Keşfedilmeyi bekleyen kent: Harius Antik Kenti

Keşfedilmeyi bekleyen kent: Harius Antik Kenti

Harius Antik Kenti nerededir? Hairus Antik Kenti Hangi şehirdedir? Antik Kentin Tarihi, Hairus Antik Kenti’ne nasıl gidilir? Antik kente giriş ücreti ne kadar? Harius Harabeleri’ Gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Harius Antik Kenti hakkında

Harius Antik Kenti, Antalya’nın Serik ilçesine 60 km mesafede Gebiz Beldesine 12 km uzaklıkta bulunan Yumaklar Köyü’nde yer alır. Antik kentin dikkat çeken harabeleri kenti önemli bir yere konumlandırmaktadır. Yüksekte yapılmış bir kent olması nedeniyle Antalya’da bulunan diğer pek çok önemli savunma kentlerinden biri olan Harius, manzarası ile de ziyaretçilerini büyüler.

Antalya’nın Serik ilçesinin tarihi hakkında ilginç bilgiler veren Harius Antik Kenti, geçmişte bu bölgenin savunma alanında önemli bir yer olduğunu göstermektedir. Bugünkü Serik ilçesine 60 kilometre mesafede bulunan kent, Harabeleri ile ilgi çeker. Sillyon Antik Kenti’ne yakınlığı ile de bilinen bu bölgede iki kentin o dönemde ciddi bir iletişim ve ticaret ilişkisi içerisinde olduğunu gösterir.

Dağ turizmi için ideal kent Harius

Harius Antik Kenti’nde şimdiye kadar çok ciddi bir çalışma bulunmamaktadır. Ancak kentteki mezar yapıları oldukça ilgi çekicidir. Antik kalıntıların çok fazla gün yüzünde görünmediği Harius Antik Kenti’nde yabancı araştırmacıların sık sık burayı ziyaret ettiğini görebilirsiniz. Aynı zamanda antik kent, Dağ turizmi içinde ideal bir sahadadır. Bir çok ziyaretçi Harius Antik Kenti’ni dağcılara sunduğu eşsiz manzara nedeniyle ziyaret eder.

Antalya Serik’te bulunan antik kentler

Antalya’nın Serik ilçesi adeta medeniyetlerin beşiği gibidir. Antik Dünya’da çok önemli bir bölge olan Serik’te bir çok Antik Kent ve eser bulunmaktadır. Kuşkusuz Harius’da bunlardan birisidir. Daha detaylı bir çalışma yapılması da bunu kanıtlayacaktır. Serik’te Sillyon Antik Kenti, Aspendos Antik kenti, Hoşgörü Bahçesi, Pednelisson Antik Kenti, Tarihi Aspendos Köprüsü, Gökçepınar Antik Yerleşimi, Aspendos Antik Tiyatrosu ilgi çeken diğer tarihi alanlar olarak sayılabilir.

Harius Antik Kenti ziyaret saatleri kaçtır?

Harius Antik Kentinin çevresinde herhangi bir tesis bulunmaması nedeniye hrhangi bir ziyaret saati de bulunmamaktadır.

Harius Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan Harius Antik Kenti’ne Serik ilçesine bağlı Gebiz Beldesine ulaştıktan sonra Yumaklar Köyü’ne geçerek ulaşabilirsiniz.

Harius Antik Kenti’ne giriş ücreti ne kadar?

Harius Antik Kenti’ne giriş ücreti bulunmamaktadır.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.