Fenerbahçe Neden Transfer Yapamıyor? | Ocak 2020 |

19.01.2020
Fenerbahçe Neden Transfer Yapamıyor? | Ocak 2020 |

Süper ligin devre arası transfer dönemi 4 Ocak tarihinde başlamıştı. Süper lig takımları o günden bu güne kadar transferlerini yapmaya devam ediyor peki Fenerbahçe neden transfer yapamıyor?

Bankalar Birliği Yapılandırması

Süper ligin bir çok takımı içinde bulunduğu mali krizlerden kurtulmak için devletin sunduğu Bankalar Birliği Yapılandırması ile borçlarını erteledi. Galatasaray,  Beşiktaş, Trabzonspor gibi takımlar da bu anlaşmaya imza atarak 5 yıl süreyle borçlarını erteleme şansı buldu. Fenerbahçe ise bu anlaşmaya imza atamadı. Fenerbahçe başkanı Ali Koç bu yapılandırmanın şartlarını ve 5 yıl sürede bu paraların ödenemeyeceğini düşündüğü için ve ödenmediği takdirde ağır yaptırımlar uygulanacağı için bu anlaşmaya imza atamadı.

Başkan Ali Koç bu durumu açıklamalarıyla dile getirerek “bu anlaşmaya imza atmadık değil imza atamadık” şeklinde ifade etti. Fenerbahçe başkanı Ali Koç bu duruma çözüm üreterek kendi imkanlarıyla Fenerbahçe Spor kulübünün borçlarını iki özel banka ile yapılandırarak mali krizden kurtulmak adına önemli bir hamle yaptı. Yani Fenerbahçe Bankalar Birliği yapılandırması yerine iki banka ile yapılandırarak çok daha iyi bir hamle yapmış oldu.

TFF Harcama Limitleri

Bankalar Birliği yapılandırmasını imzalayan kulüplerin devre arası transfer döneminde Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verilen harcama limitleri ile transfer yapma şansı buldu. Fenerbahçe ise transfer yapmak için TFF tarafından yapılandırdığı borçların onaylanmasını bekliyor.

Fenerbahçe şuan 82 milyon tl harcama limitini aşmış durumda fakat yapılandırdığı borçlar kabul görmesi durumunda yaklaşık olarak 40-50 milyon tl arası harcama limitine sahip olarak. TFF Fenerbahçe’nin yapılandırmasını transfer sezonunun 15. Gününde olunmasına rağmen hala kabul etmiş değil. Fenerbahçe’nin transfer yapabilmesi için TFF’nin kararı gerekiyor. Başkan Ali Koç geçen gün ise başvurumuzun bir kısmı kabul edildi bir kısmı hala kabul edilmiş değil transfer yapmamızı engelliyorlar diye bir açıklaması olmuştu. TFF ise kararını açıklamak için neyi bekliyor olabilir ?

Transfer sezonunun bitmesine 11 gün kalmış iken işleri zorlaştırmak adına daha ne yapabilir ? Başkan Ali Koç’un da açıkladığı gibi TFF’ye siyasi olarak bir baskı mı var ? TFF Fenerbahçe’nin neden önünü kesmek istiyor bu soruların cevabını tüm Fenerbahçeliler gibi bende çok merak ediyorum.

Damien Comolli’nin İstifası

Fenerbahçe Sadık Çiftpınar’ın sakatlanarak sezonu kapatmasıyla onun yerine Frankfurt takımından 6 aylığına kiralım olarak 27 yaşındaki Simon Falette’yi transfer etti. Fenerbahçe taraftarları ise bu transferi beğenmedi ve oldukça tepki gösterdi. Oyuncunun az süre alması Fenerbahçe taraftarlarını tedirgin etti ve sportif direktör Damien Comolli’ye ağır eleştiriler geldi. Damien Comolli ise bir twitter hesabı açarak bu transferi kendisinin yapmadığını başkan Ali Koç’un bu transferi gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu açıklamadan sonra Başkan Ali Koç ile Damien Comolli’nin arası açıldı. Başkan Ali Koç bu açıklamayı yanlış bulduğunu şimdiye kadar niye yaptığı transferlerde açıklama gereği duymadığını  dile getirerek Comolli’yi eleştirdi. Kısa bir süre sonra da Damien Comolli Fenerbahçe’deki sportif direktörlük görevinden istifa ettiğini açıkladı ve böylece 1.5 yıl süren Damien Comolli macerası sona ermiş oldu.

Bana sorarsanız da Comolli’nin geldiği günden bu yana bir çok hatalı transferi bulunuyor. Fenerbahçe’den ayrılması ise doğru karar. Kariyerinin devamında Damien Comolli’ye başarılar dileyelim.

Fenerbahçe’nin Transfer Planları

Fenerbahçe’nin bir kaç mevkide transfere ihtiyacı var. Bu mevkiler başta sol bek olmak üzere stoper, kanat ve santrafor mevkisi. Fenerbahçe transfer planlarını yapmış durumda sol bek mevkisi için Milan’da oynayan İsviçre’li Ricardo Rodriguez ile anlaşıldı. Oyuncu kiralık olarak gelecek ve Fenerbahçe’ye gelebilmek için PSV’nin teklifini reddetmiş durumda.

27 yaşındaki deneyimli sol bek’in büyük ihtimalle sezon sonunda zorunlu satın alma opsiyonu olacak. Stoper mevkisi için birden fazla isim bulunuyor fakat hiç biri henüz netleşmiş değil. Kanat transferi için ise Fortuna Düseldorf kulübünde oynayan 24 yaşındaki Nano Ampomah düşünülüyor. Santrafor transferi için Salzburg’un genç oyuncusu Berisha düşünülüyor. Choupo Moting de kanat forvet için düşünülen adaylar arasında.

Fenerbahçe’den gidecekler için ise Miha Zajc’ın da Brescia kulübüne transferi söz konusu. Alper Potuk, Adil Rami gibi isimler ile de yolların ayrılacağı konuşuluyor. Victor Moses’ın da Inter ile görüştüğü kiralık sözleşmesinin feshedileceği söyleniyor. Tüm bu gelişmelerin gerçekleşebilmesi için Fenerbahçe’nin TFF’den gelecek olan kararı beklediğini de unutmamak lazım. TFF yapılandırmayı kabul edip açıklama yaparsa Fenerbahçe de kalan 11 günde takımdaki gereken hamleleri yapacaktır.

https://twitter.com/Fenerbahce?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor

*Avrupa Ligleri Dışında Oynayan Yıldız Futbolcular

YORUMLAR

canlı tv izle