Japonya’nın ve Dünya’nın kaderini değiştiren faşist lider: Hideki Tojo Kimdir?

07.12.2019
327
Japonya’nın ve Dünya’nın kaderini değiştiren faşist lider: Hideki Tojo Kimdir?

Hideki Tojo Kimdir? 2.Dünya Savaşı’nda Japonya’nın yeri, Japonya Tarihi, Japonya başkanı Hideki Tojo’nun işlediği suçlar, Japonya’nın Mançurya’yı işgali, Japonya ve Pearl Harbor saldırısı, Midway savaşı, 2.Dünya Savaşı gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan ulaşabilirsiniz.

2.Dünya Savaşı öncesi Japonya

2.Dünya Savaşı’na kadar batı dünyası ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından hor görülen, gücüne inanılmayan, geri plana atılan Japonya, 2.Dünya Savaşı’nda o kadar büyük tahribatlar yaratan adımlar attı ki Dünya tarihinin en çok acı çektiren ve en büyük acıları yaşayan milleti olarak tarihte yerini aldı. Bugün ekonomik ve teknolojik gücüne herkesin saygı duyduğu Japonya, 2.Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren bir rol oynadı. Pearl Harbor’a yaptığı büyük saldırı ile Amerika’ya büyük zarar veren savaşa girmeye niyetli olmayan Sam Amca’yı adeta savaşın içine çeken Japonya, Çin’in Mançurya topraklarında büyük acılara da sebep olmuştu. Tüm bunlar olurken, Japonya’da atılan her adımın altında hep o isim çıkıyordu. O isim Hideki Tojo idi.

Japonların batılılık kompleksi

Hideki Tojo, Japonya’da 2. Dünya Savaşı öncesi, bilgili bir asker, Dünya’yı tanıyan, siyasete uzak olmayan Japon halkının batının gözündeki yerini bilen yetkin bir adamdı. Japonların 1800’lü yıllardan beri Dünya’nın önemli bir milleti olduğunu kanıtlama mücadelesinin farkında olan Tojo, 2.Dünya Savaşı öncesi, Japonya’nın ihtiyacı olan kaynaklara erişmesi için yapması gereken şeyler olduğunu düşünüyordu. Ancak Japonya bulunduğu coğrafya’da yalnız değildi. Doğusunda yer alan Amerika Birleşik Devletleri Pasifik’te hep ağır basan güçtü. Tojo, Japonya’nın da bir planı olması gerektiğini düşünüyordu. Bu düşüncesini 1930’lu yıllarda kariyerinde attığı hızlı adımlarla uygulama imkanı bulacağı Başbakanlık mertebesine ulaşana kadar geliştirmeyi sürdürdü. Tojo geleceğin en büyük katillerinden biri, Japonya’nın utanç tarihi olarak alınacak soykırımlar ve 2.Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirecek büyük adımların baş sorumlusu olarak anılacaktı.

Hideki Tojo ’nun kariyerinde hızlı yükselişi

1933’te Tümgeneral olan Hideki Tojo, kariyer basamaklarını çok hızlı tırmanarak, 1937’de Korgeneral, 1938’de Savaş Bakan Yardımcısı, 1940’ta savaş bakanlığına 1941’de ise Başbakanlığa kadar hızlı bir kariyer elde etti. Tojo bu kısa sürede elde edilen başarısını Dünya’da artan savaş iklimi ve Doğu Asya’da ilişkileri bozulan ülkesinin yayılmacı politikasını şiddetle savunup taraftar toplaması ile başardı. Mançurya’da 1937’de Korgeneral olarak Japon ordusunda görev alan Tojo, Japon ordusunun Çinlilere karşı uyguladığı sert ve işkence yöntemlerinin de emrini veren adamdı. Mançurya’yı Japon toprağı yaparak bölgedeki enerji kaynaklarını ülkesinin ayaklarına sermek isteyen Tojo, bu yolda yaklaşık 8 milyon insanın katledilmesi ile sonlanan Mançurya işgalini destekleyen en önde gelen isimlerden oldu.

1940’larda batı gazetelerinde yer alan Hitler, Mussolini ve Tojo tasvirleri

Japonya’nın Üçlü Pakta katılması

Başbakanlık görevine başladığın 2.Dünya Savaşı başlamıştı ve Japonya’nında kartların yeniden karıldığı bu dönemde bir pozisyon alması gerektiği kanaatindeydi. Savaş Bakanı görevini sürdürürken, Almanya ve İtalya ile üçlü pakta imza atan Tojo, bu idealini de gerçekleştirmiş, ülkesinin gücünü global savaşta kanıtlayacağına emindi. Batının yüzünü döndüğü Japonlara, Hitler ve Mussolini el uzatmıştı. Tam da bu noktada Hideki Tojo, daha büyük bir hamle yapması gerektiğinin farkındaydı. O büyük adım ise Amerika’yı büyük bir yıkıma uğratacak olan Pearl Harbor’a saldırma planı olacaktı. Pasifik’te belli bir etki alanına sahip olan Japonya, Amerika tarafından sürekli tehidt ediliyor ve hareketleri gözetleniyordu. ABD’de seçim süreci olması nedeniyle Roosevelt, Japonya ile ilgili problemleri iç siyasette sürekli kullanıyor ve Japonya’ya notalar veriyordu. Dünya Savaşı’nda istediklerinden daha fazlasına hakim olacağını düşünen Tojo ve hükümeti ABD’ye saldırı planını masaya koymaktan çekinmedi. Ülkede bir çok kişinin karşı çıktığı bu saldırı planı hem ülkesinin kaderini değiştirecek hem de 2.Dünya Savaşı’nın sonucu tersi yönünde değiştirecekti.

Japonların Pearl Harbor saldırısı ve Sam Amca’nın savaşa katılması

7 Aralık 1941’te Amerikan Donanmasına sürpriz bir saldırı gerçekleştirme emri alan Japon hava kuvvetleri, Amerikalıların ruhunun bile duymadığı saldırı için hazırdı. Tojo hükümeti saldırı emri vermişti. Hawaii’de bulunan üs, casuslar tarafından defalarca fotoğraflanmış ve keşif görselleri Japon istihbaratı ile paylaşılmıştı. Japonlar nereyi nasıl vuracaklarını çok iyi biliyorlardı. Tek endişe acaba Ameirkalılar bu saldırıdan bir şekilde haberdar olup sürpriz bir karşılık verir miydi? Öyle olmadı. 7 Aralık 1941’de 180’den fazla uçak Pearl Harbor’u 2 saatliğine cehenneme çeviren bombardımana başladı. Amerika tarihinin en çaresiz kaldığı savaşlarından biri olan bu saldırıda Amerika muazzam ölçüde yara almıştı. Tojo, bu hamle ile Japonların gücünü Dünya’ya gösterdiğini düşünüyordu. Faşist ve militarist fikirleri ile tanınan Tojo bu herkattan hemen sonra Midway saldırısını planladı. Durmaya niyeti olmayan başbakan, Midway’de ABD’yi tamamen kolsuz kanatsız bırakmak istiyordu. Midway Muharebesini dramatik bir biçimde kaybeden Japonya kendini hem savaşta gerilemiş hem de 2.Dünya Savaşı’nın cephesini daha geniş bir noktaya taşımış bir halde bulmuştur.

Hideki Tojo ’nun çöküşü yükselişi kadar hızlı olur

1944 yılında cephelerden gelen kötü haberler sonrası hem başbakan hem savaş bakanı olan Hideki Tojo istifa etmiştir. Tojo’nun istifasından kısa süre sonra Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombaları sonrası Japonya teslim olmuştur.  945 yılında Amerikan polisi Hidoki Tojo’nun evine kuşattığı sırada Tojo intihara teşebbüs etmiş, ancak kurtarılmıştır. Ardından ikinci dünya savaşı sonrası kurulan askeri ceza mahkemesi savaş suçlusu olarak yargılanmıştır. Hakkında onlarca suçlama bulunan Tojo, sebepsiz yere Çin’e saldırmak, Fransa, İngiltere, Amerika ve Hollanda’ya savaş açmak, başbakanlığı döneminde Japıon hükümeti tarafından verilen emirlerle hüküm sürdüğü bölgelerde 8 milyon insanın ölümüne sebep olmak suçlarından idama mahkum edilmiştir.

Hideki Tojo idamı

Ölmeden önce Tojo, Japon halkından düşürdüğü durumlar nedeniyle özür dilemiş, Amerika’dan perişan haldeki ülkesi için merhamet dilemiş ve öldürülen insanlar için de pişman olduğunu beyan etmişti. Hideki Tojo, hırsı ve faşistçe idealleri nedeniyle en az Hitler kadar insanlık suçu işlemiş bir devlet adamı olarak tarihe geçmiş ancak Hitler kadar adı anılmamıştır. 23 Aralık 1948’te Sugamo Hapishanesi’ne idam edilmiştir.

2. Dünya Savaşı ile ilgili Nazi Almanyası’nın neden başarılı olduğunu okumak için TIKLAYIN!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR