Dünya'da Futbolu durduran büyük olaylar - Yorum Güncel

Dünya’da Futbolu durduran büyük olaylar

06.04.2020
Dünya’da Futbolu durduran büyük olaylar

Koronavirüs salgının adından tüm Dünya’da hayat durma noktasına gelirken, elbette ki en kalabalık ortamlardan olan futbol tribünleri ve sahaları da bu önlemlerden nasibini aldı. Futbolda neredeyse tüm ligler süresiz ertelendi, bu yıl yapılması planlanan uluslararası organizasyonların da ileri bir tarihte oynanmasına karar verildi. Peki Dünya’da Koronavirüs gibi futbolu durduran büyük olaylar nelerdi? Gelin hep birlikte göz atalım.

İşte Dünya Tarihi’nde Futbolu durduran büyük olaylar

1.Dünya Savaşı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı dunya-da-futbolu-durduran-buyuk-olaylar.jpg
1.Dünya Savaşı sonrası şampiyon West Bromwich Albion

Futbol İngiltere’de yeni doğduğu ve Tüm Dünya’ya yeni yeni yayılmaya başladığı emekleme dönemlerinde 1.Dünya Savaşı patlak verdi. Avrupa kıtasında başlayan savaş kısa sürede Asya ve Afrika’ya da sıçradı. İttifak devletleri İngiltere, Fransa Rusya ve sonradan İtalya’ya karşı, Osmanlı Devleti, Almanya ve Avusturya Macaristan İmparatorluğu karşı karşıya gelmişti. Bu süreçte 1889’dan itibaren İngiltere’de oynanmaya başlayan ligler 1914-1915 sezonunda ertelenmiş ve yeni başlaması için 4 yıl beklenmek zorunda kalmıştı. Savaş öncesinde son sezonda Everton, şampiyon olan takım olmuştu. Savaş sonrasındaki ilk sezonda ise West Bromwich Albion ipi göğüsleyen takım olacaktı. İtalya’da da savaş nedeniyle ilk önce ligler ertelenmiş ancak savaşın süresi uzayında İtalya Futbol Federasyonu final grubunda zirvede olan Genoa’yı şampiyon ilan etmişti. Almanya’da da Spvgg Fürth takımı VFB Leipzig’i 3-2 yenerek şampiyon olmuş ve ardından 1920 yılına kadar ligler oynanamamıştı.

2.Dünya Savaşı

2.Dünya Savaşı sırasında Almanya Şampiyonu Rapid Wien

1918’de sona eren 1.Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa ligler 1918-1920 arasında yeniden oynanmaya başlamıştı. Ancak Dünya halen çalkantılı bir dönem yaşıyordu. 1933’te Almanya’da iktidara gelen Adolf Hitler liderliğindeki Nazi Partisi’nin iktidara gelmesi ile siyasi dengeler kısa sürede değişmişti. 1939’da Almanya’nın Polonya’yı işgali ile başlayan süreçte İngiltere ve Fransa Almanya’ya savaş açtı. Sovyet Rusya, ve Japonya’nın da bulunduğu savaş 1946 yılına kadar devam etti. Elbette böyle yıkıcı bir savaşın yaşandığı dönemde futbol devam edemezdi. 1942’te düzenlenmesi planlanan Dünya Kupası ertelenmiş 1946’da da henüz savaş yeni bittiği için oynanmamasına karar verilmişti. Bu nedenle son yapılan 1938 Dünya kupasında tam 12 yıl sonra yeniden Dünya kupası 1950 yılında oynanabilmiştir. Bu dönemde savaşa dahil olmayan İspanya’da ligler oynanmaya devam etmiştir.

İspanya İç Savaşı

2.Dünya Savaşında yer almayan Franco’nun İspanya’sında futbol oynanmaya devam etti. Ancak 2.Dünya savaşı öncesinde yaşanan gerilim, İspanya’da Milliyetçi ve Cumhuriyetçileri çok daha germiş ve 1936’da çıkan iç savaş neticesinde İspanya’da 3 sezon boyunca ertelenmiştir. Savaş öncesi son şampiyon Atletic Bilbao olurken, savaş sonrası ilk sezonda şampiyon olan takım o dönemde Atletico Aviacion adını kullanan Atletico Madrid olmuştur.

Balkan Savaşları ve Mondros Ateşkes Anlaşması

Osmanlı’nın son yıllarında futbol bu topraklarda da yeni yeni oynanmaya başlamıştı. Büyük yerli kulüplerin ilk kurulduğu zamanlar olan 1903, 1905 ve 1907 yıllarında sırasıyla Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe kurulmuştu. İstanbul ligi olarak 1904-1905 yıllarında başlayan lig, İstanbul’un cephe gerisinde olması nedeniyle oynanmaya devam etti. ANCAK 1912-1913 yılları arasında çıkan Balkan Savaşları’nda birçok genç insanın ölmesi nedeniyle 1912-1913 sezonu oynanamamıştı. Dünya Savaşı’nın bitiminde ise Mondros Ateşkes Anlaşmasını imzalayan Osmanlı Devleti’nin başkentinin İngilizler tarafından işgal edilmesi sonrası 1918-1919, 1919-1920 yılları arasında ligler oynanmadı. Balkan Savaşı öncesi ve sonrasındaki sezonlarda şampiyon olan takım Fenerbahçe olmuştu. Mondros Ateşkes anlaşmasından önce ise İttihat ve Terakki’nin desteklediği Altınordu İdman Yurdu şampiyon olurken, savaş sonrasında ilk şampiyon Fenerbahçe olmuştu.

2020 Koronavirüs Salgını

Koronavirüs Salgınının İtalya’da etkili olduğu ilk günlerde Juventus’un yıldızı C.Ronaldo, seyircisiz maç öncesi olmayan taraftarla tokalaşırken…

2020 yılının ilk aylarında ise ilk olarak Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede İran ve İtalya’ya yayılan Koronavirüs salgını liglerin ertelenmesine, Euro 2020, Tokyo Olimpiyatları gibi büyük organizasyonların da 1 yıl ileri alınmasına sebep oldu. Henüz salgının devam ettiği bu dönemde neler olacağı belirsizliğini korurken, insanlığın zor sınavlar verdiği bugünlerde futboldan söz etmek ise kimsenin aklından geçmiyordur heralde.

İçeriğin daha geniş halini Tam Saha dergisinde bulabilirsiniz. (Yararlanılan kaynaktır)

Bu içeriği oyla!
[Total: 1 Average: 1]
YORUMLAR