Ayşe Kulin Kimdir? Edebi Hayatı ve Kitapları, Eserleri

Ayşe Kulin Kimdir? hayatı, biyografisi, kariyeri, eserleri, son kitabı, köprü kitabının yazarı, edebi anlayışı, ödülleri, yaşı, nereli, kaç yaşında, eserleri, siyasi görüşü, gibi aramalarınıza yorum güncel’den yanıt bulabilirsiniz.

22.12.2020
Ayşe Kulin Kimdir? Edebi Hayatı ve Kitapları, Eserleri

Ayşe Kulin Kimdir? hayatı, biyografisi, kariyeri, eserleri, son kitabı, köprü kitabının yazarı, edebi anlayışı, ödülleri, yaşı, nereli, kaç yaşında, eserleri, siyasi görüşü, gibi aramalarınıza yorum güncel’den yanıt bulabilirsiniz.

Hayatı- biyografisi

Yazar ve gazeteci olan Ayşe Kulin 26 Ağustos 1941 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Bosna’lı annesi ise Çerkes’tir. İlkokulu Ankara’da Liseyi ise İstanbul’da Amerikan Kız Kolejinde Edebiyat bölümünde tamamladı. 1961 yılında evlenip yurtdışında önce Roma ve Paris daha sonra ise Londra’ya yerleşti. Londra’da üniversite okumaya karar verip London School of Economics’de Sosyoloji bölümünü kazandı fakat bölümü yarıda bıraktı. Dergilerde ve gazetelerde editörlük ve muhabirlik yaptı. Aynı zamanda televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, senarist ve sanat yönetmeni olarak çalıştı. Bunların yanında bir otomobil dergisinde yazı işleri müdürlüğü, Cumhuriyet, Dünya ve Milliyet gazetelerinde de köşe yazarlığı yaptı. 1984 yılında öykülerden oluşan ilk kitabını Güneşe Dön Yüzünü ismiyle yayınladı. Bu kitapta yer alan bir öykünün Kırık Bebek ismiyle senaryolaştırıp filmi çekildi. Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazandı. 1986 yılında sanat yönetmenliğini yaptığı Ayaşlı ve Kiracıları dizisiyle en iyi sanat yönetmeni ödülünü kazandı. 1997 yılında yayımladığı  Aylin Devrimel’in hayatını konu alan Adı Aylin kitabı ile geniş kitlelere adını duyurmayı başardı. Sevdalinka, Füreya ve Köprü isimli kitaplarının kendinden izinsiz olarak TRT Radyo’da okunması üzerine TRT’ye maddi ve manevi tazminat davası açtı ve dava sonucu olarak 163 bin TL kazandı. Kitapları günümüzde bir çok dile çevrilmiştir.

Edebi anlayışı

Öykü, roman, hikaye, biyografi, otobiyografi, deneme ve şiir türlerinde eserler yayımlamıştır. Eserlerini çoğunlukla açık, anlaşılır, akıcı ve sade bir dil ile anlatmıştır. Adı Aylin, Sevdalinka ve Füreya kitapları en çok bilinen eserleridir.

Ayşe Kulin Eserleri

*Güneşe Dön Yüzünü  *Bir Tatlı Huzur *Adı Aylin * Geniş Zamanlar * Foto Sabah Resimleri *Sevdalinka

*Füreya *Köprü * Nefes Nefese * İçimde Bir Kızıl Gül Gibi  *Babama * Kardelenler * Gece Sesleri

* Bir Gün * Bir Varmış Bir Yokmuş * Veda * Sit Nene’nin Masalları * Umut * Taş Duvar Açık Pencere

* Türkan  *Hayat Dürbünümden Kırk Sene * Gizli Anların Yolcusu * Bora’nın Kitabı * Dönüş * Hayal * Handan *Tutsak Güneş  * Kanadı Kırık Kuşlar * Kördüğüm *Son * Her Yerde Kan Var

Sinema ve Televizyona uyarlanan eserleri

Güneşe Dön Yüzü kitabının Gülizar öyküsü-Kırık Bebek Filmi

Köprü isimli öykü kitabı- Köprü Dizisi

Geniş Zamanlar öykü kitabı-Geniş Zamanlar dizisi

Gece Sesleri kitabı-Gece Sesleri dizisi

Türkan kitabı- Türkan dizisi ve tiyatro eseri

Veda romanı- Veda dizisi

Ayşe Kulin Ödülleri

Kırık Bebek-Kültür Bakanlığı Ödülü 1986

Ayaşlı ve Kiracıları- En İyi Sanat Yönetmeni Ödül 1986

Foto Sabah Resimleri-Haldun Taner Öykü Ödülü 1996

Foto Sabah Resimleri- Sait Faik Hikaye Armağanı 1997

Adı Aylin- İstanbul İletişim Fakültesi Yılın Yazarı 1997

Sevdalinka- İstanbul İletişim Fakültesi Yılın Romanı 1999

UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi 2007

Nefes Nefese-Premio Roma’da en iyi yabancı roman ödülü 2016

Ayşe Kulin Nereli

İstanbul

Ayşe Kulin siyasi görüşü

Din adına konuşanlarda ahlak sıfır, AKP din ve dindarlık kavramlarının içini boşaltmıştır. AKP ilk iktidara geldiğinde sevinmiştim fakat onlara hiç oy vermedim diye açıklama yapmıştır.

Ayşe Kulin yaşı

79

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

canlı tv izle