Büyük İskender’in Saldırmaya Çekindiği Sillyon Antik Kenti

Sillyon Antik Kenti nerededir? Sorusu arama motorlarında oldukça sık aranıyor. Sillyon Antik Kenti hangi şehirdedir? Sillyon Antik Kenti Tarihçesi hakkında bilgiler nelerdir? Sillyon Antik Kenti ziyaret saatleri kaçtır?’ ‘Sillyon Antik Kenti giriş ücreti ne kadar? Gibi sorularınıza Yorumguncel.com’un bu içeriğinde cevap bulabilirsiniz.

Büyük İskender’in Saldırmaya Çekindiği Sillyon Antik Kenti

Sillyon Antik Kenti tarihçesi ve Pamfilya ülkeleri

Sillyon Antik Kenti, Perge ve Aspendos kentleri arasında bulunan Pamphylia kentlerinden biri olarak bilinir. Pamphylia, bu günkü Antalya’nın doğu kısmına antik dönemde verilen addır. Aynı zamanda Antik Yunan’da tüm boyların ülkesi anlamına da gelmektedir. Sillyon, Pamfilya’nın Perge, Aspendos, Attaleia, Lybre, ve Side ile birlikte o bölgenin en önemli kentleri arasında yer almaktadır.

Sillyon Antik Kenti nerededir? Nasıl gidilir?

Yamaçları tamamen dik bir tepe üzerine kurulmuş olan Sillyon Antik kenti, Bu günkü Antalya’nın Serik ilçesine 16. Kilometrelik uzaklıkta, Antalya-Alanya karayolunun 29. Kilometresinde bulunan sapaktan 8 kilometre içeride bulunmaktadır. Sillyon Kenti’nin de diğer Pamfilya ülkeleri gibi Truva Savaşı’ndan sonra kurulduğu iddia edilir. Antik Kent, Milattan Önce 3. Yüzyılda kenti adına para bastıran bir kent olmuştur. Ancak paraların üzerinde Slviys olarak yazılan kentin ismi Roma döneminde Sillyon olarak değiştirildiği tahmin edilmektedir.

Büyük İskender’e karşı kendisi savunan kent

Sillyon kurulduğu yer itibari ile doğal bir kale görünümünde olduğu söylenir. Helenistik dönemde savunma açısından oldukça avantajlı olan kent Büyük İskender tarafından saldırma gereği bile duyulmamış bir yerde bulunmaktadır. O nedenle Termessos Antik Kenti ile birlikte Büyük İskender’in alamadığı şehirlerden biri olma özelliği taşımaktadır.

Sillyon Antik Kenti’ndeki yapılar neler?

8 bin kişilik tiyatrosu, su sarnıçları, şehir surları, askeri gözetmen kuleleri bulunmaktadır. Kentin doğal korunaklı yapısı nedeniyle Roma ve Bizans’tan sonra Selçuklular ve Osmanlılar tarafından da askeri bir üs olarak kullanılan kentin bazı dokuları bu nedenle günümüze kadar ulaşamamıştır. Ancak Bizans döneminde yapılan kilise ile dini bir merkez olan Sillyon Antik Kenti’nin Selçuklular döneminde de inaş edilen cami ile farklı inanışlara da ev sahipliği yapmıştır.

Sillyon için Miletoslu Phokylides, ‘uçurumun kenarında kurulmuş, iyi yönetilen bir kent daha güçlüdür ninova’dan’ diye yazmıştır. Kentin uçurumlardan oluşan Akropolisi de dikkatleri çeker. Bazı Kaynaklarda Pamfilya’nın ninovası olarak adlandırılır.

Sillyon Antik Kenti ziyaret saatleri

Sillyon Antik Kenti’ni bulunduğıu bölgede herhangi bir tesisleşme bulunmamaktadır. Bu nedenle antik kente herhangi bir ziyaret saati yoktur.

Sillyon Antik kenti giriş ücreti ne kadar?

Sillyon Antik Kenti’ne çevresinde herhangir tesisleşme olmaması nedeniyle ücretsizdir. İstediğiniz gibi gezip, dolaşma imkanına sahipsiniz.

Sillyon Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Sillyon, Bu günkü Antalya’nın Serik ilçesine 16. Kilometrelik uzaklıkta, Antalya-Alanya karayolunun 29. Kilometresinde bulunan sapaktan 8 kilometre içeride bulunmaktadır. Kentin yüksekte olması nedeniyle tırmanış seven gezgin iseniz Sillyon Antik Kenti’ne gitmeyi düşünebilirsiniz.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.