Dağların Kraliçesi Film | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Dağların Kraliçesi film, (Kurmanjan Datka), konusu, oyuncuları, karakterleri, cast, yorumları, TRT 2, 2014, incelemesi, IMDb puanı, Ekşi Sözlük, ekşi yorumları, Kırgız filmi, film arkası, film izle, film yorumları, filmi ekşi, fragmanı, izle gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

29.04.2021
Dağların Kraliçesi Film | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Dağların Kraliçesi film, (Kurmanjan Datka), konusu, Queen of the Mountains, oyuncuları, karakterleri, cast, yorumları, TRT 2, 2014, incelemesi, IMDb puanı, Ekşi Sözlük, ekşi yorumları, Kırgız filmi, film arkası, film izle, film yorumları, filmi ekşi, fragmanı, izle gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Film hakkında

Kırgız yönetmen Sadyk Sher-Niyaz’ın yönetmen koltuğuna oturduğu 2014 yılı Oscar adaylığı kazanan filmdir. Kırgızistan ‘da, devlet tarafından karşılanarak çekilen film 1,5 milyon dolarlık bütçeyle çekildi ve Kırgız sinema tarihinin en pahalı filmi unvanına sahip oldu.

Orijinal adı Kurmancan Datka olan filmde Kırgızlar’ın, Çarlık Rusyasına karşı verdiği bağımsızlık mücadelesine öncülük eden efsanevi lider Kurmancan Datka’nın hikayesini konu edilmektedir.

Aksiyon, biyografi ve drama türündeki Kırgız filmi toplamda 2 saat 15 dakikadan oluşuyor. Filmin imdb puanı 7,4

Dağların Kraliçesi Film konusu

Dağların Kraliçesi filmi; Kırgız halkının yönetim tarihinde “Alay Kraliçesi” olarak tanınan ve Türkistan coğrafyasında ilk kadın general unvanına sahip Kurmancan adlı kadının hayatı, ailesi, yönetimde karşılaştığı acılar ve trajediyi konu alıyor.

Dağların Kraliçesi oyuncuları

Dram türündeki yapımda Elina Abai Kyzy, Nasira Mambetova, Aziz Muradillayev gibi isimler filmin başrolünde yer almaktadır.

Karakterleri

Elina Abai Kyzy – Kurmanjan Datka (18-25)
Nasira Mambetova – Kurmanjan Datka (50)
Aziz Muradillayev – Alymbek Datka
Adilet Usubaliyev – Kamchybek
Mirlan Abdulayev – Akbalban
Dinara Abdykadyrova – Sono
Nurzinat Abdykadyrova – Kurmanjan assistant
Dinara Aitikeyeva – Gultay
Abdykalyk Akmatov – Old Eltoydu
Shaigul Alseitova – Jantai’s wife
Asan Amanov – Kezekbay
Azamat Arykov – Bazaar seller
Talant Asanaliev – Alymbek’s staff member
Gulnur Asanova – Asel
Dyujshen Bajtobetov – Man of Wisdom

Fragmanı

Dağların Kraliçesi Film Yorumları / Ekşi Sözlük

bir kırgız halk kahramanı. buradan türkçe altyazılı olarak izlenebilir. filmde ki konuşmaların bir çoğu anlaşılabiliyor.

  • oylemelesineinsann

1811-1907 yılları arasında yaşamış kırgız hatunudur. ismi kurmancan, ünvanı datka’dır. datka hatun, kraliçe gibi türk kadın yöneticilerinin aldıkları lakaplardan biridir. tabi ki hatun ünvanı kadar yüksek bir ünvan değil.

  • big maestro

19.asır türkistan’ı,müslümanlarla ruslar arasında cereyan eden şiddetli mücadelelere sahne olmuş ve bu toprakların sahibi olan milletler esaret altına alınmak istenmişti.dünyanın gözleri önünde binlerce insanın acımasızca katledildiği bir zamanda kırgızların devlet başkanı olan kurmancan datka,ortaya koyduğu gayret ve kahramanlık ile o devre damgasını vurmuştur.

  • galaksi

kirgiz olusunun tek bir ulus olmasını saglayan kisi.

oscar aday adayı olan filmini buradan izleyebilirsizin

  • guzelliklere yolculuk yapan seyyah

Önemsiz Biri Filmi | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.