Filtreli sigara ilk hangi yıl piyasa sürüldü?

Filtreli sigara ne zaman çıktı, ne zaman icat edildi, ilk defa hangi yıl piyasa sürüldü, ilk filtreli sigarayı hangi marka yaptı, tarihi, ödüllü reklamları, satışa etkisi gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL Meraklıların Tarihi kuşağında bulabilirsiniz.

Filtreli sigara ilk hangi yıl piyasa sürüldü?

Filtreli sigara ne zaman çıktı, ne zaman icat edildi, ilk defa hangi yıl piyasa sürüldü, ilk filtreli sigarayı hangi marka yaptı, tarihi, ödüllü reklamları, satışa etkisi gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL Meraklıların Tarihi kuşağında bulabilirsiniz.

Filtre sigara tarihi hakkında

Günümüzde ‘kötü alışkanlık’ olarak adlandırılan sigaraların geçmiş tarihte o kadar da kötü bilinmediğini duymuşsunuzdur. Her şey gibi sigaranın da ilk çıktığı günden bu yana bir evrimi var. Tütün içmenin tarihini değiştiren ve yeni formu ile bir çok insanın alışkanlığa, bağımlılığa ve ölümüne sebep olan sigara aslında filtreli hali ile daha çok satışa ulaşmıştı. Peki asıl soru şu filtreli sigara ne zaman icad edildi ve piyasaya sürüldü?

Filtreli sigara ne zaman ortaya çıktı?

1847’de İngiltere’de kurulan Philip Morris şirketi 1902 yılında ABD’ye yerleşti ve 1924’de radikal bir karar alarak kadınlara hitap eden Marlboro isimli filtreli sigarasını piyasaya sürdü. Radikal bir karar olmasındaki sebep ise 1920’lere kadar kadınlara sigara satmanın çocuklara sigara satmak gibi görülmesiydi. Ama bu tarihten itibaren bu algı yumuşadı ve Philip Morris şirketi yeni sigarasını piyasaya sürdü. Bu atılım sigara üretiminde ve satışında yeni bir başlangıcı beraberinde getirdi.

1950’lere kadar sigaranın sağlığa olan zararları tam bilinmiyordu. Hatta sigara reklamlarında doktorlar ve bebekler bile yer alıyordu. Bu zamana kadar da Marlboro, kadınlar için reklamlarını sürdürdü ve iyi bir satış rakamına ulaştı. Fakat bu rakam Philip Morris şirketinin istediği düzeyde değildi.

Filtre sigara ile artan bağımlılık zararlarını da ortaya çıkardı

1950’li yıllarda Reader’s Digest isimli dergide sigaranın akciğer kanserini tetiklediğini içeren üst üste makaleler yer aldı ve 1953 yılında ABD’de ilk defa sigara satış oranı düştü. Sigara markaları ise ilk başta bu gelişmeleri önemsemedi fakat olayın ciddiyeti anlaşıldıkça bu sefer reklam kampanyalarını “bizimki daha sağlıklı” anlayışı üzerine kurdular. Sigara markaları için artık “sağlık” daha ön plandaydı ve yapılan anketlerde filtreli sigaraların daha sağlıklı olduğu düşünülüyordu. Fakat ortada şöyle bir sorun vardı: Filtreli sigaralar kadın sigarası olarak görülüyordu.

Filtreli sigara bir markayı zirveye taşıdı

Reklam 1971 yılına kadar ağırlıklı olarak hem TV’de hem de basılı ilanlarda yayınlandı fakat bu tarihte sigara reklamlarının TV’de yasaklanması üzerine bütün ağırlık basılı ilanlara kaldı. 1972 yılında da Marlboro, dünyanın en çok satan sigara markası konumuna geldi. Ardından reklamlarda oynayan bazı Marlboro Man karakterlerinin sigara nedeniyle ölmesi üzerine kampanyaya 1999’da yılında son verildi.

Bu içerikte bazı kaynaklardan faydanılmıştır.

Bu içeriği oyla!
[Total: 1 Average: 5]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.