Ceylan Ertem Kimdir? | Hayatı ve Müzik Kariyeri

09.01.2020
Ceylan Ertem Kimdir? | Hayatı ve Müzik Kariyeri

Son zamanların müzik dünyasında ön plana çıkan ismi Ceylan Ertem yeni albümü Cahille Sohbeti Kestim’i yayınladı.

Ceylan Ertem Kimdir? Hayatı – Biyografisi

Ceylan Ertem 26 Aralık 1980 yılında Çerkes Fatoş ve Talat Ertem’in kızı olarak Adapazarı Sakarya’da dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını Adapazarı’ da geçiren Ertem, müzik hayatına Adapazarı Belediyesi çocuk ve gençlik korosuna katılarak başladı. 1995 yılında piyano ve gitar çalmayı öğrenen şarkıcı, eğitimine devam etmek için İstanbul’a taşındı.  Akademi İstanbul’da 1 yıl eğitim gördü, ardından Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne girdi. Batı müziği bölümünde 2 yıl eğitime devam etti.

Kariyeri

2007 yılında Murat Çopur, Ekin Cengizhkan ve Tuncay Korkmaz ile birlikte bir İstanbullu alternatif rock grubu olan Anima’yı kurdu. Grup 2006 yılında ilk ve tek albümü olan Animasal’ı yayınladı. Grup 2007 yılında dağılma kararı aldı. Ardından Ceylan Ertem, Serkan Çiftçi, Ekin Cengizkan Emre Ataker ve Murat Çopur ile Friendly Fire isimli bir grup olarak devam ettiler. Burada jazz, soul müzikleri kendilerince yorumladılar. Ertem aynı yıl Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat Tasarım Fakültesi’nde Duyusal Sanatlar bölümünde Müzikoloji eğitimi aldı.

2008 yılında Berlin’de temelleri atılan Octophone projesinde Phillipp Gropper ve Wanja Slavin ile birlikte kayıtlara başladı. Bu proje ile adını Avrupa’da duyuram Ertem, bu sayede Berlin’de bir dizi konser verdi. 2010 yılında Fransız bir grup tarafından konuk sanatçı olmak için çağırıldı. Ardından Hollandalı alternatif grup Barana ile 1 aylık Hollanda turnesi gerçekleştirdi. 2010 yılında ilk solo albümü olan Soluk’u çıkardı.

2012 yılında dijital platformlarda yayınladığı ikinci solo albümü Ütopyalar Güzeldir ile ününü arttıran sanatçı aynı zamanda birçok ünlü sanatçı ile birlikte düetler yaptı. Bu isimler, Mabel Matiz, Ozan Doğulu, Kubilay Aka ve Mehmet Güreli gibi isimlerdir.

Ceylan Ertem Evli Mi? Eşi- Sevgilisi

11 Temmuz 2010 yılında Doruk Kaya ile hayatını birleştirmiştir.

Ceylan Ertem Nerelidir?

Çerkez asıllı olan Ertem Adapazarı’nda doğmuştur.

Ceylan Ertem Yaşı – Boyu

39 – 1,64

Instagram Hesabı

@ceylanertem

Diskografi

Animasal (2006) Anima ile

Xenopolis (2011) Barana ile

Solo Albümleri

Soluk 2010

Ütopyalar Güzeldir – 2012

Amansız Gücenik – 2014

YUH! (2015)

Yine de Amin – 2017

Seni Senin Gibiler Sevsin – 2018

Cahille Sohbeti Kestim – 2020

YORUMLAR

canlı tv izle