıpkı erkekler gibi savaşa gider ve hatta savaş için eğitimler alırlardı. Ata biner, ok atar, at üstünde kargı savurur ve erkekler ile birlikte savaşa katılırlardı. En az üç kişi öldürmeden bir İskit kadının evlenmesine müsaade edilmezdi. İskitlerin yer aldığı bir çok kaynakta İskit kadınları ile ilgili “İskitler askeri harekatlarda eşleriyle birlikte bulunan cesur kadınlara sahipler.” Şeklinde yazılmıştır. Kadınlarda tıpkı erkekler gibi savaşlara katılır, savaş taktikleri kullanırlardı. Hatta öyle ki bunun için daha küçük yaşlarda sağ göğüslerinin büyümemesi için kızgın bir alet ile göğüslerini dağlar ve göğüslerinin büyümelerine engel olurlardı.

Tomris Hatun Filmi – Fragman

Tomris Hatun’un konu edildiği ve Kırgızların yapım ve çekimini üstlendiği ‘Tomris Hatun’ filmi 2020 yılında Türkiye sinemasında yer alacak.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR