Çok Şey Bilen Adam Filmi | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Çok Şey Bilen Adam (The Man Who Knew Too Much) film, konusu, oyuncuları, karakterleri, cast, yorumları, incelemesi, IMDb puanı, kaç yapımı, ekşi, fragmanı, izle gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

05.04.2021
Çok Şey Bilen Adam Filmi | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Çok Şey Bilen Adam (The Man Who Knew Too Much) film, konusu, oyuncuları, karakterleri, cast, yorumları, incelemesi, IMDb puanı, kaç yapımı, ekşi, fragmanı, izle gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Film hakkında

1 Haziran 1956’da ABD’de vizyona giren efsane yönetmen Alfred Hitchcock filmidir. Film Türkiye’de 17 Nisan 1962’de Yeni Melek Sineması’nda ilk kez gösterilmiştir. Filmin yönetmenliğini Hitchcock yaparken senaryosunu Charles Bennett ve D.B. Wyndham-Lewis kaleme aldı. Filmin oyuncu kadrosunda James Stewart, Doris Day, Brenda De Banzie, Bernard Miles, Ralph Truman ve Daniel Gélin gibi isimler yer alıyor. Bu film yine Hitchcock’a ait olan olan 1934 yapımı aynı adlı filmin yeniden çevrimidir. Film ayrıca Doris Day‘in filmde söylediği Que Sera Sera şarkısıyla da hafızalarda yer etmiştir. Dram gerilim türündeki film, IMDb‘de 59 bini aşkın kişi tarafından oylandı ve 7,4‘lük puana sahip oldu.

Çok Şey Bilen Adam konusu

Filmin konusu, James Stewart ve Doris Day, tatil için Afrika’nın sıradışı bir şehrine giderler. Burada geçirdikleri zaman boyunca bir Fransız’la tanışırlar ve aralarında dostluk başlar. Ancak bu ilişki uzun sürmeyecek, Fransız esrarengiz bir şekilde öldürülecektir. Ondan geriye kalan tek şey ise büyük bir komplo teorisi ya da hakiki bir sırdır. Fransız, ölmeden önce İngiltere’de yakın zamanda meydana gelecek olan bir suikastin haberini vermiştir. Bir konser sırasında gerçekleştirilecek olan suikast önemli bir diplomatı öldürmek üzere tasarlanmıştır. Bu büyük sırla başbaşa kalan James, kendisini bulan ajanlar tarafından tehdit edilir. Ajanlar, James’i bildiklerini söylememesi için zorlamış ve gözdağı vermek için de kızını kaçırmıştır. James kendi savunmasını kendisi yapıp kızını kurtarmak zorundadır.

Çok Şey Bilen Adam oyuncuları ve karakterleri (Cast)

Filmin oyuncu kadrosunda James Stewart, Doris Day, Brenda De Banzie, Bernard Miles, Ralph Truman ve Daniel Gélin gibi isimler yer alıyor.

James Stewart – Dr. Ben McKenna
Doris Day – Josephine Conway McKenna
Brenda De Banzie – Lucy Drayton (as Brenda de Banzie)
Bernard Miles – Edward Drayton
Ralph Truman – Buchanan
Daniel Gélin – Louis Bernard (as Daniel Gelin)
Mogens Wieth – Büyükelçi
Alan Mowbray – Val Parnell
Hillary Brooke – Jan Peterson
Christopher Olsen – Hank McKenna
Reggie Nalder – Rien
Richard Wattis – Müdür Yardımcısı
Noel Willman – Woburn
Alix Talton – Helen Parnell
Yves Brainville – Polis Müfettişi

Film yorumları

hitchcock bu filmi iki sefer cekmistir aslinda. ilki 1934’te, daha ingiltere’deykendir. peter lorre kotu adamdir. ikincisi ise amerika’da james stewart ve doris day ile cekilmistir, daha fazla taninir.

  • tramell / Ekşi Sözlük

çok güzel bir casus temalı gerilim filmi.
ilk 2 bond filmine benzeyen alfred hitchcock filmi.

  • dirk pitt / Ekşi Sözlük

final sahnesinde, ozellikle kurgusu ile yonetmenlik budur dersi veren, en sevdigim hitchcock filmi.

  • neen / Ekşi Sözlük

934 tarihli versiyonuna tahammül edebilmek zor. üstattır, alfred’dir, hiç kokmazdır, dönem şartlarıdır filan falan ama gerçekten başarısız…

  • ya iste boyle senden naber / Ekşi Sözlük

Fragmanı

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.