Dünya’nın Gökkuşağı dağı: Vinicunca - Yorum Güncel

Dünya’nın Gökkuşağı dağı: Vinicunca

Dünya’nın Gökkuşağı dağı: Vinicunca

Peru’da bulunan gökkuşağı renklerini bürünmüş dağ görenleri hem şaşırtıyor hem de görsel bir şölen sunuyor. Arama motorlarında ‘Gökkuşağı dağı nerededir?’ sorusu sıkça aratılıyor. Gökkuşağı Dağı hangi ülkede? Gökkuşağı Dağı’na nasıl gidilir?’ Gökkuşağı Dağı gerçek mi?’ gibi sorularınıza yorumguncel.com’da cevap bulabilirsiniz.

Gökkuşağı dağları nerededir?

Gökkuşağı Dağları olarak bilinen bölgenin orijinal aldı. Vinicunca’dır. Güney Amerika’nın tanıdık ülkelerinden biri olan Peru’da bulunan dağ, gezginlerin uğrak noktası. Vinicunca, sunduğu rengarenk görsel şölenle adından çokça söz ettiriyor. Dağın orijinal dilde adı Montana de siete colores olarak adlandırılmaktadır. Peru’nun Cusco bölgesindeki Andes’te yer alan gökkuşağı dağları, farklı renklere bürünmüş haliyle fotoğraf sanatçılarını cezbediyor.

Machu Picchu’dan hemen önce

Aynı zamanda ünlü antik kent Machu Picchu’ya giden şehir olarak da bilinen Cusco’nun yakınında bulunan bölge turistik manada da Peru’nun önemli bölgeleri arasında yer alıyor. Peru’nun 7. Büyük şehri olan Cusco, tarihte İnkaların başkenti olarak da bilinmektedir.

Gökkuşağı Dağları nasıl oluşmuş?

Gökkuşağı Dağları’nın bu kadar renkli olması ilk defa görenleri ‘Bu dağ gerçekten var mı?’ sorusunu insana sordurabiliyor. Cevap veriyoruz. Evet Peru’daki bu dağ gerçek, ancak internette dolaşan bazı fotoğraflardaki gibi renklerinin çok canlı olmadığı da bir gerçek. Yine de turistik açıdan değeri olan bu dağın oluşumunda ise bir zamanlar dağları kaplayan buzulların bir süre sonra erirken orada bulunan minarellerin bu erime sırasında açığa çıkması nedeniyle gerçekleşmiş. Dağın üzerinde özellikle dikkati çeken renkler; kırmızı, sarı, mavi, mor, kahverengi ve yeşil renkleridir. Kırmızı rengi oksitlenmiş demirden kaynaklanırken, sarı rengi sülfür’ün etkisi ile dağların eteklerine yansımış. Mor ve Kahverengi renkleri götit ve limonit minerallerini işaret ederken, yeşil renginin tonlarının ise klotritten geldiği tahmin ediliyor.

Gökkuşağı dağlarına nasıl gidilir?

Vinicunca olarak da bilinen Gökkuşağı Dağları ‘Rainbow Mountain’ olarak da biliniyor. Peru’nun turistik açıdan gezilesi yerlerinden biri olan Cusco kentine gitmek için Türkiye’den birçok acenta bulunuyor. O bölgede Machu Picchu Antik Kenti’nin de bulunması gezginler için o bölgeye gitmeyi daha da kolay hale getirmektedir.

Gökkuşağı Dağı’na gidecekler bunlara dikkat!

Gökkuşağı Dağı’nın ülkemizden de birçok ziyaretçisi bulunuyor. Oraya giden gezginlerin ise yeni gidecek olanlara bazı tavsiyeleri var. Örneğin Gökkuşağı Dağı’na gideceğiniz gün hava durumunu iyi seçmenizin dağın renklerini canlı olarak görmek için önemli bir detay olarak kabul ediliyor. Ayrıca kentte konaklama konusunda sorun olmasa da dağlara ulaşmanında uzun bir tırmanış ile zorlu yollardan gerçekleştiğini de hatırlatalım.

Bu içeriği oyla!
[Total: 1 Average: 1]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.