Grönland : Dünya’nın En büyük adası

01.11.2019
245
Grönland : Dünya’nın En büyük adası

Grönland Adası hangi ülkeye aittir? Sorusu arama motorlarında sıkça aranıyor. Grönland nerededir? Bir ülke mi? Bayrağı nasıldır? Grönland’da iklim şartları nedir, yaşam var mı? Dünya’nın en büyük adası hangisi? Grönland hangi kıtada yer alır? Gibi sorularınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Grönland nerededir? Hangi ülkeye aittir?

Grönland, Atlantik okyanusu’nun kuzeyinde yer alan güneydoğusunda İzlanda, batısında Kanada’nın bulunduğu Dünya’nın en büyük adasıdır. Yüzde 81’i buzullar altında olan adada insanlar batı kesimlerinde küçük kasabalarda yaşamaktadır. Grönland’ın hangi ülkeye ait olduğu sorusu çok merak edilmektedir. Merakınızı giderelim. Dünya’nın en büyük adası olarak bilinen Grönland, kendinden çok çok küçük yüzölçümüne sahip olan Danimarka’ya aittir. Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan adada kara üzerindeki buz kalınlığı 3 metre kalınlığa ulaşırken, deniz altında da buzulları bulunur.

Grönland’ın şehirleri

Grönland’da İskandinav kökenli olan kendilerini Grönlandlılar olarak tanımlayan Grönland İnuitleri yaşamaktadır. Adanın en önemli şehirleri Nuuk ve Godhavn’dır. Adada Grönlandca ya da kalaallisut denilen dil konuşulmaktadır. Grönland’ın yüzölçümü 2.166.086 km²2’dir. Ada Kuzey Amerika kıtasına dahildir. Adada para birimi olarak Danimarka kronu kullanılır. Aynı zamanda Ada ülkesi Avrupa Birliği dahil değildir.

Grönland bağımsız bir ülke mi?

Grönland adası yerlilerin dilinde adı Kalaallit Nunaat’dır. Danimarka’ya bağlı özerk bir ada ülkesi olan Grönland, 2009 yılında gerçekleştirdiği referandumda adada bulunan zengin doğal kaynaklarına yetkilerine sahip olmayı Danimarka’dan talep etti. Referandum başarıya ulaştı ve Grönland halkı kendi adasının geleceğini kendisi tayin etme hakkına sahip oldu.

Grönland’ın tarihi hakkında bilgiler

Grönland’ın bilinen tarihi çok eskilere dayanmamaktadır. Ada, 900’lü yıllarda Viking denizcileri tarafından keşfedilmiş ve sömürge kolonisi kurulmuştur. Milattan önceki dönemde adada bir nüfus olduğu ancak bu nüfusun buzulların çok arttığı dönemlerde yok olduğuna dair bilimsel kanıtlar ve araştırmalar da bulunmaktadır. Adaya ilk gelenlerin denizlerin donması ile yaya bir biçimde geldiği düşüncesi vardır. Aynı zamanda adadaki şaman inancının tarihsel bir köke sahip olması da Vikingler dışında da bir insan ırkının burada yaşam sürdüğünü ortaya koymaktadır.

Grönland’ın nüfusu

Grönland’ın bayrağı, nordik haç bulunmayan tek nordik ülkesidir. Dünya’nın en az nüfus yoğunluğu olan ülkede yüzde 88 oranında inuitler yaşarken,  yüzde 10’luk bir kısmı da Danimarkalılar oluşturmaktadır. Toplamda 57.500 civarı bir nüfusa sahiptir.

Grönland’da iklim

Grönland’da iklim oldukça soğuk ve kurudur. Karla kaplı olan adanın karla kaplı olarak bulunan küçük bölgelerde insanlar yaşamlarını sürdürmektedir. Ortalama sıcaklığın -7 derece olduğu ülkede kışlar çok soğuk geçerken, yaz ayları da donma noktasında geçer. Kuzey ışıklarının görülebildiği adada kışın 2  saat gibi bir süre güneş görünürken, yazın bu süre çok daha uzundur.

Buna benzer merak ettiğiniz her şey için Meraklıların Tarihi kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR