Black Mirror 6.sezon 1.bölüm incelemesi: Joan is Awfull

08.07.2023
Black Mirror 6.sezon 1.bölüm incelemesi: Joan is Awfull

Black Mirror 6.sezon 1.bölüm incelemesi

Black Mirror 2019 yılından sonra yeni 5 bölümü ile seyircisi ile yeniden buluştu. Yeni sezonun ilk bölümünde ünlü isimler vardı. ‘Joan Kötü Biri’ adıyla yayınlanan bölümden ünlü Hollywood yıldızı Salma Hayek ve Schit Creek’ten tanıdığımız Annie Murphy yer alıyordu.

Bölümü genel olarak inceleyecek olursak, Black Mirror’ın distopik hikayeleri içerisinde oldukça yüzeysel bir konu gibi göründü ilk başlarda. Özellikle Netflix‘in kendine yönelik eleştiriler barındıran bölümleri dikkat çekici. Yapay zeka ile içerik üretimi ve bu üretimin şimdilerde üretilenlerden kolay olduğunun düşünülmesi ve anlatılması da oldukça dikkat çekici. Zira gelecekte cidden oyuncular cidden hiç rol almadan sadece CGI ile rol alır olacaklar. Sadece yüzleri üzerinden anlaşmaları yeterli olacak. Bunun Strawberry adlı bir platform üzerinden anlatmaları dikkat çekici. Netflix logosuyla benzerliği de öyle..

Hikayenin akışı oldukça dinamik ve merak ettiriyor. Bu açıdan ilk bölüm olması doğru bir yaklaşım olmuş.

Joan is Awfull incelemesi

Gelelim hikayeye.. Joan adlı bir beyaz yakalı, ofisinde önemli bir mevkide olmanın rahatlığı ile çalışır. Şirketin çalışanları ile ilgili verdiği kararları da büyük bir rahatlıkla verebilmektedir. Kendisinden başka kimseyi düşünmeyen biri gibidir. Ancak kendi yaptıklarını bir dijital platformdan dizi gibi izlemeye başladığında ne kadar kötü biri olduğunu fark eder. Kendisi de bahsi geçen dizide Salma Hayek canlandırmaktadır. Bu yayını durdurmak ister ancak hukuki bir engel bulamaz. Sonra Salma Hayek’in bu diziyle ilgili itiraz etmesini sağlayacak bir hamle yapar 🙂

Salma Hayek’in dikkatini çekmeyi başaran Joan diziyi durdurmak için bu kez Salma Hayek’in kendisi ile birlikte mücadele verir.

Bu mücadeleyi kazanmak için yapmaları gereken diziyi yaratan yapay zekaya sahip quantum bilgisayarı ortadan kaldırmaktır. Bunun için Salma Hayek ile işbirliği yapar ve bilgisayarı yok etmeye giderken, aslında kendisinin gerçeklik içerisinde olmadığı bir kurgu olduğunu öğrenir. Yani Joan’ı oynayan Annie Murphy gerçek değildir. Gerçek Joan da aynı amaç için harekete geçmiştir. En nihayetinde Joan bilgisayarı yok etmeyi başarır.

Salma Hayekle Annie Murphy gerçekten iş yapmamıştır. Ancak Annie Murphy ile gerçek Joan başarmıştır. Bu tüm gerçekliklerde ve kurguda böyle sonuçlanır. Cate Blanchett’in Joan’ı oynadığı evrende bile.

Black Mirror 6.sezon 1.bölüm incelemesi sonuç

Böyle yazınca garip geliyor ama izlerken, gayet anlaşılır. Sonuna doğru eski Black Mirror tadını veriyor mu? Bizce veriyor. Ancak IMDb’de 7,4’lük puan almış bu bölüm. Biz Black Mirror’ın bu bölümünü beğendik. Eskilere göre biraz geride bir içerik mi derseniz. Sanki evet. Ancak diğer bölümleri izleyince bu bölümün oldukça başarılı bulmak için bir çok sebep bulabiliyorsunuz ..

Sonrakileri bölümlerin incelemesinde yine yorumguncel’de buluşalım.

Sizlerin de yorumları varsa, yorum bölümüne ekleyin ve tartışalım 🙂

Bu ve benzeri içerikleri Instagram üzerinden takip etmek için: https://www.instagram.com/ygdizifilm/

Bu ve benzeri içerikleri Youtube üzerinden takip etmek için: https://www.youtube.com/@yorumguncel/

YORUMLAR

canlı tv izle