İtalya’da Bulunan Vampir Çocuk Mezarı - Yorum Güncel

İtalya’da Bulunan Vampir Çocuk Mezarı

İtalya’da vampir
çocuk mezarı mı bulundu?’ soruları Google’da sıkça aranıyor.
Bulunan vampir çocuk
mezarı gerçek mi? Vampir çocuk mezarının
altında yatan sır ne? Gibi soruların yanıtlarını yorumguncel.com’da
bulabilirsiniz.

İtalya’da Bulunan Vampir Çocuk Mezarı

İtalya’da bulunan vampir çocuk mezarı bulundu. 1600 yıllık olan bu mezarın arkeolojik kazıların son yıllarda yapılan en önemli arkeolojik fosil olduğu iddia ediliyor. İtalya’nın Umbria bölgesinde yapılan kazı çalışmalarında en az 1600 yıllık olduğu düşünülüyor. İskeletinin hala sağlam olduğu görülen vampir çocuk fosilinin ağız kısmında bir taş bulunuyordu.

Arkeologlar fosilin ağzında bulunan taşı ‘O zamanlarda vampir olduklarını düşündükleri insanlar ağız kısımlarına taş tıkılarak diri diri gömülüyordu.’ Şeklinde yorumluyorlar. Bulunan çocuk fosilinin de bu ritüelin bir örneği olduğu düşünülüyor. Vampir oldukları düşünüldüğü için belirli bir ritüel ile öldürülen insanların yeniden hayata dönmelerine engel olmaları da gerekiyordu. Bu sebeple öldürülen kişilerin ağızlarına büyük taşlar sıkıştırılmış.

Vampir Çocuk Mezarı Gerçek Mi?

Arkeologlar 1600 yıl öncesinin İtalya’sına baktıklarında o yüzyılda İtalya’nın sıtma salgını ile çalkalandığını söylüyor. O yüzyıllarda tanımlanamayan ve tedavisi olmayan bu hastalıktan en çok korunmasız olan çocuk ve bebeklerin etkilendiği biliniyor. Tahminler üzerine yapılan araştırmaların sonucunda vampir çocuk fosilinin tıpkı tahmin edildiği gibi sıtma hastalığına yakalandığı görülüyor. O dönemde sıtma hastalığının bir belirtisi olan yamuk diş görülen bebek ve çocuklar bu ritüele göre diri diri öldürülerek gömülüyorlardı. Gömülürken yan yatırılarak gömülmeleri de ritüellerinin bir parçası. Bu sebeple çalışmaların sonucunda bulunan çocuk fosiline ‘vampir çocuk’ ismi verildi. Aynı zamanda ağız kısmında bulunan taşın sonradan oraya girmiş olma ihtimalini de ortadan kaldırıyor.

Mezarı Yanında Bulunan Bebek Mezarlarının Gizemi

Yerli halkın Lugnano’nun Vampiri olarak adlandırdığı vampir çocuk fosilinin olduğu mezarlıkta bulunan diğer iskeletlerinde yaşı en fazla 3 yaşında olabilecek fosillere rastlandı. Ölümcül sıtma hastalığı nedeniyle öldürülen çocuk ve bebeklerin bulunduğu mezarlık 5.yy olarak tarihlenen Na Nekropoli dei Bambini (Bebek Mezarlı) de bulundu.

Cadı ve Büyücülerin Vampir Çocuk Mezarı ile İlişkisi

O dönemde vampir olduğu için diri diri öldürülen insanlar için düzenlenen bu ritüeli yerel halk cadı olarak tanımladıkları kişiler ile yapıyordu. Geri dönmemeleri ve yaşayanlara da vampirliği bulaştırmamaları için bir dizi önlem alınarak gömülüyorlardı. Daha önce de yine İtalya’da vampir çocuğa benzer bir ritüelle gömülen bir başka fosilde Venedik’te bulunmuştu. Arkeologlar bu kazıların sonucunda kalbe saplanmış bıçak, kuzgun, kurbağa, kurban edildiği düşünülen köpek vb şeylerle gömülen cesetlere de rastlamıştı. Genellikle bu obje ve kurban edilen canlılar büyü ve cadılık ile ilişkilendiriliyordu.

Bir arkeolog’ Romalıların bununla çok ilgili olduklarını biliyoruz ve kötülüğün ortaya çıkmaması için cadıları kullanıyorlardı.’diyor.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.