Göreme Milli Parkı | Kapadokya Nerede Nasıl Oluştu?

22.10.2019
Göreme Milli Parkı | Kapadokya Nerede Nasıl Oluştu?

Türkiye’nin gezilip görülmesi gereken en nadide eserlerinden biri olan Unesco Dünya Mirası listesinde artık yer almayan Ürgüp-Göreme Milli parkı nerededir? Nasıl oluştu? Giriş ücreti ne kadar gibi merak ettiğiniz soruların yanıtına yorumguncel.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kapadokya kuşkusuz ki Türkiye’nin en güzel miraslarından biri. Çünkü Dünya üzerinde eşi benzeri pek olmayan nadir eserlerle dolu bir şaheser. Bu şaheser Dünya üzerinde eşi benzeri olmayan eserlerin koruma altına alınmasını sağlayan Unesco tarafından da listeye alınmış. Hem de 1985 yılında. Kapadokya’nın geçmişe dair izlerini barındıran bu güzel eser gezilip görülmeye değer nadide eserlerden biri.  

** Nevşehir’de bulunan bu görsel şölen sunan Göreme Milli Parkı, 22.10.2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan kararla Unesco Dünya Mirası listesinden çıkarılmıştır.

Göreme Milli Parkı  

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ağırlandığı Göreme Milli Parkı Nevşehir ile Avanos – Ürgüp ilçesi arasında 40 kilometrelik bir alana sahip. Bir yanda doğal koşullar ile oluşan ve yıllardır şehrin silueti haline gelen peribacaları, diğer yanda peri bacalarının içinde yaşayan tarih ve medeniyetlerin hikayesi. Bu medeniyetlerin tarihini anlatan fresklerin yer aldığı kiliseler, yürüyüş yolu boyunca bir vadi ve daha bir sürü görsel şölen.

Göreme Milli Parkı Nerede?

Bu muhteşem görsel manzaranın bulunduğu park Türkiye’nin  iç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Nevşehir ilinde bulunuyor. Nevşehir-Kayseri sınırlarına yakın bu yer, Ürgüp, Ortahisar ve Uçhisar yerleşimleri ile Çavuşin ve Avcılar arasında bulunuyor.

Göreme Milli Parkı Oluşumu

Göreme Vadisi olarak da adlandırılan Göreme Milli Parkı Türkiye’nin Orta Anadolu Bölgesi’nde Erciyes ve Hasan Dağı’nın arasında kalmaktadır. Bu bölge volkanik bölge olarak da bilinir.

60 milyon yıl öncesine dayanan bu bölge aktif volkanların püskürmesi ile ortaya çıkan lavların birikmesi ile oluşmuştur. Yıllar boyu süren bu alanı oluşturan en büyük etken yağmur ve sonucunda oluşan sellerdir. Yağan yağmurların ve sellerin aşındırmasının yanında rüzgarlar ile de şekillenen bu büyülü bölgenin oluşum süreci binlerce yıl almıştır. Bugün seller için önlemler alınmış olsa da halen yağmur ve rüzgar aşındırması ile şekil değiştirme süreci devam etmektedir.

Kapadokya Bölgesinde Yerleşim

Kapadokya bölgesinde ilk yerleşim Katolik dönemde yani 4.yy’da başlamıştır. 13.yy’a kadar manastır hayatı süren insanlar bugün peribacalarında tarih yazmış olan insanlardır. Konik biçimdeki doğal güzellikleri iğne oyası gibi nakış nakış dizen bu insanlar peribacalarını kiliselere, şapellere ve yaşam alanlarına dönüştürmüş. Bu alanları saklayıcı ve koruyucu mesken edinen insanlar Hristiyanlığın henüz kabul görmediği zamanlarda ilk Hristiyan vatandaşlar olarak bu bölgede inanç özgürlüğü ile yaşamışlar. Buranın saklayıcı ve koruyucu olması yalnızca peribacaları sebebiyle değil, çevresinin de engebeli ve ana yollardan uzak oluşudur.

Göreme Milli Parkı Nerededir? Nasıl Gidilir?

Göreme Milli Parkı, Nevşehir’e bağlı Göreme ilçesinde yer almaktadır. Göreme ilçesi Nevşehir’in merkezine 10km mesafede bulunmakta. Özel araç tercih edildiğinde bu bölgeye ulaşmak Nevşehir – Uçhisar rotası üzerinden 20dakika sürmektedir.

Göreme Milli Parkına Giriş Ücreti Ne Kadar?

Müze kartına ücretsiz olan bu esere giriş ücreti 54 Türk lirasıdır.

Ziyaret Sezonlarına Göre Giriş-Çıkış Saatleri

Nisan –Ekim: 08:00-20:00

Kasım Mart:  08:00- 17:00

Buna benzer içeriklerimize Antik Dünya Tarihi kategorimizden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.