Metropolis Antik Kenti Tarihi | Nerede | Nasıl Gidilir?

Metropolis Antik Kenti nerede, hakkında bilgi, tarihi, nasıl gidilir, kent harita, nerededir, bulunan yapılar, hangi şehirde, ziyaret saatleri, giriş ücreti gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Metropolis Antik Kenti Tarihi | Nerede | Nasıl Gidilir?

Metropolis Antik Kenti nerede, hakkında bilgi, tarihi, nasıl gidilir, kent harita, nerededir, bulunan yapılar, hangi şehirde, ziyaret saatleri, giriş ücreti gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Metropolis Antik Kenti tarihi hakkında

“Ana Tanrıça Kenti” olarak da adlandırılan Metropolis Antik Kenti, yörenin en erken yerleşim yeri olarak imzasını atmıştır. Kent, Erken Tunç Çağı’ndan bu yana varlığını sürdürmektedir. 14. yüzyılda her ne kadar Aydınoğulları Beyliği’nin eline geçmiş olsa da daha sonrasında yaşamını yine Torbalı’da devam ettirmiştir. 3. yüzyılda , Selluokos Krallığı döneminde Lyzimachos ve onun adamları tarafından inşa edilmiştir. Birçok ihtişamlı yapıları ve heykeltraşları ile bilinen kent, Bizans zamanında yaşanan savaşlar sebebiyle ne yazık ki daralmaya başlamıştır. Ancak yine de tabiki önemini yitirmemiştir. En önemli yanlarından biri, İzmir ve Efes yolu üzerindeki tepe ve eteklerde kurulmuş olmasıdır. Bir diğer önem arz eden yanı ise, şarap üreticiliği ile ünlenmesidir. Yaşadığı dönemler Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağları ile Frigya, Lydia, Pers, Roma ve Bizans, Selçuklular ve Aydınoğulları, son olarak da Osmanlılar olarak bilinmektedir. M.Ö. 2500 yılında bu kent ve yöre gelişmiş, en aydınlık zamanını ise M.Ö. 7. yüzyılda geçirmiştir.

Metropolis Antik Kenti nerededir?

Kent, târihi güzellikleriyle duyulan ve aynı zamanda Türkiye’nin en güzel tatil bölgelerinden biri olarak bilinen İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunmaktadır. İlçenin 5 km güneybatısında bulunan kent, Google haritalar üzerinden bakıldığında “ Yeniköy, Sevgiyolu Sk. , 35860 Torbalı/İzmir” olarak karşımıza çıkmaktadır. Böylece İzmir’i pek bilmeyen herhangi biri için yol gösterici bir adres olduğu söylenebilir.

Metropolis Antik Kenti’nde yer alan yapılar nelerdir?

Şimdi ise kentin sahip olduğu târihi yapılardan bahsedelim. Yapılan araştırmalarla birlikte kentte tiyatro, bouleterion (meclis yapısı), stoa (üzeri kapalı gezinti yolu) , latrina (genel tuvalet), hamam-gymnasium kompleksi, atriumlu ve peristylli evler (avlu ve havuzlu konutlar), hamam-polaestra kompleksi (güreş alanı), akropolis, mozaikli salon, araplıtepe gibi yapılar bulunmuştur.

Metropolis Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Peki bu harika yapıtları görmek için Metropolis’e nasıl gidebiliriz? İzmir merkeze neredeyse 60 km uzaklıkta olan Torbalı’ya varıldıktan sonra su yolu üzerinden, hava yolu üzerinden veya kara yolu üzerinden yani herhangi bir araçla istikamet adresine ulaşabilirsiniz.
Ya da ücretsiz yolu tercih ederek kendi aracınızla da kente varabilirsiniz.

Metropolis Antik Kenti ziyaret saatleri nedir?

Kentin ziyaret saatleri yaz döneminde 09:00-19:00 olarak bilinmektedir. Kış dönemi ziyaret saatleri ise 08:00-17:00 olarak bilinmektedir. Ve bu tarihi kente girmeniz için şu anda herhangi bir bir müze kartı veya ücret istenmemektedir.

Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.torbali.gov.tr/metropolis-antik-kenti2

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Metropolis_(antik_kent)

https://izmir.ktb.gov.tr/TR-210596/metropolis-torbali.html

Bu içeriği oyla!
[Total: 1 Average: 5]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.