En iyi David Lynch Filmleri Listesi (En iyi 10 film) - Yorum Güncel

En iyi David Lynch Filmleri Listesi (En iyi 10 film)

06.02.2022
En iyi David Lynch Filmleri Listesi (En iyi 10 film)

En iyi David Lynch Filmleri, listesi, en iyi filmleri, IMDb puanları, ekşi, imdb, yorumları, incelemesi, sanat anlayışı, film listesi gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

En iyi David Lynch Filmleri hakkında

Amerikalı ünlü yönetmenin filmleri her dönem ön plana çıkmayı başardı. Amerika Birleşik Devletleri Montana doğumlu yönetmen, 20 Ocak 1946 doğumludur. 76 yaşındaki Lynch, 1977’den beri sinemada aktif bir biçimde çalıştı. Ünlü yönetmenin en iyi filmlerini sizler için derledik.

En iyi David Lynch Haneke Filmleri listesi

Dune (1984)

Baharat ya da melanj denilen madde insanların ömrünü uzatmakta ve onları uzayda bir yolculuğa çıkarmaktadır. Bu madde Arrakis adındaki gezegenden elde edilmektedir. Evrendeki iki büyük hanedanın kan davası bu sistemin lideri olmaktır. İki hanedan arasındaki komplolar, örgütlemeler ve alınan intikamlar bu maddenin sırrını da ortaya çıkarır.

Wild at Heart

Salior ve Lula birbirine aşık bir çifttir. Tutkulu aşklarının arasında biri vardır. Bu kişi Lula’nın takıntılı annesidir. Bu kadın Salior ile kızının birlikteliğine onay vermez ve genç adamın peşine kendisi gibi deli bir adamı bela eder. Salior sürekli peşinde olan bu adamdan sıkılır ve onun ölümüne sebep olur. Cinayet sonrası hapse girer. Çıktığında ise Lula ile birlikte annesinden çok uzaklara kaçarlar. Bu seferde Lula’nın annesi peşlerinden bir dedektif göndermiştir.

Lost Highway

Fred evlendiği karısıyla mutlu bir gelecek hayal etmektedir. Karısının geçmişiyle ilgili hiçbir bilgisi yoktur. Çok geçmeden geçmişin kalıntıları evliliklerini tehlikeye sokar. Fred karısının kendini aldatacağı korkusuna kapılır. Akıl almaz bir cinayet işlenir ve Fred karısını öldürme suçundan hapse girer. Bir sabah uyanır bambaşka yerde bambaşka bir haldedir.

Twin Peaks: Fire Walk with Me

Laura Palmer adında genç bir kadın cinayete kurban gider. FBI ajanı Dale Cooper bu cinayeti araştırıp çözmek için kasabaya gönderilir. Sakin ve küçük gözüken bu kasaba göründüğünün çok fazlasıdır. Derine inildiğinde olayların arkasında çok farklı kişiler ve nedenler vardır.

Blue Velvet

Jeffrey Beaumont bir süredir evinden uzakta yaşamaktadır. Babasının kalp krizi geçirmesiyle evine döner ve evinin yan tarafında esilmiş bir kulak bulur. Bunun üzerine polise haber verir fakat polis bu durumu ciddiye almaz. Kendince bu olayı çözmeye çalışır. Uyuşturucu bağımlısı Frank şarkıcı Dorothy’nin oğlunu işkence etmek için kaçırmıştır.

Mulholland Dr

Betty Elmsen büyük hayalini gerçekleştirmek için Hollwood’a yola çıkar. Ünlü bir oyuncu olmak için çıktığı bu yolda bir kadınla karşılaşır. Bu kadın hayatında mükemmel bir noktaya ulaşmıştır. Zamanla kadın da Betty’den hoşlanmaya başlar. Aralarında tutkulu bir aşk başlar. Mulholland kavşağında trafik kazası olur. Bilinçleri kaybolur ve hayatlar birbirine girer.

Eraserhead

Henry Spencer ve Mary’nin ilişkileri sonucunda Mary hamile kalır. Bunu öğrenen adam kadını evine getirir. Normal geçen hamilelik sonrası kadın doğum yapar. Dünyaya gelen insan dışı bir yaratıktır. Mary evden kaçar ve Spencer için kabus dolu günler, en karanlık anlarıyla başlar. Bu yaratık hayali bir kadın ve karşı komşuyla baş başa kalır.

Inland Empire (2006)

Olay Los Angeles’ın dışında bulunan Empire’da geçmektedir. Burada yaşayan gizemli bir kadın ve onun yaşadığı garip olaylar anlatılmaktadır.

The Straight Story (1999)

Alvin Straight yaşlı ve sıradan bir adamdır. Küçük bir kasabada kızı ile birlikte yaşamaktadır. Ailenin parası yoktur. Alvin diyabet hastası ve yaşı nedeniyle yürüyememektedir. Araba da kullanamaz haldedir. Tüm bunlara rağmen oldukça inatçı bir kişiliği vardır. Bir gün telefon çalar. Alvin on yıldır küs olduğu ağabeyinin kalp krizi geçirdiğini öğrenir. Çim biçme makinesini alır ve kilometrelerce yol gitmek için yola çıkar.

The Elephant Man (1980)

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmıştır. 1880’lerde Londra’da sokaklarda karamsarlık hakimdir. Doktor Treves sokakta yürürken gezici bir sirke rastlar. Sirkin önü oldukça kalabalıktır. Belli ki normal olmayan bir durum gösterilmektedir. Normal olmayan gösterinin kahramanı doğuştan engelli John’dur. Annesi hamileyken fil tarafından saldırıya uğramıştır. Doktor fil görünümündeki bu adamı tedavi etmek ister. Zaman geçtikçe John hayallerini doktor ile paylaşmaya başlar.

Bu içeriği oyla!
[Total: 1 Average: 5]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.