Monako Nerededir ? Ne zaman kurulmuştur ?

09.11.2019
238
Monako Nerededir ? Ne zaman kurulmuştur ?

Monako bir ülke midir ? Sorusu arama motorlarında sıkça aranıyor. Monako’nun tarihi, Monako’nun yüz ölçümü, Monako’nun nüfusu gibi soruların yanıtını yorumguncel.com’dan bulabilirsiniz.

Monako ne zaman kuruldu?

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Monako ya da resmi adıyla Monako Prensliği 1228 yılında bir Ceneviz sömürgesi olarak kuruldu.

Ceneviz lideri François Grimaldi 1297 yılında Monako’yu ele geçirdi ve Grimaldi ailesi’nin yönetimine geçti.

Monako 1793-1814 yıllarında Fransa’nın egemenliği altında varlığını sürdürdü. Viyana kongresi kararlarından sonra bağımsız bir prenslik devleti oldu. 1911 yılında prenslik kendi anayasasını çıkardı.

2.Dünya savaşı yıllarında Mussolini’nin yönetimi altındaki faşist İtalya ordusu tarafından işgal edildi. Mussolinini öldükten sonra 1945 yılında bu defa da Nazi ordularının işgaline uğradı. Savaş sona erdikten sonra Prens III.Rainer 1949 yılında tahta geçti. Kadınlara oy hakkı verildi. 

1993 yılında Monako Birleşmiş milletlere üye oldu. Ülke geçmişten günümüze kadar Prenslik devleti olarak varlığını sürdürüyor.

Monako’nun etnik yapısı ve resmi dilleri

2016 yılındaki sayımlara göre ülkenin nüfusu 37.000 olarak bilinir. Bu nüfusun çoğunluğunu Fransızların ardından Monakolular oluşturur. Ülkedeki diğer etnik gruplar ise İtalyanlar, İngilizler, Belçikalılar, Almanlar, İsviçreliler ve Amerikalılardır.

Ülkenin resmi dili Fransızca ve Monako dilidir. Ülkedeki diğer etnik topluluklardan dolayı da İtalyanca ve İngilizce de kısmen resmi diller arasında yer alır.

Ülkenin çoğunluğu Hristiyanlığın Katolik mezhebine bağlıdır. 135 kişinin de Anglikan olduğu söylenir.  

Formula 1’in en önemli grand prixlerinden biri Monako’dadır.

Monako hakkında bilmemiz gerekenler

Monako dünyanın en yüksek yaşam süresine sahip olan ülkedir. Ortalama yaşam süresi 90 yıldır.

Vatikan’dan sonra dünyadaki ikinci küçük bağımsız şehir devletidir.

Fransa’nın güneyinde Akdeniz’in kıyısında yer alır. Tek komşusu Fransa’dır.

Ülkenin para birimi Euro’dur.  Ülkenin yüz ölçümü 202 Hektar’dır.

Başkenti Monaco Ville başta olmak üzere Monte Carlo, La Condamine ve Fontvieille dört şehirden oluşur. En kalabalık şehri Monte Carlo’dur. Monte Carlo aynı zamanda gösterişli kumarhaneleriyle meşhurdur.

Ülkede yat limanı ve heliport bulunur. Ülkenin bazı bölümleri ise denize beton dökülerek inşa edilmiştir. .

Monako’nun Monaco adında bir de futbol takımı bulunur bu futbol takımı Fransa 1.ligine bağlı olarak orada mücadele etmektedir. Maçlarını ülkedeki  18.523 kapasiteli stadyumunda sürdürür. Bu futbol takımı Fransa liginde oldukça başarılıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR