Darvaza Çukuru (Cehennem Kapısı) Nerede? Nasıl Oluştu?

Darvaza Çukuru (Cehennem Kapısı) Nerede? Nasıl Oluştu?

Darvaza çukuru, Cehennem Kapısı, Cehennem Çukuru gibi bir sürü isim ile anılan bu yer nerede? Nasıl oluştu? Ne zaman oluştu? Darvaza çukuru hakkında kısa bilgi, Darvaza ne demek? Gibi sorularınızın yanıtı için yorumguncel.com

Darvaza Çukuru – Cehennem Kapısı Hakkında

Türkmenistan’ın Ahal vilayetinde bulunan Darvaza Çukuru ya da diğer ismi ile Cehennem Kapısı Derveze ilçesindeki Karakum Çölü’nde yer almaktadır. Doğal yollarla oluşmadığı bilinen bu çukur, sürekli yanan bir çukur olarak bilinir. Çukur 48 yıldan bu yana halen aktif şekilde yanmaktadır.

Darvaza Ne Demek?

Darvaza (Derveze) kapı anlamına gelmektedir. Çukurun oluşması ile buraya Cehennem Kapısı denmeye başlanmıştır.

 Darvaza Çukuru Nerede?

Dünya’nın en büyük dördüncü doğalgaz rezervine sahip ülkesi olan Türkmenistan’da bulunmaktadır. Türkmenistan’ın başkenti Ashgabat’a 270 kilometre mesafedeki Derveze ilçesinde bulunan Karakum Çölü’nde yer almaktadır.

Cehennem Kapısı Nasıl Oluştu?

Darvaza çukurunun nasıl oluştuğuna dair kesin bir sonuç olmasa da rivayete göre 1971 yılında Sovyetler bünyesinde görev yapan Rus jeologların (yer bilimci) doğalgaz arama çalışması sırasında ortay çıkmış. Burada sondaj yapılan alanda büyük bir patlama yaşanmış. Görev yapan uzmanlar zehirli bir gaz olabileceği için çukuru ateşe verip sönmesini beklemişler. Ancak çukurda yanan ateş sönmemiş.

Darvaza çukuru – Cehennem Kapısı

Yapılan araştırmaların ardından buradan metan gazı yayıldığı sonucuna varılmış. Rus jeologlar ve uzmanlar çukurun kapatılması halinde yeniden patlama olacağını ve çukurun kapatılamayacağını söylemiş. Metan gazı yayılmaya devam ettiği ve çukur kapatılamadığı için uzmanlar çareyi çukuru ateşe vermekte bulmuşlar. Bu sayede çıkan metan gazı yayılmayacak ateşe dönüştüğü için tehlike yaratmayacaktı. Rivayete göre o günden bu yana yanmaya devam eden çukura önce bulunduğu Derveze ilçesinin adı verildi. Daha sonra bu çukuru merak eden insanların turistik alana dönüştürmesi ile buraya Cehennem Kapısı ismi verildi. Aynı zamanda Cehennem Çukuru olarak da anılmaktadır.

69 metre genişliğe sahip olan Darvaza çukurunun derinliği 30 metreyi bulmaktadır.  1971 yılından beri yanan ateşin sebebi ise o bölgede doğalgaz rezervinin olmasıdır.

Darvaza Çukuru, Cehenneme Açılan Kapı olarak da anılan bu çukurun oluşmasının ardından yabancı turistlerin ilgisini çekince bu yer turistik bir yer halini aldı. Yanan bu dev çukurun belgeseli de yapıldı ve Amerikan kanalında yayınlandı. Bunun ardından ünü daha da artan Darvaza çukuru adını dünyaya duyurdu.

Cehennem Kapısı’nda yanan ateş gece, gündüz demeden yanmaya devam etmektedir. Rüzgarlı havalarda tehlikeli hale gelebilen bu yer kontrol altında tutulmaya çalışılmaktadır. Bunun yanı sıra kraterin ateşi geceleri metrelerce öteden ateşi görülmekte ve çölü aydınlatmaktadır. Ayıca kraterin çıkardığı seslerin de metrelerce öteden duyulduğu söyleniyor. 

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.