Rastgele Yazı

Atiye (The Gift) Dizi İncelemesi | Netflix

Atiye (The Gift) Dizi İncelemesi | Netflix

Atiye ( The Gift ) dizisi inceleme son dönemin en çok aranan Google aramaları arasında yer alıyor. Atiye yani The Gift dizisi inceleme, yorumları, Atiye bölümleri inceleme, Beren Saat, oyunculuklar, Netflix 2. Türk dizisi gibi aramalarınız için yorumguncel.com’da kalın

Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun gibi genç isimlerin yer aldığı Hakan Muhafız’ın ardından yayınlanan 2. Türk dizisi Atiye 27 Aralık’ta yayınlandı. Netflix Türkiye’nin birçok video yayınladığı, reklamlarla desteklediği ve Göbeklitepe gibi kültürümüzü yansıtan konusu ile Atiye oldukça merak edildi. Öyle ki yayınlanması için izleyiciler saatleri saydı. Yayınlanmasının ardından da sosyal medyada günlerce en çok konuşulanlar arasında yer aldı Atiye.

Sosyal medyadan tutun da forum ve bloglara kadar her yerde diziyi izleyenler ikiye bölündü. Bir grup Atiye’yi öve öve bitiremezken diğer tarafsa Çağatay Ulusoy’un başrolde olduğu Hakan Muhafız (The Protector) dizisi ile olan benzerliklerini konuştu. Tüm olumlu ve olumsuz eleştiriler bir yana gelin bir de biz tartışalım Atiye dizisini.

Atiye (The Gift) Dizisi İnceleme

Dizinin en önemli cümlesi ile başlayalım incelememize Şems-i Tebrizi’den..

Nereden biliyorsun hayatının altının üstünden daha iyi olmadığını?

Son zamanlarda televizyon ekranlarında yayınlanan ve yükselişe geçen online dizilere de şöyle bir bakınca uzun zamandır yapılan en başarılı işlerden biri diyebiliriz Atiye için. Gereksiz karmaşasız, her karaktere farklı bir hikaye sunan yerinde dram, yerinde aşk öğeleri ve Göbeklitepe’nin merkeze alınması ile başarısını da ikiye katlıyor. Böylesine mistik ve Türk öğelerinin başarıyla harmanlandığı Atiye’nin bölüm süresi de 40-50 dakika aralığında. Her bölümde derinleşen konusu, merak uyandırması, bu toprakların öyküsünü doğru şekilde anlatması ile biz oldukça sevdik doğrusu. Ancak elbette diziye dair olumsuz eleştirilerimiz de yok değil. Ancak biz önce olumlu olanlarla başlamak istiyoruz.

Bu toprakların hikayesini uluslararası bir platformda anlatmak çok doğru bir hamleydi bizce. Yayınlanmasına son bir hafta kala yayınladıkları fragmanına kadar öncesinde diziye dair hiçbir bilginin olmaması son anda yükseltilmesi ile dizi daha da merak konusu haline geldi. İzlerken biz bu kadar başarılı bir hikaye olabileceğini tahmin edememiştik. Bir önceki Hakan Muhafız dizisinin özellikle ikinci sezonu göz önünde bulundurulunca.. Tarihimizin zenginliklerinin anlatıldığı ve bugün bile hala gizemini koruyan Göbeklitepe ile bağlantıyı Sirius yıldızı, Şahmeran gibi Türk mitolojisine ait öğeler üzerinden kurulması bizi en çok etkileyen öğelerden biri. Ve tabi dizide doğu esintileri ile harmanlanan dizi müzikleri. Türk esintileri ile Türk elinden çıkmış bu güzel müzikleri de sizler için derleyeceğiz.  

Dizide bir başka güzel öğe de zamanın biz illüzyon olabileceği, geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki bağlantı, zamanın iç içe oluşunun vurgulanması. Bu öğe de 2. sezonunda göreceğimiz en önemli unsurlardan biri de aynı zamanda.

>> You Dizisi | 2.Sezon İncelemesi: İşler Kızışıyor<<

Gelelim Olumsuz Eleştirilere..

**Şimdiden uyaralım, yazının buradan sonrası süpriz bozan- spoiler içerebilir..

Atiye karakterine gelirsek, bu karakter üzerinden şekillenen dizide Atiye başına buyruk, zengin bir aile kızı ancak yine de kardeşi Cansu’ya nazaran daha olgun. Özgürlüğüne düşkün bir ressam olan Atiye’nin sokakta yaşlı bir kadının ona sürekli baktığını fark etmesi ile gizem başlıyor. Gün geçtikçe çözülmeye başlayan ve bir yenisini doğuran gizemler diziyi daha dikkat çekici hale getiriyor. İlk 5 bölüme kadar dizi o kadar güzel ilerliyor ki demek ki biz de böyle şeyler yapabiliyormuşuz dedirtiyor insana. Ama sonra hızlı bir düşüşe geçiyor dizi. Bir anda Türk dizi klişelerine bağlıyor. Atiye günlerce beraber kaldığı Erhan’la bir anda yakınlaşıyor. Cansu Erhan’ın abisi çıkıyor. İşte o an ‘Hele bir de biri diğerinin akrabası çıkmasın.’ diyorsunuz.

Cansunun ölümünde de ne bir olay yeri inceleme ne bir parmak izi ne bir otopsi. Üstünkörü bir şekilde cesedin yanında bulunan yüzük ile Atiye’nin peşine düşüyorlar ardından annesi polise ihbar ediyor, bir anda deli yağmurlar yağıyor, yıldırımlar düşüyor. Keşke olmasaydı dediğimiz sahneler bunlar. Gizem öğeleri bunlar evet ama daha başka şekilde aktarılabilirdi doğrusu. Neyse ki son bölümü de izleyince Cansu’nun sebepsiz yere ölmediğini anlıyoruz ve hikaye tek bölümde toparlanıyor. Hatta ardında yeni gizemler bırakıp 2. Sezon için merak uyandırarak gizem kapılarını aralıyor. Zamanın Tam olmaz olsun derken gönül rahatlığıyla bitiriyoruz diziyi.

You Dizisi | 2.Sezon İncelemesi: İşler Kızışıyor

Atiye(The Gift) Konusu, Oyuncuları Hakkında

Atiye Netflix ‘te Yayınlandı! İşte Sosyal Medyadan Gelen İlk Tepkiler..

  • Yazıyı Beğendin mi?  6

Benzer Yazılar