Konya’nın peri bacaları : Kilistra Antik Kenti - Yorum Güncel

Konya’nın peri bacaları : Kilistra Antik Kenti

13.11.2019
Konya’nın peri bacaları : Kilistra Antik Kenti

Kilistra Antik Kenti nerededir? Sorusu sıkça aranıyor. Kilistra Antik Kenti’ne nasıl gidilir? Kilistra Antik kenti hangi şehirde? Konya’nın peri bacaları Kilistra neresidir?Antik Kent hakkında kısa bilgi, Kilistra Antik kentiyle Konya arası kaç kilometre, Kilistra Antik kentinin tarihi gibi aramalarınıza Yorumguncel.com’dan ulaşabilirsiniz.

Kilistra Antik Kentin Konya’dan  45 kilometre uzaklıkta bulunur. Meram ilçesi Hatunsaray beldesi sınırları içerisinde yer alan antik kent, Hristiyanlığın ilk merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Konya’nın Kapadokyası veya Konya’nın peribacaları olarak da bilinen antik kent, meşhur kral yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu bakımdan bir dönem önemli bir kent olarak dikkati çeker.

Kilistra Antik Kenti, Roma İmparatorluğu ve Helenistik döneminde ciddi bir nüfus yoğunluğuna sahip olmuştur. Milattan sonra 6. Yüzyıl ila 13. Yüzyıl arasında Hristiyanlık açısında bir merkez haline gelen kent, dini açıdan da önemli bir yer haline gelmiştir.  Azizler Pavlus ve Barbana’nın da dini yaymak için kaçmak zorunda kaldığı ve Kilistra’da yaşadığı bilinmektedir. İkonia’dan kaçan iki azizin burada hoş karşılandığı ve hatta Hristiyanlığı da kısa sürede benimsediği aktarılmıştır. Roma İmparatorluğu’nun Hristiyanlığı kabul etmesi ile birlikte Kilistra Antik Kenti büyük öneme sahip olmuştur.

Kilistra Antik Kenti’nin ismini mezar taşlarında ve kentin belli noktalarında Kilistra yazılarına rastlanması nedeniyle aldığı bilinmektedir. Ancak günümüze kadar Kilistra’nın en anlama geldiği hala çözülememiştir.

Kilistra Antik Kenti’nde bulunan yapılar

Kilistra Antik Kenti, mimari açıdan da zengin eserlere sahiptir. Kiliseler, şapeller, manastırlar, gözcü kuleleri, sığınaklar, antik yollar ile dikkat çeke kent, oyma yapıları ile de Nevşehir’de bulunan Kapadokya’ya benzerliği bulunmaktadır. İnanç turizmi açısından günümüzde değerlenen kent, bugünkü modern yerleşim yerlerine uzak olması nedeniyle iyi korunmuştur.

Kilistra Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Kilistra Antik Kenti, Konya şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Konya-Hatunsaray karayolu üzerinde 15 kilometrelik Gökyurt Asfalt yolu bulunur. Bu yol Kilistra’ya sizi ulaştıracaktır. Ayrıca Konya şehir merkezinde bulunan otogardan da bölgeye doğrudan araçlar bulunmaktadır.

Kilistra Antik Kenti’nin ziyaret saatleri kaç?

Kilistra’ya ziyaret saatleri kış döneminde 09.00-17.00, yaz döneminde ise 08.30-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.