Kripto Para Nedir? Neden Kullanılır?

19.11.2023
Kripto Para Nedir? Neden Kullanılır?

Kripto para en basit şekliyle dijital ya da sanal para birimi olarak tanımlanabilir. Kripto para birimlerinin güvenliği kriptografi kullanılarak sağlanır. Kripto para birimlerinin temel özelliği, işlem yapma ve değer aktarma aşamasında merkezi bir otoriteye gereksinim duymayan dijital varlıklar olmalarıdır. Dijital ortamda kripto para birimleri şifreli ve güvenli bir şekilde transfer edilebilirler. Ayrıca aracı ya da merkezi otorite olmadan yani doğrudan kullanıcılar arasında olmak üzere kripto para birimleriyle işlem yapmak mümkündür.

Bitcoin ve pek çok altcoinden oluşan kripto para piyasaları pek çok farklı unsur barındırır. Fiyat dalgalanmalarının görülebildiği kripto para piyasaları, coin haberleri ve son dakika gelişmelerini yakından izlemeyi gerektirir. Siz de Shiba haberleri ve Ripple haberleri başta olmak üzere kripto para piyasalarıyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmek için Kriptopat’ı ziyaret edebilirsiniz.

Kriptopat üzerinden kripto para piyasasındaki en önemli unsurlar olarak kabul edilen blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri hakkında güncel, doğru ve objektif bilgilere erişebilirsiniz.

Ripple Nedir? Nasıl Çalışır?

Merkezi olmayan ve bu nedenle tek bir varlık tarafından yönetilmeyen pek çok kripto para biriminden farklı olarak XRP, Ripple isimli bir şirket tarafından kontrol edilir. Kendisini SWIFT sisteminin güncellenmiş bir versiyonu olarak konumlandıran Ripple halihazırda bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır.

Ripple ağı ve kripto para birimi 2012 yılında piyasaya sürülmüştür. XRP, merkezi olmayan bir topluluk tarafından yönetilmemesi ve tek bir şirkete ait olması bakımından diğer kripto para birimlerinden farklıdır. Ayrıca kendisini geleneksel para birimlerine bir alternatif olarak konumlandırmaz. Bunun yerine, XRP, Bitcoin gibi kripto para birimlerinden euro veya diğer fiat para birimlerine kadar herhangi bir değer birimi arasında küresel ticarete izin vermek için bir tür aracı para birimi olmayı amaçlar. 

Ripple bankalar ve finans kurumlarıyla yakın bir işbirliği içerisindedir. Ripple’ın temel amacı; mümkün olduğunca çok sayıda işlemin aynı anda ve mümkün olduğunca hızlı gerçekleşmesine izin veren bir ağ oluşturmak şeklinde tanımlanabilir. Teknolojiyle ilgilenen büyük bankalar, havale hizmetleri ve ödeme sağlayıcıları gibi şirketleri çekmeyi hedeflediği söylenebilir. Bu doğrultuda, Ripple’ın Bitcoin ya da Ethereum gibi diğer kripto para birimlerinden çok SWIFT gibi yerleşik finansal altyapı hizmetlerine rakip olduğu söylenebilir.

Ripple teknoloji departmanında da diğer kripto birimlerine göre farklı olan yanlarıyla dikkat çeker. Öncelikle Ripple ağı blockchain üzerinde çalışmaz. Ayrıca XRP, yeni XRP birimleri oluşturmak ya da doğrulamak için madenciliğe güvenmez. Bunun yerine Ripple ağındaki işlemler, aldıkları ve işledikleri bilgileri ortak bir defterle sürekli olarak karşılaştıran doğrulama sunucuları aracılığıyla yürütülmektedir. Bu sayede daha yüksek işlem hızlarına izin veren Ripple, çok fazla enerji ve bilgi işlem gücü harcamamaktadır.

Ripple’ın doğrulama sunucuları HashTree adı verilen bir mutabakat mekanizması kullanmaktadır. Fikir birliğine tüm verilerin değil, sadece defter verilerinin özetlenmesiyle elde edilen tek bir değeri karşılaştırma yoluyla ulaşılması; Ripple ağıyla bir Proof-of-Work blok zinciri arasındaki temel fark olarak tanımlanabilir. Bu bağımsız doğrulama sunucuları bireyler ya da banka ve kurumlar tarafından çalıştırılmaktadır.

Ripple Nasıl Satın Alınır?

Ripple satın almak için kripto para borsaları üzerinde işlem yapılmalıdır. Ayrıca XRP satın almak için Euro ya da USD gibi para birimleri kullanılır. Ripple yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların, öncelikle Ripple fiyat geçmişine ve güncel döviz kuruna aşina olması önerilir. Satın alımın ardından, bir bankacılık uygulamasına benzer şekilde hareket eden bir dijital cüzdanda satın alınan Ripple’lar görüntülenebilir. Daha sonra XRP’yi elde tutmak ya da borsa aracılığıyla yeniden satmak tercih edilebilir.

Ripple’ın amacı; sınırlar arasında hızlı, uygun maliyetli ve güvenilir bir şekilde değer transferlerine izin vermek için interneti, blockchain teknolojisini ve XRP para birimini kullanmaktır. Bu anlamda, Ripple öncelikle işletmelere, hükümetlere ve kurumlara çözümler sunmaya yöneliktir. Küresel para transferlerini etkinleştirmek için sınır ötesi ödemeler, dijital varlıklara kaynak sağlamak için kripto likidite ve CBDC hizmetleri, Ripple’ın birincil kullanım alanlarıdır. Bazıları ise XRP’ye hisse senetleri gibi yatırım yapar, para birimini bir kripto borsasında satın alır ve sonra elinde tutar veya satar.

Ripple Xpring ise borç ve türevler için kripto çözümleri gibi uluslararası işlemler dışında XRP kullanım durumlarını gerçekleştirmeye yardımcı olabilecek projelere ve şirketlere yatırım yapmak, bunları geliştirmek, satın almak ve hibeler sağlamak için bir ekosistem girişimi olma özelliğine sahiptir.

Siz de kripto para piyasaları, Bitcoin, altcoinler ve çok daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak, son dakika gelişmelerini hızlı ve doğru bir şekilde takip etmek, edindiğiniz bilgiler doğrultusunda en doğru yatırım kararlarını vermek için Kriptopat’ı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, kripto para piyasalarını daha iyi anlamak ve daha iyi tanımak için Kriptopat tarafından özenle hazırlanan eğitim içeriklerinden faydalanabilirsiniz. Uyarı: Kriptopat, yatırım tavsiyesi vermemektedir. tüm içerikler, okuyucuların bilgi alması ve sektör hakkında gelişmeleri takip etmesi amacıyla paylaşılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

canlı tv izle