Mark Eliyahu Kimdir? Nereli | Kaç Yaşında? - Yorum Güncel

Mark Eliyahu Kimdir? Nereli | Kaç Yaşında?

Mark Eliyahu kimdir, şarkıları, Cem Adrian, ne çalıyor, kamança, şarkı sözleri, Perdenin Ardındakiler, Fuat Güner, do you remember, dini, instagram, şarkıları, albümleri, babası, Piris Eliyahu gibi aramalarınız için yorumguncel.com’u takip edebilirsiniz.

18.03.2021
Mark Eliyahu Kimdir? Nereli | Kaç Yaşında?

Mark Eliyahu kimdir, şarkıları, Cem Adrian, ne çalıyor, kamança, şarkı sözleri, Perdenin Ardındakiler, Fuat Güner, do you remember, dini, instagram, şarkıları, albümleri, babası, Piris Eliyahu gibi aramalarınız için yorumguncel.com’u takip edebilirsiniz.

Mark Eliyahu Kimdir?

Mark Eliyahu, 1982 yılında Dağıstan, Sovyet Rusya’da dünyaya geldi. 1989 yılında ailesi ile birlikte İsrail’e taşındı. Müzisyen ve besteci Piris Eliyahu’nun oğludur. Müziğe çok küçük yaşta ilgi duymaya başlayan Eliyahu, 4 yaşında keman çalmaya başladı. Lise yıllarında eğitim için Yunanistan’a giden sanatçı, burada kamança ile tanıştı. Ardından kamança çalmayı öğrendi ve Azerbaycan’a giderek Adalet Vezirov’dan ders almıştır.

Kariyeri

Çok küçük yaşlarda müzikle tanışan ve daha 4 yaşında keman çalmaya başlayan sanatçı, lise yıllarında eğitim için gittiği Yunanistan’da müzik aleti olan Kamança (Kamanche) ile tanıştı. 1989’da İsrail’e gelen Eliyahu önceleri 16 yaşlarına kadar klasik müzikle ilgilendi ve keman eğitimi aldı. Bu yaşlarda Türk müziği ve bağlamaya da ilgi duymaya başlayınca lise eğitimini yarıda keserek İrlanda Kökenli Ross Daly’nin yanına, Yunanistan’a giderek kendisinden bu konuda eğitim aldı. Ardından kamança çalmayı öğrenmek için Azerbaycan’a giderek burada Azerbaycan Cumhuriyeti’nin onur sanatçısı Adalet Vezirov’dan dersler aldı.

Kariyerinde uluslararası birçok ödül kazanan Eliyahu, İsrail’in müzik alanında Oscar’ı da olarak kabul edilen 2012’de İsrail Akademisi Müzik Ödülü ‘Ophir’i aldı. Ortadoğu coğrafyasında yaşayan kültürlerin yabancı olmadığı bir müzik alanında üretim yapan Mark, babası ile birlikte ‘The Spirit of the East’, ‘Sands’ gibi birçok esere imza atarak tar, bağlama, kamanca gibi müzik aletlerini çalabilmektedir.

Babası Piris Eliyahu

Babası Piris, usta bir tar sanatçısıdır. Mark henüz 7 yaşındayken ailecek İsraile taşınırlar ve Dağ Yahudileri olarak bilinmektedirler.

Kendisi hakkında 2011’de yönetmen Mira Arad’ın çektiği belgeselde de bahsedildiği gibi Piris, Farsçayı okuyabilmekte ve anlayabilmekte, Azerbaycan Türkçesini rahatlıkla konuşabilmekte ve yaşadığı bölgeden dolayı Rusçayı da günlük hayatta konuşabilmektedir. Kendi anadili İbraniceyi ise dinsel anlamda kullanmaktadır. Sonuç olarak Kafkas kültürü ile harmanlanan Piris’in tarı ustalıkla çalması da kaçınılmaz olacaktır.

150 yıllık müzik aleti olan Kamança çalmada dünyaca üne kavuşan sanatçı Türkiye’de birçok sanatçının şarkılarına eşlik etti. Cem Adrian ile “Kül”, Fuat Güner ile “Nefes Yerine”, Perdenin Ardındakiler grubu ile “Uzaklara Savrulalım” gibi şarkılarına eşlik etmiştir.

Mark Eliyahu Yaşı | Kaç Yaşında?

38

Instagram Hesabı

@mark_eliyahu

Mark Eliyahu Nereli?

Dağıstan

Mark Eliyahu Ne Çalıyor?

Daha çok kamanca çalması ile bilinen Eliyahu, tar ve bağlama gibi müzik aletlerini çalabilmektedir.

Dini

Yahudi

Mark Eliyahu Şarkıları

Humbleness
LSD
Longings
Desert Chill
Caravan
Roads
The Rub Away
Wind
Hame Azad
Greteful
Temptation
The Magnificent Nine
Open Sky
Ballad For The Weeping Sand
Do You Remember
Always Now
Sunshine
Tribe
Gülbahar
Tehran
Drops
Throgh Me
Hope
Coming Back
Endless
Uzaklara Savrulalım (Perdenin Ardındakiler)
Kül (Cem Adrian)
Journey

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.