Güneş sisteminin en yaşlı ve yaralı uydusu: Callisto

07.11.2019
Güneş sisteminin en yaşlı ve yaralı uydusu: Callisto

Callisto hangi gezegenin uydusudur? Callisto ne demek? Güneş sisteminin en büyük 3. Uydusu hangisidir? Valhalla krateri’nin büyüklüğü ne kadar? En yaşlı uydu hangisidir? Gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Callisto hakkında bilgi

Callisto uydusu Jüpiter’in en büyük ikinci, Güneş Sistemi’nin de Ganymede ve Titan’dan sonra en büyük üçüncü uydusu olarak bilinir. Galileo uyduları olarak bilinen 4 uydudan biridir. 1610 yılında ilk kez Galileo tarafından Ganymede, İo, Europa ile birlikte keşfedilmiştir. Uydu ismini Yunan Mitolojisinde Lycaon’un güzel kızı Callisto’dan almıştır. Galileo ona Jüpiter’in en uzak uydusu olması nedeniyle Jupiter IV olarak adını vermiştir..

Callisto’nun özellikleri neler?

Callisto, İo’nun aksine gezegene en uzak olan uydusudur. Bu nedenle bazı kaynaklarda IV olarak da adlandırılır. Güneş Sistemi içerisinde en çok krater bulunan gök cismi olması itibari ile diğer gezegen ve uydulardan ayrılır. Callisto’nun yüzeyinin 4 milyar yıldır hiç değişmediği düşünülmektedir. Bu özelliği Güneş sisteminin en eski uydusu olduğu öngörülmektedir. Yüzeyine var olan kraterlerin yaşına nazaran daha erken dönemde olduğunu göstermektedir. Callisto yarı buzul yarı kaya bir yüzeye sahiptir. Karbondioksit, silkat toz ve kaya parçalarından oluşan bir iç yapıya sahiptir.üneş

Callisto’nun Valhalla Krateri

Callisto’da Valhalla adı verilen çok büyük bir krater bulunmaktadır. Bu krater 360 kilometre uzanmış ve 1900 kilometreye kadar da devam etmiştir. Valhalla kraterinin 2 ila 4 milyar yıl kadar eski olduğu düşünülmektedir. Yüzeyindeki kraterlerin çarpışmalar sonucu oluştuğu ise kesindir.

Callisto neden Ay’dan daha parlaktır?

Galileo uzay aracı tarafından incelenen Callisto’nun ince bir atmosferi olduğu keşfedilmiştir. Atmosferinde yoğunluklu olarak karbondioksit bulunmaktadır. Teleskopla Dünya’dan bakıldığında bu uydu, Ay’dan daha parlak görünmektedir. Elbette bunun en büyük nedeni Callisto’nun da büyük bir cisim olması nedeniyledir. Zira Callisto ile Merkür aynı boyutlara sahiptir. Ancak Merkür Callisto’dan 3 kat daha ağırdır.

Callisto’ya 2040’da üs mü kurulacak?

Jüpiter uyduları içerisinde en çok sondalar tarafından incelenen uyduları arasındadır. Callisto Pioneer, Voyager, Galileo, Cassini ve New Horizons tarafından araştırılan uydu ile ilgili bugün insanlığın elinde bir çok veri sahibi olabildiği sayılı uydulardan biridir. 2040 yılı içinde Callisto’ya bir üs kurarak hem Jüpiter uydularını hem de Jüpiter’i yakından incelemek için bir görev hazırlığı bulunmaktadır.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR