Başakşehir-Galatasaray maçı yorumu: Zirvede soru işaretleri

29.06.2020
31
Başakşehir-Galatasaray maçı yorumu: Zirvede soru işaretleri

Başakşehir-Galatasaray maçı değerlendirmesi, incelemesi, yorumları, maçı, özeti, maç özeti, detaylı analizi, istatistikleri, gibi aramalarınıza yorum güncel’den yanıt bulabilirsiniz.

Pandemi sonrası ara verilen ligde artık son düzlüğe girmiş bulunmaktayız. Uzun bir süre aktif olmamanın yetersiz çalışmayla birleşmesi ve tartışılan hakem kararları sonucu bildiğimiz gibi Galatasaray, son iki haftada toplam 5 puan kaybetti. Bu duruma ilave olarak Başakşehir’in ivme kazanarak devam etmesi, Trabzonspor’un da stabil ilerlemesi sarı kırmızılıların şampiyonluk şansını azalttı. Hal böyleyken bu hafta oynanacak Başakşehir maçı, zannedildiğinden daha fazla önem arz etmiş oldu. Tabii Trabzonspor’un puan kaybı da Başakşehir’in iştahını kabarttı.

Aşağı yukarı beklenen onbirler

Maç öncesi Başakşehir tarafından bakıldığında endişe verici bir durumun olmadığını söylemek gerekir.Takımın tek eksiği Skrtel. Ancak Galatasaray tarafından baktığımızda, kaybedilen sadece puanlarla beraber birçok önemli oyuncusunu kaybetti. Önce Marcao, sırasıyla Rizespor maçında sakatlanarak sezonu kapatan, takımın belki de en kritik ismi Muslera ve kiralık gelen oyuncu Andone ve son olarak Gaziantep maçında Falcao-Mariano ikilisi kesinlikle görülen büyük kayıplardı. Bu kadar eksiğiniz varken ve her ne olursa olsun iddianızı biraz olsun sürdürmek istiyorsanız, konsantrasyonunuzun bir hayli üst seviyede olması lazım. Futbolda bir tabir vardır; “atanın ve tutanın iyi olacak” diye. Bu ikisi elinizde yoksa önemseyeceğiniz tek şey mücadele olmalı.

Dengede giden bir maç

Skor aslında yanıltıcı olmadı. Demba’nın oyuna girmesiyle Başakşehir özellikle ikinci yarıda rölanti oyunun biraz daha dışına çıkarak ceza sahası içerisinde kaliteli pozisyonların var olmasına sebep oldu. “Oyundan düşmek için yeterli sebep mi?” diye düşünürken Emre Akbaba’nın golü geldi. Sonrasında Galatasaray, Başakşehir’in 1 kişi eksik kalmasıyla daha fazla yüklenmeye başladı ancak yeterli olmadı. Belhanda’nın toparlanmış imajı çizmesi ve özellikle Seri’nin orta sahanın dinamosu haline gelmesi takımı ayakta tutan unsurlar gibi göründü. Maç sonu istatistiklere baktığımızda ise atılan 6’sı isabetli toplam 21 şut ve ceza sahasına gönderilen 5’i isabetli toplam 36 orta var. Her ne kadar isabet yüzdesi düşük olsa da eksik bir kadro için denemek, yoklamak kolay olmuyor.

Gençlere daha fazla şans verilmeli

Okan, takıma adapte oldukça kendini geliştirebilecek bir yeteneğe sahip. Kalede düşündürücü gibi görünse de aslında biraz daha özgüvenli bir çalışma sonucunda üst seviyelere tırmanabileceğini düşünüyorum. Yaptığı bazı kritik kurtarışları ve topu oyuna büyük çoğunlukla başarılı sokabilmesini ilk sinyaller gibi görebiliriz. Ayrıca geçen hafta görmeyi arzu ettiğim 17 yaşındaki Emin Bayram’ı nihayetinde bu maçta görmüş oldum ve bu çocuğu beğendiğimi söylemem çok yerli olur. Fazla bir süre almamasına karşın duruşu, pozisyon alışı ve ikili mücadeleleri gelecek maçlar adına umut vericiydi. Dilerim ki bu tarz genç oyuncuların kazanılmasına yoğunlaşılır ve takım içerisinde rayların oturtulması sağlanır.

Şampiyonluk iki takımın elinde

Evet, Galatasaray’ın ve Sivasspor’un matematiksel olarak şampiyonluk şansı var. Ancak unutmamak gerekir ki ligi göğüsleyen Başakşehir ve Trabzsonspor artık. Verilecek kayıpların neredeyse telafisi yok. Galatasaray’ın bu maç sonucunda aldığı skor elbette ki yeterli değil. Favori olmamasına karşın kazanmak mecburiyetindeydi, yapamadılar. Dediğim gibi, bu kadronun bir galibiyet çıkarması çok zordu. Yine ligin şu anki favori takımı Başakşehir zirvedeki yerini koruyarak büyük bir ciddiyetle yoluna devam ediyor. İyi oyununu olabildiğince sahaya yansıtan Trabzonspor da oldukça iddialı.Muhakkak oyun tek başına yeterli olmuyor. Hakem kararlarının sahaya ve kamuoyuna nasıl yansıyabileceğini, bu haftalarda ne denli önem kazandığını da önümüzdeki günlerde görmeye devam edeceğiz. Galatasaray ise mevcut önemli eksikleri baz alındığında sonraki haftalar için düşündürüyor. Üstelik Avrupa kupaları bile tehlike altına girmişken…

Başakşehir-Galatasaray maçı değerlendirmesi, incelemesi, yorumları, maçı, özeti, maç özeti, detaylı analizi, istatistikleri,

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.