Erythrai Antik Kenti nerededir? Nasıl gidilir? Tarihçesi - Yorum Güncel

Erythrai Antik Kenti nerededir? Nasıl gidilir? Tarihçesi

20.10.2019
Erythrai Antik Kenti nerededir? Nasıl gidilir? Tarihçesi

Erythrai Antik Kenti hangi şehirde? Sorusu google’da sıkça aranıyor. Antik kente giriş ücreti ne kadar?’ Erythrai Antik Kenti’ne nasıl gidilir?’ ziyaret saatleri kaç? kazısı nerede?’ arkeolojik örenyeri nerede? Gibi sorularınıza yorumguncel.com’da yanıt bulabilirsiniz.

Erythrai Antik Kenti’nin Tarihçesi

Erythrai Antik Kenti, İzmir’in Çeşme ilçesinin kuzeydoğusunda Ege Denizi’ne kıyısı bulunan Ildır Mahallesi’nde yer almaktadır. Erythrai Antik Kenti, çokça kez istilalara ve başka medeniyetlerin altında yaşama kaderini yaşamıştır. Erythrai Antik Kenti, ancak Büyük İskender’in ordusunun yardımı ile bağımsızlığına kavuşabilmiştir. Erythrai Antik Kenti, Giritli Rahadamanthys’in oğlu Erythros tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Kent, başta krallıkla yönetildikten sonra demokrasi sistemine geçmiş ve halkın seçtiği krallar (Basileus) tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Erythrai’nin ismi ile ilgili bir diğer sav ise, Erythros kelimesinden türediği yönündedir. Yunanca’da bu kelime kırmızı anlamına gelir ve kentin adının da ‘Kızıl kent’ olarak adlandırıldığı bazı kaynaklarda yer almaktadır. 1300’lü yıllarda Türklerin kontrolü altına geçen Erythrai, farklı adlarla anılsa da 16. Yüzyıldan itibaren ilderen ve ardından Ildır olarak adlandırılmıştır.

Denize kıyısı olan antik kent: Erythrai

Erythrai Antik Kenti, 12 iyon kentinden biridir. Zaman içerisinde Atina’nın efsane kurucusu Kadros’un soyundan gelen Kleopos’un kolonicileri tarafından ele geçirilmiştir. Kıyıya olan yakınlığı kentin, dış saldırılara karşı savunmasız olmasına neden olmuştur. Bu nedenle önce koloniciler, Milattan önce 6. Yüzyılda Lidyalılar ve ardından Perslilerin hegemonyası altında bulunmuştur. Panionios kentleri arasına girme tercihi de bu nedenle olduğu sanılmaktadır. Erythrai Antik Kenti’nin bu denli dış güçlere açık olması nedeniyle sık sık coğrafyada savaşan güçler arasında denge politikası uygulamasına neden olmuştur. Örneğin, Atina ile Sparta arasında yaşanan savaşta önce Atina tarafında yer almış ardından Spartalılara yardım ederek saf değiştirmiştir.

Erythrai Antik Kenti’nde bulunan yapılar

Erythrai Antik Kenti, 1964 yılında kazı çalışmalarına başlanarak gün yüzüne çıkarılmıştır. Günümüze kadar Zeus Tapınağıi Heraklion, Megaron, Agora, tiyatro, şehir surları ve roma villalarından oluşan yapılar kalmıştır. 2300 yıl önce inşa edilen tiyatrosu 8 bin kişiliktir. Antik kentin öne çıkan özelliklerinden biri de sahili olan bir kent olmasıdır. Deniz ile olan ilişkisi iyi olan bu kent, günümüzde plajları ile ziyaret edilesi bir tarih olarak dikkat çekmektedir.

Antik Kente nasıl gidilir?

Antik Kente gitmek için İzmir’in Çeşme ilçesinde Barbaros Köyü Caddesine sapılarak, Barbaros Köyüne ulaşılmalıdır. Barbaros köyü’nden Gerence koyu’na doğru yöneldikten 12 km sonra Antik kentin ören yerine ulaşılabilir.

Erythrai Antik Kenti’nin ziyaret saatleri

Antik Kentinin ziyaret saatleri yaz döneminde 08.00-19.00, kış döneminde ise 08.30-18-30 olarak belirlenmiştir.

Erythrai Antik Kenti’ne giriş ücreti ne kadar?

Antik Kente giriş ücreti bulunmamaktadır. Antik kenti ücretsiz bir biçimde gezebilir, hem Çeşme sahillerini hem de tarihi manzaraları ücretsiz bir biçimde izleyebilirsiniz.

Buna benzer antik kent içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.