Nysa Antik Kenti : Coğrafya’nın babası Strabon’un eğitim aldığı kent

20.12.2019
Nysa Antik Kenti : Coğrafya’nın babası Strabon’un eğitim aldığı kent

Nysa Antik Kenti nerededir? Sıkça merak edilen sorular arasında. Peki Nysa Antik Kenti hangi şehirdedir? Nasıl gidilir? Giriş ücreti ne kadar? Ziyaret saatleri, tarihi, hakkında bilgi, Strabon, Kütüphanesi gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

Nysa Antik Kenti Hakkında

Nysa, Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde bulunan dönemin en önemli kentlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Aydın-Denizli Karayolu’nun 30. Kilometresinde yer alan kent hakkında en geniş bilgileri, Coğrafya’nın babası olarak kabul edilen Strabon sayesinde biliyoruz. Kentin en parlak dönemlerinde ön plana çıktığı önemli alanlardan birinin de eğitim olması Nysa’yı bu konuda hem özel hem de hakkında daha çok bilgi edinebilmemiz sağlıyor.

Nysa Antik Kenti Kütüphanesi

Tarihi

Nysa, Strabon’un yazdığına göre M.Ö. 3. yüzyılın ilk yarısında Seleukos’un oğlu I. Anthiochos Soter tarafından kurulmuştur. İki kent olarak kurulan Nysa, köprüler ile birbirine bağlanmıştır. Nehrin etrafına kurulmuş olan kent, karakterini de bu sulak bölgenin nimetleri ile şekillendirmiştir. Strabon’un yazdığına göre, debisi yüksek bir nehrin iki yakasında bulunan kent, mimari olarak da nehre göre dizayn edilmiştir. Roma Döneminde kültürel anlamda en parlak dönemini yaşayan kent, eğitim alanındaki  farklılığıyla Ege’de bulunan kentlerden ayrılan bir özelliğe sahiptir.

Bulunan yapılar

Nysa, nehrin etrafında yerleşimi ile dikkati çeker. Kentte bulunan bir çok önemli mimari yapı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise Anadolu’da bulunan antik kentler içerisinde en iyi korunmuş kütüphanesidir. Nysa Antik Kenti Kütüphanesi bir dönemin en önemli kaynaklarını barındıran bir merkezdi. Efes’te bulunan Celsus Kütüphanesi ile birlikte Anadolu’nun nadir eseri olan kütüphane 2 katlı bir kompleks olarak tasarlanmıştı. Kentte 12 bin kişilik Stadyum, 10 bin kişilik tiyatro, Bouleuterion (Meclis Binası) Gymnasium, Agora, Roma Hamamları ve nekropolü bulunmaktadır.

Ünlü Nysa’lılar

Strabon’un eğitimini tamamladığı kent olarak bilinen Nysa kenti, en parlak döneminde 40 bin kişilik bir metropoldü. Şarap Tanrıçası Dionysos’un bir çok kabartmasının bulunduğu kent, aynı zamanda stadyumunda gladyatör dövüşlerine de ev sahipliği yapmış bir kenttir. Nysa yetiştirdiği filozoflar ile de bilinir. Stoik filozof Apollonios, Strabon’un hocası Aristodemos ve Sostrados ve Romalı Konsül Pompeius’un çocuklarını eğitimi sağlayan eğitimcilerin tamamı Nysa’lıdır.

Nysa Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Aydın-Denizli karayolunun 30. Kilometresinde bulunan yol ayrımı takip edilerek kente kolaylıkla ulaşılabilir.

Nysa Antik Kenti’nin ziyaret saatleri kaçtır?

Yaz sezonunda 09:00-19:00, Kış sezonunda 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Nysa Antik Kenti giriş ücreti ne kadar (2019)?

Giriş ücreti 7 liradır.

Noel babanın memleketi Akdeniz’in tahıl ambarı: Patara Antik Kenti nerededir?

YORUMLAR

canlı tv izle