Rastgele Yazı

Mabel Matiz Kimdir? Hayatı – Şarkıları

Mabel Matiz Kimdir? Hayatı – Şarkıları

Son zamanlarında farklı tarz şarkıları ile ön plana çıkan Mabel Matiz kimdir? Mabel Matiz gerçek adı ne? Nereli? Kaç yaşında, boyu, yaşı, şarkıları, konser, adı anlamı, dinle, Ermeni mi? Kürt mü gibi merak ettiğiniz her şey yorumguncel.com’da.

Mabel Matiz Kimdir? | Biyografi

Mabel Matiz, 31 Ağustos 1985 yılında kamyon şoförü baba, ev hanımı bir annenin çocuğu olarak Erdemli, Mersin’de dünyaya geldi. Asıl adı Fatih Karaca‘dır. Ancak sahne adı olarak Mabel Matiz ismini kullanmaktadır. İlkokulu Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulunda, ve lise eğitimini ise Erdemli Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Üniversite eğitimi için İstanbul Üniversitesi diş hekimliği bölümünü tamamlamıştır. 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku eğitimi almış ve 2014 yılında yarıda bırakmıştır. Çocukluk yıllarını Erdemli‘de geçiren Matiz, buranın müzikal olarak kendisini beslediğini söylemiştir.

Babası Kıbrıs Barış Harekatı gazisidir. Babasını 2019 yılında kalp krizi sonucu kaybetmiştir. “Babamı Beklerken” isimli şarkısını babasının anısına yazmıştır. Bu şarkı Maya isimli albümde yer alır. Ayrıca Maya albümü ismini annesinin ismini taşımaktadır.

Kariyeri

Erdemli’de geçirdiği yıllar boyunca müzik anlamında beslendiğini söyleyen Matiz, üniversite yıllarında bunu geliştirerek şan ve gitar dersleri aldı. Kendisinin kaydettiği ilk şarkılarını MySpace isimli sayfada anonim olarak yayınlamaya başladı. Bu şarkılarına ilgi gösteren Engin Akıncı Matiz ile iletişim kurdu ve ilk albüm hazırlıklarına başladılar.

İlk 5 şarkılık albümüne sahne adı olan Mabel Matiz ismini verdi. Şarkılarının tümüne klip çeken Matiz’in şarkı aranjmanlarını Can Güngör ve Cihan Murtezaoğlu düzenledi. Yaşım Çocuk isimli ikinci albümünü ise Yıldız Tilbe e Mete Özgencil katkılarıyla 2013 yılında piyasaya sürdü. 2013 yılında yayınladığı albümümünde Aysel Gürel için hazırlanan Sultan Süleyman adlı şarkısı ile yılın hiti ve en çok indirilen şarkısı oldu.

Matiz aynı yıl GQ Türkiye dergisinde Yılın Müzisyeni ödülüne layık görüldü. 2015 yılında yine Can Güngör prodöktörlüğünde “Gök Nerede” şarkısını yayınladı.

2018 yılında annesinin adını verdiği Maya isimli albümünü yayınladı. Bu albümün sürdü.

Mabel Matiz Adının Anlamı Ne?

Mabel Matiz sahne ismi olarak seçtiği ismini Kumral Ada Mavi Tuna isimli romanda geçen Tuna karakterinin takma adı olan Mabel ve düşkün, çok sarhoş bir kimse anlamında kullanılan Eski Yunanca kökenli kelime olan Matiz isimlerinin birleşiminden oluşmaktadır.

Mabel Matiz Yaşı | Kaç Yaşında?

34

Mabel Matiz Boyu

1,72

Nereli? Ermeni mi? Kürt Mü?

Matiz Mersin Erdemlilidir. Kendisini Türk bir sanatçı olarak tanımlamıştır.

Albümleri

Mabel Matiz (2011)
Yaşım Çocuk (2013)
Gök Nerede (2015)
Maya (2018)

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*