Basilica Therma Hamamı: eşsiz bir Roma Mimarisi!

21.03.2020
Basilica Therma Hamamı: eşsiz bir Roma Mimarisi!

Basilica Therma tarihçesi, nerededir? nasıl gidilir? Roma dönemindeki önemi, kazı çalışmaları, hikayesi, Kral Kızı Hamamı kaplıcalarının faydası gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Basilica Therma (Kral Kızı Hamamı) nerededir? Tarihçesi

Basilica Therma diğer adı ile Kral Kızı Hamamı, İç Anadolu yer alan Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesinde yer alan Roma döneminden kalma bir halk banyosudur. Sarıkaya Roma Hamamı olarak da bilinmektedir. Milattan sonra 2. yüzyılda inşa edilen hamam, bugün hala kullanılabilmesi ile bilinmektedir. 2018’de UNESCO Geçici Miras Listesi’ne alınan tarihi hamam, 2014’te yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkarılmış ve kamulaştırılmıştır. Bugün Sarıkaya ilçesinin en önemli tarihi mekanlarından biri olmakla birlikte turistik olarak önemli bir yapıdır.

Hangi amaçla yapıldı? Hikayesi

Basilica Therma, sadece temizlik için değil aynı zamanda şifa ve tedavi amacıyla da kullanılıyordu. Roma İmparatorluğu’nda İmparator Theodosius tarafından paganlığın yasaklanmasının ardından inşa edilen kilise ile birlikte dini bir merkez haline geldi. Paganlığın yasaklanmasının ardından Termal havuzun ortasına yerleştirilen mermer vaftiz taşı ile Paganlık dinine mensup olanlar burada vaftiz edilereke hristiyanlaştırılmıştır. Bu özelliği nedeniyle de termal havuz, Hristiyanlık dini için önemli bir merkez olarak kabul edilir.
Bizans Dönemi’nde de piskoposluk özelliğini sürdüren Basilica Therma, Türklerin bölgeyi ele geçirmesinin ardından daha çok şifalı suları ile nedneiyle tedavi amaçlı kullanılmaya devam edildi.

Sağlık alanındaki önemi

Roma dönemine ait yapı, arazide bulunan termal kaynağın üzerine inşa edilmesi nedeniyle günümüze kadar özelliği koruyabilmiştir. Zayıf bir zemini olmasına rağmen inşa edilen hamam, Roma Mimarisinin ne kadar ileride olduğunu gösterir. Havuzun bulunduğu yerde dilini çıkarmış yılan figürü bulunmaktadır. Roam eserlerinde pek rastlanmayan bu figür, sağlık ve tıp ile ilişkilendirilmesi için yapıldığı düşünülmektedir.

Nasıl gidilir?

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesi’nde Bozok yaylası üzerinde bulunan Kral Kızı hamamı, vadinin en derin bölümünde yer almaktadır. Burada kurulan kentlerin ise termal kaynağa yakın olması nedeniyle tercih edildiği düşünülmektedir.

Diğer özellikleri

Büyük havuzun yanı sıra etrafında küçük havuzlarda bulunan tarihi yapı estetik görünümü ile görenleri mest ediyor. Osmanlı döneminde kıymet verilen bir yer olarak bilinen Basilica Therma, Cumhuriyet döneminde yapılmaya başlanan kazılarla da önem kazandı.

Zaman müzesi gibi bir kent: Stratonikeia Antik Kenti

YORUMLAR