Efsaneler Serisi: Nazca Çizgileri gizemi

Efsaneler Serisi: Nazca Çizgileri gizemi

Nazca Çizgileri nasıl yapılmış? Sorusu sıkça aranıyor. Nazca Çizgileri nerede? Hangi ülkededir? Hakkında bilgi, Nazca Çizgileri nedir? Uydu görüntüsü, Nazca Çizgileriyle Cahuachi tapınağı’nın bir bağlantısı var mıydı? Gibi sorularınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Nazca Çizgileri neden gizemli?

Nazca Çizgileri, Peru’da bulunan Nazca çölünde yer alan 70 fazla bitki ve hayvan figüleri ile geometrik şekillerdir. Peru’nun başkenti Lima’dan 450 kilometre uzaklıkta bulunan bu yapıların hangi amaçla yapıldığı bilinmemekle birlikte, hangi dönemde yapıldığı konusunda da net bir tarih yoktur. Ayrıca bu yapıların metrelerce yüksekten görülebilen işaretler olması nedeniyle gökten bakılmadığı sürece anlamı olmayacak yapılar olması da ayrı bir gizemli konu olarak öne çıkar.

Nazca Çizgileri hakkında bilgiler

Nazca Çizgileri’nin Nazca çölü üzerinde bulunan oksitlemiş kırmızı ve kahverengi çakılların 10-15 santimlik  bir kazı ile açılması ile zeminde bulunan beyaz toprağın ortaya çıkması ile oluşturulmuştur. Naz Çölü’nün Dünya’nın kurak ve iklimsel açıdan en hareketsiz bir yer olması nedeniyle yapılan bu çizgilerin bozulmadan korunmasını sağladığı düşünülmektedir. Millattan önce 500 yılına kadar geriye giden yapıların genel itibari ile M.Ö 300 ila 200 arasında yapımının yoğunlaştığı ve Millattan sonra 800 yılında da bu tür çizimlerin yapımın bırakıldığı bilinmektedir. Bölgede 800’den daha fazla düz çizgi, 300’den fazla geometrik şekil ve 70’den fazla bitki ve hayvan resmi bulunmaktadır. Nazca Çölü’nde yaklaşık olarak 450 kilometrelik alana yayılan bu çizimlerin en büyüğü 370 metreye ulaşabilirken, bazı düz çizgiler ise 50 kilometreyi bulmaktadır. Figürlerin içerisinde en çok maymun, örümcek, sinek kuşu, pelikan, kertenkele, jaguar, akrep gibi hayvan figürleri ve çeşitli çiçek, ağaç gibi bitki çizimleri dikkat çekmektedir.

Nazca Çizgileri nedir? Nasıl yapıldı?

Nazca Çizgileri, İnsan eli yapıldığı düşünülse de hangi amaçla yapıldığı sır konusudur. Zira gökyüzünden bakılmadığı sürece yeryüzünde böyle şekillerin yer almasının bir manası yoktur. Buna rağmen dini ayinler için böyle bir şey yapılmış olabileceği de düşünülmektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre bu kusursuz çizimlerin gökyüzünden bakılmadan bu kadar kusursuz bir biçimde çizilmesinin oldukça zordur. Bugün uydu fotoğrafları ve uçak gezileri ile net bir biçimde görülen çizgilerin yeryüzünden yapılmış olsalar bile sanki gökyüzünden kontrol edilerek çizilmiş gibi durması birçok teoriyi de beraberinde getirmiştir.

Nazca Çizgileri ile ilgili teoriler: Uzaylılar mı yaptı?, yıldız haritası mı?, Hayvan takvimi mi?

Bazı teorilere göre Nazca çizgileri, bir dönem insanlığın dünya dışı varlıklarla iletişim kurduğu be bu iletişim sonucunda o dönemde anlam ifade eden bu çizimlerin dünyadışı varlıklar tarafından çizilmiştir. Özellikle insana benzemeyen sanki bir astronot gibi görünen insan çizimi bu teoriye olan inancı artırmaktadır. Ya da Nazca medeniyeti bir şekilde uçmanın bir yolunu bulmuştu. Bir başka teoriye göre ise bir dönem burada yaşayan Nazca Medeniyetinin hayvan takvimi kullandığı ve bu şekillerin onlar için anlam ifade eden dönemleri simgelediği fikri de mevcuttur. Kimilerine göre de yıldızları simgeleyen bir yıldız haritası olduğu iddiası da mevcuttur. Ancak günümüz astronomi uzmanlarına göre bölge, astronomik açından veri sağlayacak bir yer değildir.

Nazca Çizgileri ne zaman bulundu?

1930’larda uçakların dünya üzerinde uçmaya başlaması ile insanların dikkatini çeken bu çizgilerin halen ne anlam ifade ettiği konusunda net bir kanı yoktur. Bununla birlikte Dünya’nın önemli gizem turizmlerinden birine ev sahipliği yapar. Ayrıca Nazca Medeniyeti’nin gelişmiş bir medeniyet olması nedeniyle ve geçmişten çok az buluntu olması nedeniyle de bölgede hala çözülememiş birçok eser mevcuttur. Cahuachi Tapınağı, Nazca Spiralleri de bunlarda bazılarıdır. Cariachi ve Nazca Spiralleri ile ilgili içerikler de kısa süre içerisinde yorumguncel.com’da olacak!

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.