Kanatlı At Pegasus’un diyarı: Tlos Antik Kenti

Kanatlı At Pegasus’un diyarı: Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti nerededir? Sorusu arama motorlarında aranıyor. Tlos Antik kenti hangi şehirdedir? Tlos Antik Kenti’ne nasıl gidlir? Tlos Antik Kenti’nin ziyaret saatleri kaç? Tlos Antik kenti giriş ücreti ne kadar? Tlos antik kenti tarihi aramalarınıza yorumgüncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Tlos Antik kenti nerededir?

Tlos Antik Kenti, Muğla’nın Seydikemer ilçesi’ne bağlı Yaka Mahallesi’nde yer alır. UNESCO Dünya geçici listesinde yer alan antik kent Tlos, Millattan önce Hitit yazıtlarında Dlawa, Likya yazırlarında ise Tlawa olarak kayda geçen ve hakkında çokça kez bahsedilen önemli bir kenttir. Kentin girişince bulunan Akropol ve doğaya hakim konumda bulunan konumu itibari ile güzelliğinden her dönem bahsettirmiştir. Tlos’un adı Tramilus ve Praksidike’nin 4 oğlundan biri olan Tloos’tan gelmekte olduğu düşünülmektedir.

Tlos Antik Kenti, Xhanthos Vadisi olarak bilinen Likya toprakları içerisinde yer alır. Bölgenin en büyük dağları olan Akdağların Güneybatı eteğinde, üç yanı sarp kayalıklarla çevrili bir yerde kurulmuş olan kentin tarihi 11 bin yıl geriye gitmektedir.

Anadolu’nun tek Kronos tapınağı Tlos’ta

Tlos Antik Kenti’nde bulunan Kronos Tapınağı, Tlos’un kent olarak dönemin önemli kentlerinden biri olduğunu göstermektedir. Tanrıların tanrısı olarak bilinen Kronos’un adına Anadolu toprakları içerisinde herhangi bir kentte tapınağının bulunmaması da Tlos’u önemli kılan bir diğer özelliğidir.

Antik kente birçok yerde Pegasus kabartması yer alır

Pegasus’un kenti: Tlos

Tlos Antik Kenti’nde kanatlı at Pegasus ile kahramanı Bellerophontes’in yaşadığı kent olarak zaten ayrıca bir mite ev sahipliği yapmaktadır. Kentte yer alan mimari eserlerde Bellerophontes ve Pegasus’un 3 başlı canavar olarak bilinen Chimera’yı yendiğine dair kabartmalar yer almaktadır. Kentte bulunan Nekropollerde de buna benzer kabartmalara rastlanabiliyor.

Kentin tiyatrosu halen ayaktadır

Tlos Antik Kenti’nde bulunan yapılar

Antik kent Tlos’ta yer alan yapılar arasında stadyum, tiyatro, büyük ve küçük hamamlar ile birlikte Nekropol önemli yer tutan eserlerdir. Ayrıca kilise kalıntıları ve halen sağlam bulunan Agora kalıntıları da bulunmaktadır. Likya’nın spor kenti olarak bilinen Tlos’un stadyumu da görülmeye değer eserleri arasında yer alır. Tiyatrosu sağlam durumdadır. Roma dönemi surları da görünür. Osmanlı döneminde ticaret yolu üzerinde bulunan Tlos, Osmanlı döneminden de eserler barındırır.  Akropolü de görülmeye değer enstantaneler sunar. Tlos Antik Kenti’nin komşuları Pinara, Xhantos, Kadyanda, Telmessos ve Patara kentleri ile komşudur.

Tlos Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Muğla’nın Fethiye ilçesinden 42 kilometre uzaklıkta bulunan Tlos Antik Kenti, Fethiye-Tlos Ören Yeri arası 36 km ve özel araçla gitmeniz 40 dakika sürüyor. Önce Seydikemer’e oradan da Düğer Köyü’ne varmadan sola dönerek gitmeniz gerekiyor. Tlos tabelalarını takip edin.

Tlos Antik Kenti ziyaret saatleri kaç?

Tlos Antik Kenti’ne Nisan ve Ekim aylarında 20.00’ye kadar açık olan kent, Kış aylarında 17.00’ye kadar açıktır.

Tlos Antik Kenti giriş ücreti ne kadar?

Giriş ücreti 7 TL’dir.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.