History 101 | Eğlenceli Tarih Dersleri Netflix Imdb – Yorumlar

25.05.2020
History 101 | Eğlenceli Tarih Dersleri Netflix Imdb – Yorumlar

Eğlenceli Tarih Dersleri History 101 Netflix kütüphanesinde yerini aldı. History 101 ismi ile Netflix’te yayınlanan belgeselin konusu ne, imdb, ekşi, yorumları, izle, trailer, netflix orijinal, history 101, gibi aramalarınız için yorumguncel.com’da kalın.

Eğlenceli Tarih Dersleri, Netflix kütüphanesinde History 101 ismi ile yayınlanıyor. ITN ‘nin yapımcılığını üstlendiği belgesel fast food yiyeceklerden feminizme kadar birçok konuda kısa tarihi bilgiler sunuyor. Bölümlerinin ortalama süresi ise 22 dakikadan oluşuyor.

Eğlenceli Tarih Dersleri | History 101

History 101 ismi ile hazırlanan kısa tarihi bilgiler veren belgesel 10 farklı bölümden oluşuyor. Belgeselin ana konusu ise tarih derslerine giriş tadında genel kültürü besleyebilecek konular hakkında kronolijik olarak bilgiler sunuyor. Olaylara karşı yorum yapmak ise size kalmış. Belgeselde “Hazır Yemekler”, “Uzay Savaşları”, “Çin’in Yükselişi”, “Plastikler”, “Orta Doğu Petrolü” “Robotlar”, “Feminizm”, “Nükleer Enerji”, “AIDS”, “Genetik” gibi konular ele alınarak irdeleniyor.

Eğlenceli Tarih Dersleri | History 101 Bölümleri

“Hazır Yemekler”

Ucuz hızlı ve lezzetli yemekler 1950’lerde büyük rağbet gördü. Ama rahatlık arayışımız geri dönülemez bir sağlık krizine yol açmış olabilir mi?

“Uzay Savaşları”

On beş uluslararası ajans her yıl uzay yolculukları için 62 milyar dolar harcıyor. Evreni keşfetmeye yönelik bu masraflı ve tehlikeli isteğin ardındaki amaç ne?

“Çin’in Yükselişi”

ÇİN 21.yy dünyanın ekonomi lideri oldu. Peki dünyanın geri kalanı bu zirve tırmanışını görmekte neden bu kadar geç kaldı?

“Plastikler”

Plastikler yaşamımızı çok değiştirdi ama bu gelişmenin ağır bir bedeli var. 7,8 milyar ton atık. Bu durumda plastikler bir mucize mi yoksa felaket mi?

“Orta Doğu Petrolü”

Petrol, Orta Doğu’da büyük zenginlik getirdi hem de çok büyük savaşlara yol açtı. Bu durumda petrol, bölge ve dünyanın geri kalanı için bir lütuf mü yoksa lanet mi?

“Robotlar”

Gezegenimizi yaklaşık 9 milyon robotla paylaşıyoruz. Otonom araçlardan cerrahi kollara kadar robotlar her yerde. Birgün insanların yerini almaları mümkün mü?

“Feminizm”

Feminizm toplumda müthiş değişikliklere öncülük ederek dünyanın 4 yanından kadınların haklarını güvence altına aldı. Peki daha ne kadar yolumuz var?

“Nükleer Enerji”

Dünya elektiriğin %10’undan fazlasını nükleer enerjiden sağlıyor. Peki radyoaktif atık ve nükleer erime tehtidi varken ateşle mi oynuyoruz?

“AIDS”

Yaklaşık 40 milyon insan HIV ile yaşıyor. Ama onlarca yıldır süregelen araştırmalar ve aktivizmden sonra tedavi bulma ve önyargılarla mücadele ne kadar yol kat ettik?

“Genetik”

DNA analiziyle hastalıkların haritasını çıkarmak, suçları çözmek gibi birşey yapıyoruz. Ama DNA şifresini çözme konusunda düşünmeden hareket ediyor olabilir miyiz?

Eğlenceli Tarih Dersleri Imdb

Bu ilk sezonu 10 bölümden oluşan mini belgeselin imdb puanı 5,7. Ama yalnızca şimdilik.

Eğlenceli Tarih Dersleri History 101 Ekşi Sözlük Yorumları

“bu belgesel dizi netflix’in en sağlam işlerinden biri olabilir. spesifik bir olayın yüzlerce yıllık tarihini 20 dakikada anlatmaları inanılmaz bir durum. kullanılan görseller, seslendirme, karşılaştırmalı istatistikler… her şeyiyle muazzam. tavsiye edilir.”

“izlerken lisedeki “çağdaş türk ve dünya tarihi” dersini hatırlatmış,20 dakikalık bölümden oluşan belgesel serisi.”

“tarih dendiğinde aklımıza savaşlar ve anlaşmalar geliyor. sanırım ortaokul ve liseden kalan bir travma. bu beklentiyle açtım ancak konuları görünce daha da ilgimi çekti.

bu seri hepimizin hayatında olan ve aslında kullanırken, yaşarken farkında bile olmadığımız belki de önemsemediğimiz konuları ele almış. ilgi çekici görünüyor.”

“netflix’i sömürdüğümüz şu günlerde yeni içerikler arasında dikkat çekenlerden biri ve belgesel niteliği taşıması sebebiyle de hiçbir şey yapmak istemeyen bünyelere bile bilgi dolmasını sağlayan eğlenceli ve kısa dizi belgesel. sevdim. kaliteli zaman geçirilebilir.”

“netflix’in en sağlam belgesel serilerinden olmaya aday yeni çıkan yapım. explained serisini andırsa da bu iş çok daha ciddi ve akıcı. infografikleri var ki özenle hazırlanmış. buram buram kalite kokuyor. dileriz devamı gelir.”

YORUMLAR

canlı tv izle