Lebedos Antik Kenti : Sönük bir İon diyarı - Yorum Güncel

Lebedos Antik Kenti : Sönük bir İon diyarı

14.11.2019
Lebedos Antik Kenti : Sönük bir İon diyarı

Lebedos Antik Kenti : Sönük bir İon diyarı

Lebedos Antik Kenti nerededir? Sorusu sıkça aranıyor. Lebedos Antik Kenti hangi şehirdedir? Lebedos Antik kenti’ne nasıl gidilir? Ziyaret saatleri kaçtır? Giriş ücreti ne kadardır? Lebedos Antik kentinin tarihçesi gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Lebedos Antik Kenti hakkında bilgi

Lebedos Antik Kenti, İzmir’in Seferihisar ilçesinde bulunan bir kenttir. 12 İon kentinden biri olan Lebedos, milattan önce 7. Yüzyılda kurulmuştur. Tarihi öneme sahip olan kent, Seferihisar’ın Ürkmez Beldesi’nde kısık yarımadasında bulunur. İon’un en zayıf kenti olara bilinen Lebedos, Andropmos tarafından kurulduğu bilinmektedir. Kolophon ve Tlos antik kenti ile komşu olan Antik Kent, Horatius tarafından terk edilmiş köy olarak tanımlanmıştır. Sebebi ise Lebedos’un 12 ion kentleri içerisinde çok fazla ilgi görmemesidir. İyon göçü sırasında Hellenlerin eline geçen il ion kenti olması bakımında tarihte önem arz eder. Aynı zaman Lebedos, klasik dönemde kendine ait sikke basmayan tek kent olarak da ön plana çıkmaktadır.

Lebedos Antik Kenti’nde bulunan eserler

Lebedos Antik Kenti’nden günümüze sağlam biçimde kalan tek eserler, kentin denizden gelen saldırılarılara karşı inşa ettiği düşünülen surlarıdır. Onun dışında bölgede çok sayıda çömlek ve bazı parçalar bulunmuştur. İzmir çok fazla bilinmeyen antik kentleri arasında Lebedos’u kesinlikle listenin başına yazabilir. Bulunduğu yer olarak döneminde çok stratejik bir bölge olduğu kesindir. Ancak tehlikeye de açık olan bir kent olması nedeniyle çok İonlular tarafından çok fazla önem verilmediği düşünülmektedir. Özdere-Gümüldür üzerindeki çizgide bulunan kente diğer antik kentler ise Kalros, Nation ve Kolophon Antik kentleridir. Komşusu olan Myus ile birlikte Sönük kalan bu antik kentin kalıntıları ilk kez 2004 yılında bulunmuştur.

Lebedos Antik Kenti ve Dionysos sanatçıları

Millattan Önce 2.yüzyılda Teos, Ephesus ve Myonnesos’tan kovulan sanatçılar Lebedos’a yerleşmiş ve sanatçıların kente büyük katkısı olmuştur. Dionysos sanatçıları olarak bilinen değerli insanlar olduğu bilinmektedir. Üzerine çok kapsamlı bir tarihi çalışma yapılmaması nedeniyle Lebedos keşfedilmeyi bekleyen kentler arasındadır.

Lebedos Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Lebedos, Ürkmez Beldesi’ne bulunan Kısık yarımadası üzerindedir. Özdere-Ürkmez arasında kalan karayolu ile kente rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Lebedos Antik kenti’nin ziyaret saatleri kaçtır?

Lebedos Antik Kenti’nde tesisleşme olmadığı için herhangi bir giriş saati yoktur.

Lebedos Antik Kenti’ne giriş ücreti ne kadar?

Lebedos’a giriş ücreti yoktur.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.