Büyüleyici Pamfilya Başkenti: Perge Antik Kenti

09.11.2019
Büyüleyici Pamfilya Başkenti: Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti nerededir? Sorusu sıkça aranıyor. Perge Antik kenti hangi şehirdedir? Antalya Perge Antik Kenti nerede? Pamfilya bölgesi neresidir? Perge Antik Kenti eserleri, Perge Antik Kenti ziyaret saatleri kaç? Perge Antik Kenti’ne nasıl gidilir? Perge Antik Kenti’ne giriş ücreti ne kadar? Gibi sorularınıza yorumgüncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Perge Antik Kenti nerededir?

Perge Antik Kenti, Antalya şehir merkezi’nin 17 kilometre uzağındaki Aksu beldesi sınırları içerisinde yer alır. Perge Antik Kenti, Hititliler döneminde başlayarak, Antik Roma dönemine kadar uzun bir medeniyet temellerine sahiptir. Mimarisi ve düzeni ile Perge, hem örnek alınması hem de seyredilmesi zevkli kenttir.

Perge Antik Kenti, Pergamon, Troya ve Ephesus gibi önemli zengin bir kent olarak ön plana çıkmıştır. UNESCO Dünya Geçici Listesi’ne yer alan Perge’nin, tarihi Tunç çağına kadar dayanan nadir kentlerden birisidir. 1950 yılında başlanan kazılarının henüz yüzde 25’ine kadar gelinebilmiştir. Perge Antik Kenti, bu denli büyük olmasına karşı ayakta kalabilmiş nadir antik kentlerden biri olmuştur.

Perge, zenginliğin sanatla kaynaştığı kent

Perge Antik Kenti, ‘Tüm kavimlerin ülkesi’ anlamına gelen Pamfilya ülkelerinin başkentidir. Şehrin bulunduğu bölgenin verimli toprakları nedeniyle insanlar tarafından tercih edildiği düşünülmektedir. Pergamon’da başlayıp Side’den biten ticaret yolunun üzerinde yer alan Perge, ticaret açısından olukça şanslı ve de zengin bir kentti. Zira hem Kıbrıs’taki tüccarlar hem de Anadolu topraklarının zengin kentleri ile bağı  deniz ticaretine Aksu nehri’nin sağladığı imkanlarla yakınlığı Perge’nin en büyük zenginlik kaynaklarını oluşturmuştur. Millattan sonra kent, o dönemin yeni düzenine kısa sürede ayak uydurmuş Roma İmparatorluğu’nun en önemli kentlerinden biri olmuştur. Mimarisi ve heykele verdikleri önem ile Perge’nin sakinleri hem kentini hem de sanatını seven bir halk olduklarını düşündürmektedir.

Perge’de bulunan yapılar

Perge Antik Kenti, mimari açıdan olukça zengin bir yapılar bütünüdür. Gözetleme kuleleri, yarım tonluk taşlardan oluşan surları, çift kapılı dükkanları, kenti besleyen su yolları ve sütunlu caddeleri ile görenleri hemen içine çeker. Aynı zamanda kentte 15 bin kapasiteli iki sahneli tiyatro yer alır. Oturma ve sahnelerdeki yapılara verilen özen Perge’nin sanat zenginliği yansıtır. Bununla birlikte kentin stadyumu da antik dönemden sağlam kalan en önemli stadyum örneklerinden birini yansıtır. 12 bin kapasiteli stadyum tiyatronun kuzeyinde yer alır. Kentte dikdörtgen planlı agora, yüksek kuleler, hamamlar, anıtsal çeşmeler, sütünlu caddeleri ile büyüleyicidir.  Hristiyanlık döneminde de önemli bir yer olan Perge, İncil’in yazıldığı kutsal yerlerden biri olarak kabul edilir.

Perge Antik Kenti tiyatro ve stadyumu

Perge’ye nasıl gidilir?

Antalya kent merkezi’ne 17 kilometre mesafede bulunan Aksu Beldesi’ne gidilir. Antik kent, belde sınırları içerisinde yer almaktadır.

Perge Antik Kenti Ziyaret saatleri kaç?

Perge Antik Kenti Giriş Saatleri Yaz Dönemi’nde 08:30-19:30 (15 Nisan-2 Ekim) Kış Dönemi’nde ise 08:30-17:30 (3 Ekim-14 Nisan) saatleri arasındadır.

Perge Antik Kenti’ne giriş ücreti ne kadar?

Perge Antik Kenti’ne giriş ücreti 42 liradır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

canlı tv izle