Harpasa Antik Kenti: Kaderi Irmakla değişen kent - Yorum Güncel

Harpasa Antik Kenti: Kaderi Irmakla değişen kent

24.10.2019
Harpasa Antik Kenti: Kaderi Irmakla değişen kent

Harpasa Antik Kenti nerededir? Hangi şehirdedir? Antik kenti’ne nasıl gidilir? , Harpasa ne demek, Antik kentine giriş ücreti ne kadar? Gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Harpasa Antik Kenti nerede?

Harpasa Antik Kenti, Aydın’ın Nazilli ilçesinde bulunan eski adıyla Arpaz, yeni adıyla Esenköy yakınında bulunan bir Antik kenttir. Kentteki Rodoslu ustalar tarafından yapılan Arpaz kalesi olarak adlandırılan güvenlik kulesi görülmeye değer sağlam eserler arasında yer almaktadır. Antik kentin adını bugün Akçay olarak adlandırılan akarsuya Karia döneminde Arpasoz ya da Harpasus denmesi nedeniyle geldiği düşünülmektedir. Arpasoz adının da Yunan mitolojisindeki Irmak tanrısı Arpassos’tan geldiği bilinmektedir. Yani antik kent, yakınındaki ırmak adını almıştır.

Kentin tarihi ve yapıları

İlk çağ kentlerinden biri olan Harpasa Antik Kenti, Roma döneminde bastırdığı paralarda Arpassos Tanrısının figürlerinin bulunması, kent için ırmağın ne kadar önemli olduğu ortaya koymaktadır. Antik kenti, Aydın’da bulunan be küçük antik yerleşim olarak kabul edilebilecek bir kenttir. Buna rağmen kentte 2500 kişilik bir tiyatro ve bir agora bulunmaktadır. Ayrıca nekropolü de bulunan kent, geniş bir alana yayılmaktadır. Bugün halen ayakta bulunan gözetim kulesi ise göz kamaştırıcı güzellikte bir yapı olarak karşımıza çıkar. Bizans döneminde yapıldığı düşünülen kule Rodoslu ustalar tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Bölgede ciddi bir çalışma yapılmaması nedeniyle antik kenti ile ilgili çok fazla gün yüzüne çıkmış eser bulunmamaktadır.

Harpasa Antik Kenti’nin tarihteki en önemli kayda geçmiş olayı ise Seleukos Krallığı ile Pergamon Krallığı’nın Millattan önce 229 yılında Arpasoz ırmağının kıyısında yaptığı savaşta adı geçmesidir. Pergamon’un savaşı kazanması sonrası ırmak önem kazanmıştır.

Harpasa Antik Kenti ve Arpaz Beyler Konağı

Antik kentin bulunduğu bölgede bugün Arpaz Beyler Konağı bulunmaktadır. Bu konağın 2. Mahmut döneminde yaptırıldığı düşünülmektedir. Bugün hala varisleri bulunan konak bölgenin görülmeye değer önemli eserleri arasında sayılmaktadır.  Ayrıca burada bulunan kulenin de Kel Mehmet tarafından 1830 yılından yakıldığı bilinmektedir. Daha sonra kule yeniden onarılmıştır.

Harpasa Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Bugünkü adı ile Esenköy’e Aydın’ın Nazilli ilçesinden Bozdoğan’a giderken yaklaşık 10 kilometre sonra yolun solundaki küçük bir köy yolundan dönerek 1.5 km içeriye girerek ulaşabilirsiniz.

Harpasa Antik Kenti giriş ücreti ne kadar?

Antik Kenti’ne giriş ücretsizdir.

Harpasa Antik Kenti ziyaret saatleri ne zaman?

Antik kenti etrafında herhangi bir tesisleşme olmaması nedeniyle herhangi bir ziyaret saati bulunmamaktadır.

Buna benzer içeriklerimize Antik Dünya Rehberi kategorimizden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.