Milli Mücadeleye katılan Papaz: Papa Eftim!

‘Papa Eftim kimdir? Soruları google’da aranmaya devam ediyor. ‘Papa Eftim nerelidir? Papa Eftim ve Atatürk tanışıyor mu?’ ‘Papa Eftim ve Türk Ortodoksları Partikhanesi’, Papa eftim Zeki Erenerol mu?’, ‘Sevgi Erenerol Papa Eftim’in torunu mu? ‘Papa Eftim ve milli mücadelesi arasındaki ilişki nedir?’ gibi sorularınıza yorumguncel.com’dan cevap bulabilirsiniz.

13.10.2019
Milli Mücadeleye katılan Papaz: Papa Eftim!

Papam Eftim Kimdir? Papa Eftim’in Hayatı

Papa Eftim olarak bilinen Pavlas Karahisaridis, 1884 yılında bu günkü Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde dünyaya gelmiştir. Akdağmadeni ilçesinin İstanbulluoğlu köyü’nde gözlerini açan Karahisaridis, ilk ve orta öğretimini Akdağmadeni’nde tamamladı. Zekası ile hocalarının dikkatini çeken Pavlos, akranlarının Kur’an-ı Kerim okuması ve hatmetmesine özenerek, o da incil’i hatmetmiştir. 21 yaşına geldiğinde ise Ruhbanlık mesleğine giren Pavlos, 1908 yılında Ankara’da baba mesleği olan Manifaturacılık yapmıştır. Mesleğini sürdürürken ruhbanlık okuluna da devam eden Pavlos Karahisaridis,  1912’de Diyakos, 1915’te de seçimle papaz seçilerek ‘Eftim’ adını almıştır. Bu ünvanı ile Akdağmeni’ne geri dönmüştür.

Papa Eftim Türk Ortodoks Kilisesi’ni ne zaman kurdu?

Papa Eftim, asıl ismini 1.Dünya Savaşı’na giren Osmanlı Devleti’nde Fener rum Partikhanesi’nin dış dünya üzerine attığı adımları eleştirmesi ve karşı çıkmasıyla duyurmuştur. Dünya Savaşı süresince bu tavrını sürdüren din adamı Eftim, 1918 yılında Keskin Metropoliti vekili iken Fener Rum Patrikhanesi’ne karşı çıkarak Müstakil Türk Ortodoks Patrikhanesi’ni kurmuştur.

Papa Eftim ve Milli mücadeleye katılması

Papa Eftim’in bir gayrimüslim olmasına rağmen o dönemde bu denli milli ruha uygun bakış açısı, bölgedeki insanları oldukça etkilemiştir. Hatta Papa Eftim, ‘Ben türk dostu değil, Türk oğlu Türk Papa Eftim’im’ diyerek kendisini tanımlamıştır. Müstakil Türk Ortodoks Kilisesi’ni kurma hamlesinin ardından Milli mücadeleye katılma kararı veren Papa, kendisine bağlı cemaatleri Milli mücadele saflarına katmıştır. Bu tavrı üzerine İstanbul Hükümeti, kendisinin zararlı faaliyetlerde bulunduğunu ve tutuklanması emredilse de o dönemde Keskin kaymakamı Avni bey, bu emri yerine getirmemiştir.

Tüm bunlar olurken, Fener Rum Patrikhanesi, Dünya’ya ‘Canavar Kemalistlerin kendilerine zulüm ettiğini ve burada yaşayan Hristiyanların derhal kurtarılması için’ Hristiyan dünyasını Anadolu’yu işgale davet ediyordu. Buna şiddetle karşı çıkan Eftim, faaliyetleri için en uygun yerin Kayseri olduğuna karar vererek Kayseri’ye gitti.

Papa Eftim ve Atatürk

Kayseri’de kapı komşusu olan Çerkez Ethem sayesinde Mustafa Kemal ile tanışan Papa, milli mücadele boyunca ciddi katkılar vermiştir. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılırken, hocaların yanında Papa Eftim’de duaları ile eşlik edecek kadar vatanını seven bir kişiliğe sahipti. Aynı zamanda o gün halkın karşısına çıkarak Mustafa Kemal’in de içlerinde bulunduğu kalabalığa da seslenme şerefine erişmiştir. Kurtuluş Savaşı’na ‘Umum Anadolu Türk Ortodokları cemaatleri olarak adıyla katıldılar. Kurtuluş Savaşı’nın başarıya ulaşmasının ardından Cumhuriyet sonrası 1924 yılından itibaren kendi cemaatinin başına geçti. Daha sonra adını Zeki Erenerol olarak Türkleştiren Papa Eftim’in cemaati Mübadele politikası sonrası Yunanistan’a gönderilse de Papa Eftim’in ailesi mübadeleden muaf olmuştur. Ayrıca Papa Eftim’in İstiklal Madalyası da bulunmaktadır. Mustafa Kemal savaş sonrası Papa Eftim için ‘Bu memlekete bir ordu kadar hizmet etmiştir’ demiştir. Ve bu söz bugün mezarında yazılıdır.

Papa Eftim’in ölümü ve 2.3.4. Papa Eftim’ler

Kurtuluş Savaşı sonrası tamamen dine yönelen Erenol, 1968 yılında hayatını kaybetmiştir. Papa Eftim’in yerine oğlu Turgut Erenerol(2.Papa Eftim), sonra Selçuk Erenerol (3.Papa Eftim) geçmiştir. Selçuk Erenerol’un ölümün ardından da da 4. Papa Eftim Ümit Erenerol olmuştur.

Türk Ortodoks Kilisesi ve Ergenekon Davası

Torunu Sevgi Erenerol, 2009 yılında FETÖ’cüler tarafından düzenlenen Ergenekon kumpasında gözaltına alınmış Eftim’in Türk Ortodoksları Kilisesi’nin Ergenekon’un karargahı olduğu iddiasıyla yargılanmıştır.

Bu tür bilgileri MERAKLILARIN TARİHİ‘nden okuyabilirsiniz!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.