Jamaika Hanı (Jamaica Inn) Film | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Jamaika Hanı filmi, konusu, oyuncuları, yorum, ekşi, imdb, Trt 2, film konusu, 1939, Alfred Hitchcock, izle, 2014, cast, review gibi aramalarınız için yorumguncel.com’u ziyaret edebilirsiniz.

07.06.2021
Jamaika Hanı (Jamaica Inn) Film | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Jamaika Hanı filmi, konusu, oyuncuları, yorum, ekşi, imdb, Trt 2, film konusu, 1939, Alfred Hitchcock, izle, 2014, cast, review gibi aramalarınız için yorumguncel.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Film Hakkında

Daphne du Maurier’in 1936’da yazdığı ve aynı adlı romanından uyarlanan Alfred Hitchcock’un yönettiği 1939 İngiliz macera gerilim filmidir. Hitchcock’un Du Maurier’in kiatplarından uyarladığı üç eserin ilkidir. Ayrıca bu film Hitchcock’un Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmadan önce Birleşik Krallık’ta yaptığı son filmdir. Filmin başrollerinde Charles Laughton, Leslie Banks, Maureen O’Hara gibi İngiliz oyuncular yer almaktadır. Filmi kitaptan senaryoya ise Sidney Gilliat ve Joan Harrison birlikte uyarlamıştır.

Alfred Hitchcook’un Hollywood’da şöhret dolu bir yola adım atmadan önceki İngiltere dönemini sonlandıran film toplamda 1 saat 48 dakikadan oluşuyor. Film izleyenlerinden 6,3 imdb puanı almıştır. Film ayrıca, 1820’da İngiltere’deki Cornwall bölgesindeki gerçekte de var olan “Jamaica Inn” (Jamaica Hanı) adlı bir pubda geçen bir dönem filmidir. Hitchcock bu filmden sonra du Maurier’in iki eserinin daha sinema uyarlamasını (Rebecca ve Kuşlar) yönetti.

Jamaika Hanı Filmi Konusu

1800’lerin İngiltere’sinde, İrlandalı öksüz güzel Mary, teyzesi ve amcasının yanına sığınır. Patience Teyze ve Joss Amca, Cornwell’deki Jamaica Hanı’nın sahipleridir. Genç kız, yeni evi olan hanın, gemileri fener oyunlarıyla gece karaya vurdurtarak yağmalayan bir grup acımasız korsana da yataklık ettiğini öğrenir. Korsanların başını çeken Sör Humphrey Pengallon’un pek de dengeli olmayan mizacı düşünüldüğünde, Mary’nin hayatı için endişelenmesi için oldukça fazla sebebi vardır artık.

Jamaika Hanı Filmi Oyuncuları

Filmin başrollerinde Charles Laughton, Leslie Banks, Maureen O’Hara gibi İngiliz oyuncular yer almaktadır.

Karakterleri

Charles Laughton – Sir Humphrey Pengallan
Horace Hodges – Chadwick – Sir Humphrey’s Butler
Hay Petrie – Sam – Sir Humphrey’s Groom
Frederick Piper – Davis – Sir Humphrey’s Agent
Herbert Lomas – Dowland – Sir Humphrey’s Tenant
Clare Greet – Granny Tremarney – Sir Humphrey’s Tenant
William Devlin – Burdkin – Sir Humphrey’s Tenant
Jeanne De Casalis – Sir Humphrey’s Friend (as Jeanne de Casalis)
Mabel Terry-Lewis – Lady Beston – Sir Humphrey’s Friend
A. Bromley Davenport – Ringwood – Sir Humphrey’s Friend (as Bromley Davenport)
George Curzon – Captain Murray – Sir Humphrey’s Friend
Basil Radford – Lord George – Sir Humphrey’s Friend
Leslie Banks – Joss Merlyn
Marie Ney – Patience Merlyn
Maureen O’Hara – Mary Yellan
Emlyn Williams – Harry the Peddler

Fragman

Jamaika Hanı Filmi Yorumları

hitchcock’ın pek bilinmeyen filmlerinden birisi. bir rear window, birds felan olmasa da ustanın bütün filmleri iyidir aslında. 1939 yılı yapımı, o yılların filmlerinde aslında eleştiri çok yapası gelmiyor insanın. iyidir, iyi izleyin.

  • vizit

alfred hitchcock filmi. aynı zamanda askerlik dönüşü (film izlemeye verilen uzun bir aradan sonra) izlediğim ilk filmdi.

  • fulcanelli
    

Wasabi Filmi | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Büyük Gelen Palto Film | Konusu | Oyuncuları |

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.