Enceladus Uydusu ‘nda yaşam mümkün mü?

19.11.2019
Enceladus Uydusu ‘nda yaşam mümkün mü?

Enceladus hangi gezegenin uydusudur? Enceladus’ta su var mı? Yaşam var mı? Enceladus uydusu gayzerleri, organik molekülleri, Enceladus Satürn’ün uydusu mu? gibi sorularınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Enceladus, Satürn’ün en büyük 6. Uydusudur. Yeraltı su okyanusu olduğu düşünülen uydu, bu nedenle insanlığın ilgisine mazhar olmayı başarmıştır. Ayrıca sıcak su kaynaklarını da barındırabileceği keşfedilen uydunun canlı yaşamına da derinlerinde ev sahipliği yapabileceği üzerinde durulmaktadır.

Enceladus ne demek  Enceladus uydusu hakkında kısa bilgi

Enceladus, Güneş Sistemi’nin en büyük 2. Gezegeni olan Satürn’ün 6. Büyük uydusudur. Uydunun adı Yunan mitolojisinde bir titan olan Enceladus’tan gelir. 1789 yılında ilk defa William Herschel tarafından keşfedilen uydu, 1980’li yıllarda Voyager 1 ve Voyager 2 sondalarının ilk kez yakınından geçmesi ile sır olmaktan çıkmış ve su kaynağı barındırması nedeniyle bilimsel açıdan değerli bulunmuştur. 500 kilometre çapında olan Enceladus uydusu, Satürn’ün en büyğk uydusu Tita’nın 10’da 1’i kadardır. Yüzeyi büyük ölçüde buz ile kaplı olan Uydu, Güneş sisteminde ışığı en fazla yansıtan gök cisimlerinden biridir. Bu nedenle öğle vaktilerinde Enceledus’ta hava sıcaklığı en düşük -198 dereceye düşmektedir. Işığı tutmaması nedeniyle bu derece soğuk olduğu düşünülmektedir.

Satürn ve Uyduları

Enceladus’un yeraltı okyanusları

Enceladus bu derece soğuk olmasına rağmen, yüzeyinde bulunan buz tabakasının altında yeraltı okyanusu barındırdığı düşünülmektedir. 2005 yılında Cassini uzay aracı ile bir çok bilinmezi ortadan kalkan uyduda en önemli buluş ise 100’den fazla gayzere sahip olmasıdır. Tektonik olarak faal olan uydu saniyede 200 kg su buharı, moleküler hidrojen, diğer uçucular ve sodyum klorid kristalleri ve buz parçacıkları dahil bir takım katı madde püskürür. Püsküren maddeler uydunun yüzeyine kar olarak yağar. Uydunun yörüngesinin dışına çıkan maddeler ise Satürn’ün E halkasını oluşturur. 2014 yılında NASA’dan yapılan açıklamaya göre Enseladus’ta yeraltı okyanusu olduğuna dair büyük kanıtların olduğu açıklanmıştır.

Enceladus Uydusu

NASA’nın açıklamaları Enceladus’ta yaşam var mı?

Enceladus’un yüzeyi yoğun yaşlı kraterlerle de kaplıdır.  100 milyon yıla yakın geçmişte oluşan bu yüzey çukurlarının yanısıra genç tektonik deformasyonlardan oluşan şekillerinden bulunduğu bilinmektedir. Ayrıca NASA 2018 yılında Enceladus’ta bulunan yeraltı sularında canlıların oluşmasını sağlayabilecek ölçüde hidrojen barındırdığını açıklamıştır. Organizmaların, hidrojeni suda çözünmüş halde bulunan karbondioksitle birleştirerek enerji üretebileceğine dikkati çeken NASA araştırmacıları, “metanojenesis” denilen kimyasal tepkimenin, yeryüzünde canlı yaşamının temelini oluşturduğunu ve yaşamı meydana getiren süreçlerden biri olduğunu vurgulamıştır..

YORUMLAR

canlı tv izle