Güney Osetya ne zaman kuruldu? Bağımsız mı? - Yorum Güncel

Güney Osetya ne zaman kuruldu? Bağımsız mı?

‘Güney Osetya nerededir?’ Google’da merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki Güney Osetya neresidir? Güney Osetya Savaşı’nın sonuçları nelerdir? Güney Osetya ile Gürcistan arasında kriz nedir? Güney Osetya Bağımsız bir devlet midir? Güney Osetya’yı tanıyan devletler hangileri? ‘Güney Osetya kaç yılında kuruldu?’ gibi sorularınıza yorumguncel.com’da yanıt bulabilirsiniz.

13.10.2019
Güney Osetya ne zaman kuruldu? Bağımsız mı?

Güney Osetya Cumhuriyeti, Kafkasların güneyinde bulunan kısmen tanınmış devlet ya da bir de facto ülke konumundadır. 2008 yılında Gürcistan ile Rusya arasında cereyan eden savaştan doğan iki devletten biri olan Güney Osetya, hala bugün tartışmalı bir bölge olmaya devam etmektedir. Zira Gürcistan halen Güney Osetya’nın Rusya tarafından işgal edilmiş bir toprağı olarak görürken, Rusya, Güney Osetya’nın bağımsız devlet olarak tanımaktadır.

Güney Osetya ’nın tarihi ve 2008 Güney Osetya Savaşı

Güney Osetya, Sovyetler Birliği döneminde Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri içerisinde Güney Osetya otonom oblastı olarak kurulmuştur. Sovyetler Birliği’nin 1990’ların sonunda güçten düşmesi ile birlikte bağımsız mücadelesi veren bir çok bölgeden biri olan bölge, 1990 yılında Gürcistan’a karşı bağımsızlık ilan ederek Güney Osetya Cumhuriyeti’ni kurdu. Ancak o dönem bağımsızlığını kazanan Gürcistan kendi toprakları içerisinde yer alan Güney Osetya’nın bağımsızlık ilanını reddeti ve güç kullanarak Güney Osetya’yı toprakları içerisinde tuttu. Bölgede 1991-1992 yılında Osetya Savaşı çıktı ve Gürcistan toprak bütünlüğünü bu savaş sonunda korumayı başardı. Yıllar sonra 2004’te yaşanan çatışmalarda da Gürcistan güç kullandı ve Güney Osetya’yı kontrol altında tuttu. 2008 yılına gelindiğinde ise Osetya‘nın güneyi bir kez daha direnişe kalktı. Bu defa Güney Osetya’ya güç kullanmak isteyen Gürcü güçlerinin karşısına Rus Ordusu çıktı. Gürcistan ile Rusya arasında gerçekleşen savaşta Gürcistan ağır bir yenilgi aldı ve Osetler bağımsızlığı ilan etti.

Güney Osetya’yı hangi ülkeler tanıdı?

Güney Osetya’nın Rus desteği ile Gürcistan’dan bağımsızlığını ilan etmesi ile birlikte Güney Osetya’yı ilk olarak Rusya tanıdı. Ardından Venezuela, Nikaragua, Nauru ve Tuvalu farklı aralıklarla bağımsız devlet olarak tanıdı. Yeterli çoğunluğu sağlayamayan bu devlet, Gürcistan tarafından işgal altındaki toprağı olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca ülkede halen Gürcistan yanlısı siyasi partiler de bu fikri savunarak Gürcistan’a yeniden katılma yolları aranmaktadır. Ancak Oset çoğunluğu yoğunluk bağımsız oldukları iddiasını korumaktadırlar.

Demografik yapısı

Güney Osetya’nın demografik yapısı Kafkasya’daki bir çok ülke gibi oldukça çok parçalıdır. Ülkede yüzde 67 oranında Osetler, yüzde 25 Gürcüler, yüzde 3 Ruslar, yüzde 1,3 Ermeniler ve yüzde 0.9 oranında da Yahudiler yaşamaktadır.

Osetler hakkında bilgi

Osetler, Osetya’da yaşayan İran kökenli yerel bir etnik gruptur. Oset ismini Gürcüler bu milleti tanımlamak için kullanmışlardır. Dilleri İrani dil ailesine mensup olan Osetçe’dir. Türkiye’de yaygın olarak Çerkes olarak tanımlanan osetlerin halk dilinde adı Kabardeyler ya da kuşha olarak da adlandırılmaktadır.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.