Güneş Sistemi’nde gezegenine en yakın olan uydu: Phobos uydusu

Phobos uydusu hangi gezegenin uydusudur? Sorusu sıkça merak ediliyor. Phobos nedir? Phobos hangi gezegenin uydusudur? Phobos ve Deimos uyduları, Mars’ın uyduları hangileridir? Phobos ve Deimos mitoloji, Phobos ne demek? Gibi aramalarınıza yorumguncel.com’da yanıt bulabilirsiniz.

23.11.2019
Güneş Sistemi’nde gezegenine en yakın olan uydu: Phobos uydusu

Phobos uydusu hangi gezegenin uydusudur? Sorusu sıkça merak ediliyor. Phobos nedir? hangi gezegenin uydusudur? Deimos uyduları, Mars’ın uyduları hangileridir? Deimos mitoloji ne demek? Gibi aramalarınıza yorumguncel.com’da yanıt bulabilirsiniz.

Phobos Hakkında kısa bilgi

Phobos, Güneş Sistemi’nde yakınlık bakımından 4. Sırada bulunan Mars’ın en büyük uydusudur. 1877 yılında Asaph Hall tarafından keşfedilmiştir. Phobos’un en ilginç özelliği ise Güneş Sistemi’nde gezegenine en yakın olan uydu olmasıdır. Hatta Phobos o kadar yakındır ki kendi gezegeni etrafında günde 3 defa tur atmaktadır. Aynı zamanda, Güneş sisteminde en az ışık yansıtan gök cismidir.

Phobos uydusunun özellikleri

Ekvatorundan çapı 22.5 kilometre olan uydu, Marstan sadece 6000 km uzaklıkta bulunmaktadır. Onun bu denli yakın olması Mars’ın etrafında çok daha hızlı bir yörüngede olmasını sağlamaktadır. 1800’lü yıllara kadar Dünya’ya en yakın gezegenin uydusu olmasına rağmen keşfedilememiştir. Phobos’un adı Yunan Mitolojisinde Savaş Tanrısından gelmektedir. Ve anlamı ‘korku’ demektir. 1971 yılında ilk kez fotoğraflanan Phobos, şekil olarak da patatese benzemektedir. Güneş Sistemi’ne giren ve Mars’ın çekim gücüne kapılarak uydu haline geldiği düşünülen uydu, 7 Mars etrafındaki bir turunu 7 Saat 39 dakikada tamamlamaktadır.

Gelecekte Mars’ın bir halkası olabilir

Phobos’un bu denli yakınlığının yanında her yıl Mars’a 18 milimetre yaklaşmaktadır. Ve bilim insanlarının hesaplamalarına göre bu yakınlaşma sürdüğü sürece 20 milyon yıl sonra Kızıl gezegene çarparak parçalanacak ve parçaları ile Mars’ın etrafında bir halka oluşturacaktır. Deimos ile birlikte Mars’ın iki uydusundan biri olan Phobos, Güneş sistemi’nde bulunan en küçük uydulardan biridir. Uydunun üzerinde birçok krater bulunur ve en büyüğü 9 kilometre çapındadır. 1977’de Mariner 9, Viking 1 ve 1988 yılında Phobos2 uyduları tarafından fotoğraflanan uyduya, NASA tarafından tasarlanan Mars görevlerinde uzay üssü kurma fikri de bulunmaktadır.  Karbon elemetinin bulunduğu sanılan uydunun ortalama yoğunluğunun da oldukça az olduğu hesaplanmıştır.

Güneş Sistemi uyduları hakkında bilgiyi Kozmos başlığımızda bulabilirsiniz.

YORUMLAR

canlı tv izle