François Ozon En iyi filmleri listesi (Filmografisi) - Yorum Güncel

François Ozon En iyi filmleri listesi (Filmografisi)

06.12.2021
François Ozon En iyi filmleri listesi (Filmografisi)

François Ozon En iyi filmleri, son filmi, en iyi filmleri, ekşi, filmografisi, film listesi, sinema anlayışı, en iyi filmleri listesi gibi aramalarınıza YOGÜ listelerinden yanıt bulabilirsiniz.

François Ozon En iyi filmleri hakkında

Fransız yönetmen François Ozon’un sinema anlayışı ve çektiği filmleri Fransız sinemasının değerli örnekleri arasında yer alıyor. Sinemaseverlerin her yeni filmini merakla beklediği bir yönetmen olmayı başaran Ozon’un bizce en iyi 10 filmini belirledik. Ünlü yönetmenin en iyi filmlerini liste olarak görmek isteyen, filmografisini öğrenmek isteyenler için liste hazırladık.

İşte YOGÜ Listeleri tarafından hazırlanan François Ozon En iyi filmleri listesi:

1- 85 yazı (2020)

Filmin Konusu : Alexis, Normandiya sahilindeki alaboradan David sayesinde kurtulur. 16 yaşındaki Alexis hayatındaki sorunlarla baş etmeye çalışırken bu sayede kendini kurtaran kahramanla tanışır. Bu kurtarış onun hayatının çok başka bir hal almasına neden olur.

2- Yüzleşme (2019)

Filmin Konusu : Alexandre, çocukken papaz tarafından gittiği bir kilisede tacize uğrar. Çocukken yaşadığı bu cinsel saldırının etkisinden yıllar geçmiş bile olsa kurtulamaz. Alexandre artık hayatını kurmuştur. Bir gün eşi ve çocukları ile birlikte tacize uğradığı kiliseye gider ve gözlerine inanamaz. Kendisini taciz eden papaz, çocuklarla ilgilenip işine devam etmektedir. Artık tek bir amacı vardır. Gerçekleri ortaya çıkarmak.

3- Frantz (2016)

Filmin Konusu : Frantz Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeder. Adrien ismindeki genç adam onun mezarını her gün iki kez ziyaret etmektedir. Bu olay Frantz’ın nişanlısı ve ailesini dikkatini çeker. Adrien’i evlerine çağırırlar ve ortak duygular yaşadıklarını öğrenirler. İki yaralı insan acılarını paylaşarak hafifletmek isterler. Bu iletişim sonucunda Frantz’a dair bilinmeyenler gün yüzüne çıkar.

4- Genç ve Güzel (2013)

Filmin Konusu : Isabelle 17 yaşında okul ve ev arasında hayatını sürdüren gemç bir kızdır. Üvey babası ve annesiyle yaşayan Isabelle, yaşadığı sıkıntıları onlarla paylaşamaz. Kendi içindeki karmaşadan ve rutin hayatından sıkılıp faklı yollara yönelir. İhtiyacı olmadığı halde, kendinden yaşça büyük adamlarla para karşılığında birlikte olur. Macera sandığı bu yol daha sonra takıntı haline dönüşür. Genç kız cinselliği ve şehveti hayatının merkezine koymaya başlar.

5- Evde (2012)

Filmin Konusu : Claude 16 yaşında sınıfta en arka sıraya oturan, kimsenin dikkatini çekmeyen bir erkek çocuğudur. Yaşıtlarından farklı olarak gözlem gücü ve yazım yeteneği oldukça gelişmiştir. Claude, Fransızca öğretmenine kompozisyon yazar. Bu yazıda ailesi ve arkadaşı Ralph hakkındaki mahremleri dile getirmiştir. Öğretmeni bunu görmezden gelir. Bu ihlal başlarına olmadık dertler açar.

6- Veda Vakti (2005)

Filmin Konusu : Romain, birkaç ay içinde tümörden öleceğini öğrenir. Tedavi görmek ya da işine devam etmek arasında bir seçim yapmak zorunda kalır. Ayrıca bu olayı sevgilisi ve ailesine nasıl açıklayacaktır? Ölüme yakın olması onu acımasız bir insan yapar. Büyükannesine ziyarete giderek ona gerçeği açıklamak ister. Döndüğünde sevgilisi onu terk etmiştir. Yolda gördüğü garson kadının ricası, Romain’ inkendine acımasına engel olacak mıdır ?

7- Beş kere iki (2003)

Filmin Konusu : Marion ve Gilles’in beş yıllık ilişkileri tersten başa doğru bir akış içindedir. Ayrı zaman dilimleri şeklinde izleyicisiyle buluşan filmde, çift boşanırlar ve son kez tutkuyla sevişirler, Gilles eş cinsel kardeşiyle akşam yemeğine çıkar, Marion problemli bir hamilelik yaşar ve prematüre bebekleri Nicolas dünyaya gelir, düğünde Marion ihanete teşebbüs eder, bir tatil beldesinde tanışıp ilişkilerine başlarlar.

8- Havuz (2003)

Filmin Konusu : Sarah Marton, yeni romanını yezmak için yayıncısının evinde kalmaya başlar. Sessiz bir ortam olduğundan dolayı iyi geleceği düşünülür. Bu harika şehir yazar için inanılmaz motive kaynağıdır. Bir gece yarısı yayıncının kızı motive olmasını alt üst eder. Julie’nin seks üzerine kurulu yaşantısı vardır. İkili arasındaki etkileşim tehlike olaylar zincirini beraberinde getirir.

9- 8 Kadın (2002)

Filmin Konusu : Yıl 1950. Noel Akşamı Marcel’in annesi Mamy, evin hanımı Gaby, kızları Suzan ve Catherine, hizmetçileri Chanel ve Louise, kız kardeşi Augustine evde zaman geçirmektedirler. Marcel odasında bıçaklanmış şekilde bulunur. Kadınlar izole edilir. Marcel kim tarafından, neden öldürülmüştür ?

10- Kumun Altında (2000)

Filmin Konusu : Marie ve Jean 25 yıldır evli bir çifttir. Çift her yıl tatile gider ve yine bir tatil zamanı gelmiştir. Bu yazları deniz kenarında geçecektir. Marie yüzmek için kendini denizin derin sularına bırakır. Denizden çıktığında kocası yoktur. Zaman geçer hala Jean ortaya çıkmaz. Gün geçtikçe sandığından daha zorlu bir kişisel sorgu içine girer.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR