Mimarlar Odalarına sembol olan yapı: Megaron nedir?

Mimarlar Odalarına sembol olan yapı: Megaron nedir?

Megaron nedir? sıkça arama motorlarında aranıyor. Megaron ne demek? Antik Dünya’da megaron, Megaron ve Mimarlar Odası logosu, Megaron tipi yapılar, Megaron arkeoloji terimi hakkında, gibi sorularınıza yorumguncel.com’un Antik Dünya Sözlüğü’nde bulabilirsiniz!

Megaron hakkında bilgi

Antik Kentleri gezerken bir çok bilmediğimiz daha önce görmediğimiz terimlerle karşılaşıyoruz. Elbette bu terimler bir zamanlar gezdiğimiz kentlerinin kalbinin attığı yerlerdi. Her yapının kendine özgü bir adı ve bir yapılış amacı vardı. Her ne kadar en popüler eserler tiyatrolar, stadyumlar olsa da bu gün hayatımızda bulunan birçok mimari eserin temeli antik dönemde atılmıştır. Bunlardan biri de aranan bir kelime olarak Megaron. Peki günümüzde mimarlığın önemli sembollerinden biri olan Megaron nedir?

Megaron nasıl ortaya çıktı?

Megaron, günümüzde Mimar Odalarının ve Mimarlıkta sembol olarak kullanılmaktadır. Peki Megaron nedir? Millattan önce 3000 ile 2000 yılları arasında ortaya çıkan bir yapı olan Megaron, eski yunan tapınak protipinin temelini oluşturur. Bütün Yunan mimarisine de öncülük eden Megaron, kare şeklinde bir tabana oturmuş iç mekan ile, bir ön dehlize sahip, iç mekanla bu dehlizi ayıran bir kapının yer aldığı, içinde bir ocak bulunan tavanı ahşap bir çatıyla örtülü yapı türüdür.

Megaron ilk ne zaman yapıldı?

İlk defa Akhalar döneminde yapılan mimari yapı, Yunan Mimarisinde önemli bir mihenk taşı olmuştur. Yıllarca yapılan tapınakların planını oluşturan bu yapı sistemi Bugün mimarlar odasının da logosunun sembolü olarak kullanılmaktadır.

Mimarlar Odası’nın logosunda bulunan sembol

Megaron sembolü bugün TMMOB Mimarlar Odası‘nın logosunda yer almaktadır.

Bu ve benzer terimleri ANTİK DÜNYA SÖZLÜĞÜ‘müzden öğrenebilirsiniz!

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR