Büyük İskender’e yol açmak için yakılan kehanet kenti: Gryneion Antik Kenti

Büyük İskender’e yol açmak için yakılan kehanet kenti: Gryneion Antik Kenti

Gryneion Antik Kenti nerededir? Sorusu sıkça aranıyor. Gryneion Antik Kenti hangi şehirdedir? Gryneion Antik Kenti’ne nasıl gidilir? Gryneion Antik Kenti ziyaret saatleri kaç? Gryneion Antik Kenti giriş ücreti ne kadar? Grynion ile Gryneion Antik kenti aynı mıdır? Gibi sorularınıza yorumgüncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz!

Greyneion Antik kenti nerededir?

Gryneion Antik Kenti İzmir’in Aliğa ilçesine bağlı, Yeni Şakran beldesi yakınlarından bulunan bir antik kenttir. 12 Aiol kentlerinden biri olarka kabul gryneion Antik Kenti, Çandarlı Körfezi’nin kenarında yer alır. Gryneion tarihte adından denize doğru uzanan bir Apollon Tapınağı’noın varlığıyla söz ettirir. Antik dönemde Gryneion, önemli bir kehanet merkezi olarak önemli görülmüş bir kentti.

Greyneion neden yıkıldı?

Elaia ve Myrina Antik Kentleri arasında yer almış olan kent, Milattan Önce, Büyük İskender’in komutanlarından olan Parmeion tarafından yıkılmıştır. Amaç ise Anadolu’ya fetih için gelecek olan Büyük İskender’in önünü açmak ve Gryneion’dan başlayarak Anadolu medeniyetlerinin Büyük İskender’in ordusuna karşı direnişin oluşmasını engellemektir.

Greyneion hakkında bilgiler

Köylüler tarafından tesadüfen bulunan bir kent olan Gryneion, tarihi bakımın çok çok önceden yıkılmış bir kent olması ile dikkati çeker. Ayrıca kentin genel olarak deniz üzerinde bulunması ve kalıntıların da deniz içerisinde bulunması nedeniyle araştırma açısından da kolaylık sağlayan bir yerdedir. Köylülerin Yeni Şakran Beldesi Temaşalık olarak bilinen mevkide kentin Nekropolünü tesadüf olarak bulunması ile ortaya çıkarılmaya başlanan Gryneion, tarihi açıdan ziyaret edilmesi gereken bir antik kenttir.

Gryneion Antik Kentinde bulunan yapılar

Coğrafyacı Strabon tarafından gezilmiş ve kaydedilmiş kentlerden biri olan Gryneion’da, Büyük beyaz mermer sütunlar ile inşa edilmiş Apollon Tapınağı bulunmaktaydı. Bu sütunların bazı kaynaklarda 1800’lü yıllara kadar ayakta kaldığı daha sonra Menemen’de yaşayan Rumlar tarafından sökülerek kilise yapımında kullandıkları belirtilmektedir. Dönemin önemli balık üretme merkezi olduğu düşünülen kentte iki uzun dalga kıran ve küçük bir kuleye ait olduğu sanılan blok taşlar bulunmuştur. Gryneion’da bulunan birçok farklı yapı parçasının ise deniz kenarında bulunması nedeniyle yüklenerek başka bir yerde kullanılmak üzere taşındığı düşünülmektedir. Kentte nekropol mevcuttur. Aynı zamanda yine burada bulunan farklı medeniyetlere ait seramikler bulunmuştur. Bu da Gryneion Antik Kenti’nin ticaretle içli dışlı bir kent olduğunu ortaya koymaktadır.

Gryneion Antik Kentine nasıl gidilir?

Gryneion Antik Kenti, İzmir’in Aliağa ilçesine13 kilometre uzaklıkta bulunan Aliağa-Yeni Şakran yolu üzerinde Çandarlı Körfezi kıyısında bulunan bir yarımada üzerinde bulunur.

Gryneion Antik Kenti ziyaret saatleri

Antik kentin etrafında tesisleşme bulunmadığı için herhangi belirli bir ziyaret saati yoktur.

Gryneion Antik Kenti giriş ücreti ne kadar?

Antik kente giriş ücretsizdir.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.