Asklepion Nedir? Kent Yaşamındaki Önemi Neydi?

12.01.2020
Asklepion Nedir? Kent Yaşamındaki Önemi Neydi?

Asklepion nedir? sıkça arama motorlarında aranıyor. Asklepion ne demek? Antik Dünya’daki yeri , ve önemi, sunağı, sağlık merkezi nerede kuruldu, hangi antik kentlerde görülebilir, Asklepion arkeoloji terimi hakkında, gibi sorularınıza yorumguncel.com’un Antik Dünya Sözlüğü’nde bulabilirsiniz!

Asklepion hakkında bilgi

Antik Kentleri gezerken bir çok bilmediğimiz daha önce görmediğimiz terimlerle karşılaşıyoruz. Elbette bu terimler bir zamanlar gezdiğimiz kentlerinin kalbinin attığı yerlerdi. Her yapının kendine özgü bir adı ve bir yapılış amacı vardı. Her ne kadar en popüler eserler tiyatrolar, stadyumlar olsa da bu gün hayatımızda bulunan birçok mimari eserin temeli antik dönemde atılmıştır. Bunlardan biri de aranan bir kelime olarak Asklepion. Peki günümüzde mimarlığın önemli sembollerinden biri olan Asklepion nedir?

Asklepion nedir?

Bu yapı Antik Dünya’da insanların hastalıklarının iyileştirildiği bir hastane idi. Daha çok büyük sağlık kompleksleri olarak tanımlanabilecek Asklepion’lar, hasta kişileri sadece fiziki değil, ruhsal anlamda da bir çok tedavi yöntemi ile iyileştiriyordu. Yunan Sağlık tanrısı Asklepios’tan adını alan bu yapılar, günümüz modern tıbbının da temellerini oluşturmaktadır. Asklepion’u , geniş bir sağlık ağı ile kurulu yapıladır. Bu tedavi merkezlerinde, şifalı su, kuş sesleri eşliğinde gezinebileceği kendini daha iyi hissecebileceği mekanlardan oluşuyordu. Helioterapi (güneşle tedavi), teatroterapi (tiyatro), teoterapi (inanç), jimnoterapi (spor); Asklepion’un ünlü tedavi yöntemleri olarak bilinmektedir. Bir hasta, bu merkeze geldiğinde önce şifalı sularla temizlenirdi daha sonra tanrıya sağlık dileyip çeşitli adaklarda bulunurdu.

Asklepeion’da görev alan doktorlara “Asklepiad” adı verilirdi. Asklepionlarda tedavi görmek için bir çok prosedür ortaya konuluyordu. Özellikle ölüm riski olanların alınmadığı bu sağlık merkezlerinde ölüme yer yoktu. Nadir örneklerinden biri bulunan Pergamon Antik Kenti’ndeki Asklepion’da ‘Ölüm giremez’ yazısı bulunmaktadır.  En çok kadınlar buraya iyileşmeye gelirdi. Felç, göğüs darlığı, mide ağrıları, delilik gibi ağır hastalarla, en hafif yarası, beresi olanlar da gelmekteydi. Hamile kadınlar ölüm riski bulunması nedeniyle asklepionlara alınmıyordu.

Asklepion hangi Antik kentlerde görülebilir?

Titan-Trika, Rodos, İstanköy, Epidauros, Atina ve Bergama’da örneğine rastlanan yapılardan günümüze kadar ayakta kalan tek Asklepion’u Pergamon(Bergama) Atik Kenti’nde bulunan Asklepion’dur.

.

YORUMLAR

canlı tv izle